Bydlení v Barceloně

Ensache je známý urbanistický komplex v Barceloně, kde si v určitém životním období přál bydlet aspoň chvíli každý – je to nevšední čtvrť plná bytů s vysokými stropy, mozaikovými podlahami a vitrážemi. Prostě nádhera… A v jednom z těchto bytů bydlí úspěšná architektka Esther Flaviová, která nás pozvala k sobě na návštěvu.

Když tenhle byt vidíte poprvé na fotografiích, jste v úžasu. Ale kdybyste vstoupili dovnitř a rozhlédli se, skoro ztratíte řeč, tím si můžete být jisti. Neskutečná je především atmosféra prostorného balkonu s vitrážemi s modernisticky ztvárněnými rostlinnými motivy, která vám téměř vyrazí dech.

1

S mozaikou pod nohama

Do tohoto překrásného proskleného prostoru se vchází přímo z jídelny. „Je to jako kdybych měla ještě malý domek navíc,” říká Esther. Dům pochází již z roku 1904 a při jeho renovaci záleželo Esther především na podlaze, která je šperkem pocházejícím z dílny středomořských řemeslníků. „Mozaika se jmenuje Nolla po Miguelu Nollovi, který v polovině 19. století ve městě Reus založil továrnu na výrobu podlahových kachliček – ty měly tvar čtverce, šestiúhelníku či osmiúhelníku, což dovolovalo vytvářet originální, živé vzory. Pro docílení většího kontrastu jsme vše ostatní namalovali na bílo. Kromě toho jsme obnovili strop s bohatou štukaturou.”

2

3

4

5

Soulad a harmonie

Obývací pokoj a jídelna tvoří jeden velký prostor. Mozaika Nolla posetá po celé podlaze je v ideální harmonii s bílými stěnami a stropem, díky čemuž celá místnost působí nesmírně útulně a vizuálně uklidňuje. Na tomto jemném pozadí se krásně vyjímá designový nábytek, lampy a jiné dekorace – ty jsou v neutrálních odstínech hnědé.
Bydlení má za sebou zásadní rekonstrukci – stropy i podlaha byly zrestaurovány tak, aby přitahovaly pohledy. „Jistě jste si všimli, že vše je zde bílé či béžové. Záměrně jsem zvolila neutrální barvy, aby na sebe nestrhávaly pozornost ze stropů, podlahy a vitráže,” vysvětluje Esther.
Ani výběr nábytku nebyl prvoplánový. Barceloňané jsou rozenými milovníky designu a na jejich bydlení je to znát. Dobře vědí, že půvab starších kousků vynikne nejlépe, když je smícháte s novými. Proto si i Esther vybírala nábytek, lampy a ostatní doplňky velmi pečlivě.

6

7

8

Kde jsou nejraději

Vcházíme do kuchyně, v níž Esther vytvořila praktické zákoutí s jídelním stolem a židlemi. „V kuchyni při jídle jsme nejraději a trávíme tady společně většinu času. Obývací pokoj k tomuhle účelu v podstatě vůbec nevyužíváme,“ prozrazuje Esther. Nad kuchyňskou deskou visí podsvícený panel z metakrylátu s vinylovými vzory, ve skutečnosti je to ale zabudovaná funkční digestoř. „Čisté, praktické a bez zbytečného zabírání místa,“ dodává Esther k volbě pro ni ideální digestoře.

9

11

12

Příjemné a pohodlné

Bílá je vlajkovou lodí bytu. Bílá je kuchyň, bílé jsou stěny, bílý je nábytek. To vše má jeden cíl – hrát druhé housle již zmiňované podlahové mozaice, díky níž na vás dýchá Barcelona každým coulem.
Dětský pokoj je vybaven prakticky a funkčně ve stejně neutrálních barvách jako i ostatní části bytu. O vaši pozornost se i zde uchází podlaha, strop a balkón. „Záleží nám na tom, aby dekorace v bytě nebyly jen ozdobami. Nejdůležitější je pro nás komfort bydlení, a proto jsou všechny doplňky zároveň velmi užitečné,“ vysvětluje Esther.
Ložnice navazuje na obývací pokoj. Všimněte si jednoduchých, pečlivě zvolených dekorací na pozadí podsvíceného nástěnného panelu, který je zároveň záhlavím postele. Z jedné strany ložnice vytvořila Esther pracovní koutek se stolem opřeným o stěnu.

13

Koupelna je laděna do neutrálních barev, výběr nábytku Esther dlouho a pečlivě zvažovala.

14

Bytu dodává krásnou atmosféru mozaika Nolla, která je známá svými originálními a živými vzory. Pro docílení většího kontrastu vymalovala Esther stěny na bílo. Na stropě pak vyniká bohatá štukatura.

A zpátky na balkon

Naše prohlídka končí tam, kde začala – na překrásném proskleném balkoně. „Když si sednu do křesla, cítím se jako v malém venkovském domku obklopeném barevnou zahradou,“ zasní se Esther. Tento interiér je skutečným pokladem modernismu, a navíc i skvělým příkladem, jak lze historii bytu propojit se životem současných obyvatel a zároveň důkazem toho, jaká Barcelona je – vzrušující a stále plná překvapení…

Návštěvu zprostředkovala společnost Westwing

Text a foto: Westwing

img.php

Více informací se nachází v zářijovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Edit: