Versatile: Funkčnost a moderní trendy

Sedmým rokem funguje dnes sedmičlenný projekční kolektiv pražského studia Versatile. Mladý ateliér se věnuje projektům rozličných měřítek od urbanismu a bytové výstavby až po rodinné domy a interiéry. My jsme se zaměřili na jeho realizované projekty rodinných domů.


Versatile

„Pokud potřebujete zhmotnit svůj sen v architektuře nebo urbanismu, jsme tu pro vás,“ říká vedoucí ateliéru Daniel Pružina (na snímku vlevo). „Je lhostejné, jestli jde o veřejné prostranství, kancelář, showroom, restauraci, funkční interiérový design, bytový nebo rodinný dům. Vždy se snažíme společně s klientem nalézt tu nejlepší cestu. U každého projektu dbáme na funkčnost a celkový výsledek, který musí přinést radost oběma stranám. Nejraději jsme u projektu od úplného počátku, tedy vytvoření úvodního konceptu, přes potřebné povolovací procesy až k úspěšné realizaci. Sledujeme nejmodernější trendy nejen v architektuře, ale i v tvorbě dokumentace. Tu vytváříme jako komplexní digitální model budovy, zkráceně BIM.“
versatile.cz


Rodinný dům Hlubočepy

Rodinný dům Hlubočepy, foto Studio Flusser a Tomáš Vlach

Jakou roli hrál v tomto projektu pozemek?
Pozemek pro stavbu rodinného domu představuje vždy jeden z hlavních činitelů, které formují výsledný návrh. Zde bylo „hřiště“ připraveno v podobě svažitého terénu s vjezdem ze severní strany. Krátce za plochou navazující na vjezd je výškový úskok a pozemek se poté dále svažuje směrem na jih k drobnému potůčku, oddělujícímu sousední pozemek. Navržený dům je usazen na pozemek tak, aby co nejvíce využil výhody plynoucí z této situace. Zároveň je řešený pozemek skryt od přilehlé ulice, čímž je zahrada rodinného domu dostatečně klidná a nabízí nerušený pobyt.

Měl pozemek vliv i na to, že je stavba třípodlažní?
Ano. Vzhledem ke svažitosti pozemku je dům řešen vertikálně. Jeho jádro tvoří schodiště, kolem něhož se rozprostírají jednotlivá podlaží. Schodiště je zároveň dominantním prvkem interiéru. Má výrazné geometrické deskové zábradlí, které je obloženo dřevem.

Jak jsou jednotlivá podlaží rozložena?
Hlavní vstup do objektu je situován z ulice do úrovně druhého nadzemního podlaží. Při vstupu přes lávku kolem parkovacího stání pro dva osobní automobily se nachází zádveří se šatnou, výstup na terasu a hlavní schodiště. Klidová část s ložnicemi se nachází o jednu úroveň níže, hlavní obytné patro je v nejnižším podlaží a má přímý výstup do zahrady.

Vizitka domu

Místo stavby: Praha-Hlubočepy
Autorský kolektiv: Versatile / Ing. arch. Pavel Salák, Ing. arch. Daniel Pružina
Rozsah projektových prací: studie, dokumentace pro stavební povolení, projekt interiéru, prováděcí dokumentace
Projekt: 2016
Dokončení realizace: 2019
Zastavěná plocha: 147 m2
Užitná plocha: 246 m2
Konstrukce: zděné z keramických tvárnic, skládaný keramický strop

 


Interiér rodinné vily, Praha

Interiér rodinné vily, Praha, foto Studio Flusser a Tomáš Vlach

Dřevo, industriální prvky a důraz na kvalitní osvětlení tvoří hlavní prvky interiéru rozlehlé rodinné vily v klidné části Prahy. Obývacímu prostoru dominuje na míru zhotovené svítidlo z ručně foukaných dílců křišťálového skla. Dlouhá chodba spojující zádveří a hlavní obytný prostor je obložena dřevem s integrovanými dveřmi, prostor je přisvětlen střešními světlíky. Jednotlivé materiály, zejména dřevěná dýha, byly použity k vizuálnímu propojení všech místností v domě, a to i přes jejich mnohdy velmi rozdílnou funkci – pracovna, kinosál, vinný sklep nebo masérna.

Vizitka domu

Místo stavby: Praha
Autorský kolektiv: Versatile / Ing. arch. Pavel Salák, Ing. arch. Daniel Pružina, Ing. arch. Markéta Churanová
Rozsah projektových prací: studie interiéru, prováděcí dokumentace interiéru
Projekt: 2018–2019
Dokončení realizace: 2020
Zastavěná plocha: 491 m2
Užitná plocha: 410 m2
Materiály: dubová dýha, třívrstvá dubová bělená podlaha, pohledová interiérová stěrka imitující travertin, velkoformátová keramika, svítidla Bomma (včetně na zakázku vyrobeného), židle Ton, stůl Javorina, houpací křeslo od Lindy Vrňákové

 


Bungalov Lobkovice

Bungalov Lobkovice, foto Studio Flusser a Tomáš Vlach

Dům je navržen jako jednopodlažní bez zbytečným bariér v podobě schodů, čemuž napomohl i velký rovinatý pozemek s přístupem ze severovýchodu. Dům je rozdělen na dva hlavní trakty se sedlovými střechami o různých sklonech. Jeden trakt běží od vstupu až k jižní zahradě, druhý je rozdělen malou terasou. Obývací prostor je umístěn na samém konci domu a rozprostírá se přes oba trakty, zahradu je možné spatřit průhledem již od vstupu do domu. Sedlová střecha je ve většině místností přiznaná. Dětský pokoj, hmotově oddělený od zbytku domu ve svém malém „domečku“, je navržen jako jedna velká herna. Až nastane ten správný čas, bude možné hernu rozdělit na dva prostorné dětské pokoje. K herně náleží malá terasa přístupná oknem se sníženým parapetem tak, aby na něm šlo bez problémů sedět.

Vizitka domu

Místo stavby: Neratovice-Lobkovice
Autorský kolektiv: Versatile / Ing. arch. Pavel Salák, Ing. arch. Daniel Pružina
Rozsah projektových prací: studie stavby, dokumentace pro stavební povolení, prováděcí dokumentace
Projekt: 2014–2016
Dokončení realizace: 2017
Zastavěná plocha: 242 m2
Užitná plocha: 204 m2
Konstrukce: zděné z keramických tvárnic, dřevěný krov, plechová krytina, obklad z lícových cihel

 

 

text Vít Straňák foto Studio Flusser a Tomáš Vlach

Datum vydání: 30. 4. 2022

Edit: