Kolik platíte za elektřinu? Aktuální porovnání cen elektřiny na trhu

Podle dostupných údajů cena elektřiny za poslední měsíce stabilně roste. Jako spotřebitel ale rozhodně nemusíte platit víc, než je opravdu nutné. Víte kolik platí za elektřinu vaši známí? A kolik korun platíte za kWH vašemu dodavateli? Třeba je ve vašem regionu dodavatel daleko levnější!

Jak bylo zmíněno v úvodním textu, cena elektřiny v posledních měsících stále roste. Aktuálně se cena elektřiny pohybuje v průměru kolem 5 – 6 Kč za 1kWh. K této ceně je však nutné připočíst ještě další náklady, abyste se dostali na celkové výdaje spojené s elektřinou vaší domácnosti. Jak se tedy cena elektřiny počítá a co všechno poté finální částka k úhradě vašemu dodavateli obsahuje?

Jaká je cena elektřiny?

Vaše domácnost je jistě zvyklá platit pravidelné zálohy za elektřinu. Přičemž to, kolik jste opravdu spotřebovali, se většinou dozvíte jednou ročně ve vyúčtování, které vám od dodavatele dorazí. Faktem je, že kromě spotřebovaných kilowatthodin platíte ještě další poplatky, třeba paušální poplatky za jističe. Dále je pak rozdíl, jestli zvolíte odběr jednotarifové elektřiny nebo dvoutarifové.

  • jednotarifová – používá ji většina domácností. Podstatou je, že v domácnosti nejsou energeticky náročné přístroje, ale rodina využívá elektřinu standardně k osvětlení a napájení klasických nenáročných spotřebičů. Cena za kWh je po celý den stejná. U jednotarifové elektřiny pak rozlišujeme ještě elektřinu pro malou spotřebu a pro střední spotřebu. Rozhodnutí, do jakého tarifu půjdete je na vás. U střední spotřeby sice platíte menší částku za kWh, ale zase vyšší paušální poplatek. Je dobré si tedy cenu elektřiny propočítat dle vaší aktuální spotřeby.
  • dvoutarifová – u dvoutarifové sazby se během dne střídají vyšší a nižší platby za elektřinu. Vyplatí se v případě, že elektřinu využíváte nadstandardně a máte doma energeticky náročné spotřebiče. U dvoutarifové elektřiny si můžete vybrat z osmi typů.

Jak můžete za elektřinu ušetřit?

Než si řekneme pár tipů, jak za elektřinu ušetřit konkrétně ve vaší domácnosti, je důležité zmínit, že prvním bodem, na který byste se měli zaměřit je výběr vhodného dodavatele. Srovnání ceny elektřiny i aktuální nabídky dodavatelů a vyberte si toho nejlevnějšího. Díky online kalkulačce na elektřinu jednoduše, rychle a zdarma zjistíte, zda neplatíte za energie víc, než je potřeba. K porovnání dodavatelů stačí do kalkulačky zadat pár údajů o vaší aktuální spotřebě, velikosti nemovitosti a taky informaci, k čemu nejvíce elektřinu využíváte.

Důležitým údajem je i region, ve kterém bydlíte, protože ceny elektřiny se mohou v jednotlivých regionech lišit. A pak už se jen mrkněte, který dodavatel nabízí elektřinu nejlevněji. S papírováním kolem změny dodavatele vám pomůže samotný portál, kde se kalkulačka cen elektřiny nachází.

A co dál? Kromě změny dodavatele doporučujeme ještě:

  • používat pouze energeticky úsporné a nenáročné spotřebiče
  • zhasínat
  • vyměnit staré žárovky za ty úsporné

Komerčí prezentace

Edit: