Koupelna pro čtenářku Silvii

Již delší dobu se paní Silvie s rodinou chystá na rekonstrukci koupelny. Při pátrání po inspiraci se obrátila na náš časopis, aby původní stav vtipně nazvaný „papoušková koupelna” proměnil v poklidnou oázu očisty těla i duše.

Koupelna se šikmou stěnou v jednom z rohů tvoří lehce atypický prostor. Je součástí víceméně tmavého bytu. Paní Silvie má ráda jednoduchý design po stránce vizuální i praktické. Ostatní prostory náležící bytu jsou zařízeny švédským designem v domácím stylu v tmavším odstínu masivu. Na podlahách bytu je dlažba v podzimních tónech béžové a bordó. Příjemnou atmosféru dotváří všude zelená barva v podobě živých kytek i rostlinných vzorů.

Jindřiška Sokolová a Michaela Janková,

autorky návrhu interiéru koupelny

„Majitelé touží v interiéru po jednoduchosti, střídmosti a světlých odstínech, a to z důvodu snadnější údržby i praktičtějšího používání. Prozradili nám, že jejich rodina se skládá ze dvou dospělých a jedné třináctileté slečny, která preferuje vanu. Seznámili nás s finančními možnostmi, ke kterým jsme v průběhu návrhu přihlížely. Jelikož se již nějakou dobu zabývají představou o nové koupelně, vybrali rektifikované velkoformátové dlaždice kolekce Icon od firmy Abitare La Ceramica, které jsme v návrhu rády použily.“
infojimiaco@gmail.com

Rozpočet

Zakázková výroba:
• skříně na míru…. 70 000 Kč
• betonová stěrka… 30 000 Kč
• betonová deska na míru….10 000 Kč
• zrcadlo…. 800 Kč

Typové produkty:
• asymetrická vana Gemini z akrylátu, Santech…10 538 Kč
• umyvadlo Moon 2, Ravak…. 4 472 Kč
• závěsný klozet Chrome Uni Rim, Ravak…3 992 Kč
• umyvadlová baterie PuraVida, Hansgrohe…8 563 Kč
• vanová baterie podomítková + ruční sprcha PuraVida, Hansgrohe…21 000 Kč
• radiátor Radik Plan, Korado…3 155 Kč
• topný žebřík elektrický Scaletta radiator, Tubes….20 000 Kč
• nástěnné svítidlo myBathroom Fit, Philips…1 678 Kč
• dlažba Icon, Abitare La Ceramica, cena včetně práce…. 13 000 Kč
CELKEM…………….. 197 198 Kč

Před proměnou: Žlutá barva je krásná a v menší míře dokáže interiér rozzářit, zároveň ale může po čase obtěžovat svou veselou agresivitou.

Řešení ve 4 krocích:

1. PROSTOR: Po prozkoumání stávající dispozice jsme shledaly, že je funkční. Rozmístění zařizovacích předmětů jsme nechaly tedy téměř původní a soustředily se na hledání kontinuálních úložných prostor. Schovaly jsme technické vybavení koupelny z očí jejích obyvatel a našly dostatek místa pro uložení všech věcí. Světlými odstíny a tvarově jednoduchými celky se zaoblenými rohy jsme chtěly docílit přívětivosti a klidného prostředí k relaxaci.

2. STĚNY A PODLAHY: Jelikož se nám výběr dlažby paní Silvie líbil, použily jsme ho na podlahu a jednu ze stěn. Dle jejího přání jsme volili rozměr 60 x 60 cm a minimalizovaly spáry. Dlažba je tak ve světlých béžových tónech s jemným ornamentálním dekorem. Ostatní stěny jsou proti vlhkosti a vodě chráněny betonovou stěrkou ve světlejším odstínu. Ve stejném materiálu je navržena deska nesoucí umyvadlo, která je součástí úložných prostor.

3. SKŘÍNĚ NA MÍRU: Kompaktní celek tvoří skříňka s výsuvy pod umyvadlem, která skýtá mnoho prostoru na drobné předměty. Na ni navazuje prostor pro pračku a ve vysoké skříni je ukryt plynový kotel. Vše sjednocují dvířka z horizontálně orientovaných hranolků z masivního dřeva. Rastr vizuálně zjemňuje masu skříněk a umožňuje cirkulaci vzduchu uvnitř. V protějším rohu koupelny vyvažuje hmotu druhá vysoká skříň vybavená hlubokými výsuvy. Spodní část je zasvěcena prádlu, vyšším partiím vládnou složené ručníky atd.

4. RADIÁTORY: Místo zakrývání stávajícího tělesa jsme zvolily pořízení nového v mladším a tvarově jednodušším znění. Vedla nás k tomu potřeba zmenšit velikost topného tělesa. Dalším členem rodiny topidel v koupelně se stal elektrický žebřík Scaletta v roztomilém neotřelém designu.

TEXT A VIZUALIZACE: Jindřiška Sokolová

Datum vydání: 22. 5. 2020

Edit: