Královna kuchyně?

Moderním kuchyním vládne indukce. Je nejčastější volbou při budování nových kuchyní i při rekonstrukcích. Za dvě desetiletí, co je na světě, vychytala tato technologie všechny své mouchy. Mezi ty nejzásadnější patřila vysoká cena a z počátku komplikovaný způsob instalace – zapojení. K tomu se stále zvyšuje uživatelský komfort, který nabízí. Indukce je zkrátka královnou kuchyní, s níž je vaření hračka i zábava.

POHODLÍ, KTERÉ SE CENÍ

Komfort při vaření na indukci zajišťují moderní funkce, které u plynu či elektřiny nenajdete. U různých výrobců mají různé názvy, ale nabízejí stejnou službu. Pokud na indukci přecházíte, budete si možná chvilku zvykat, ale stojí to za to! Jaké funkce tedy skýtá?
Maximální výkon: pomůže rychleji uvařit například vodu na těstoviny, na maximální výkon se spotřebič „rozpálí“ ve vteřině.
Dotykové ovládání: stačí jeden prst, jehož lehkým posouváním po sklokeramickém povrchu ovládáte chod desky – to v případě sliderového ovládání. U jiných typů rovněž stačí prst, kterým na povrch jen „poťukáváte“.
Možnost pauzy: indukční desky jsou standardně vybaveny časovači, které umožňují rychle zastavit a opětovně spustit jednotlivé varné zóny – ideální, přijde-li třeba pošťačka.
Minutka v desce: pohodlí zvyšuje i možnost nastavit si čas začátku a konce vaření. Třeba deset minut na vaření špaget odměří deska sama.
Udržování teploty: indukční desky také dokážou udržovat konstantní teplotu pokrmu, to uvítáte, pokud čekáte s večeří na návštěvu, která se trochu zpozdila.

Revoluční digestoř Faber Galileo integrovaná ve varné desce. Výkonný, tichý a úsporný devítirychlostní motor v energetické třídě A+++. Dotykové ovládání varných zón i odsávání, typ „slider“, varná část má propojitelné zóny. Odsavač může pracovat i v režimu recirkulace. 59 910 Kč, www.digestore-faber.cz

Variabilní vaření

U základních indukčních desek je nutné respektovat varné zóny (obvykle čtyři), přičemž nádobu nemusíte klást přímo na střed zóny – deska hřeje jen a pouze v místech, kde se jí dno nádoby dotýká. Trendem jsou ale takzvané flexi zóny, u nichž padají hranice. Jinak samostatné plotýnky totiž můžete použít také jako jednu větší, což se hodí pro vaření ve velkých a oválných nádobách.

PRO BEZPEČÍ

Další funkce zajistí maximální bezpečí. Ani v tomto ohledu nemá indukce konkurenci.
Automatické vypnutí: sejmete-li z plotny varnou nádobu, po několika vteřinách se tato automaticky vypne. Už žádné černé myšlenky, zda jste vypnuli sporák… Automatické vypnutí nastane i při rozlití tekutiny po povrchu.
Bezpečnostní pojistka: ovládání desky můžete snadno zamknout, což ocení domácnosti s dětmi, podobně je bráněno jejímu nechtěnému zapnutí.
Nespálíte se: indukční varná deska hřeje jen v místě, kde se povrchu dotýká varná nádoba – takže o okolní volné plochy se nespálíte. Navíc velmi rychle chladne a to, zda je již bezpečné se jí dotýkat, signalizují ukazatelé zbytkového tepla.

Dvě indukční varné desky Mythos (FHMT 302 1FLEXI INT) v kombinaci s odsavačem par Mythos (FMY 905 HE), rozměr 380 x 520 mm. Indukční varná deska Mythos nabízí mimo jiné 2 varné zóny, 1 flexi zónu, funkce Keep warm, Booster, Bridge, Stop and Go, Grill. 18 755 Kč, dostupná u vybraných prodejců FRANKE, www.franke.cz

SPECIALITY INDUKCE

Existují samozřejmě vyšší kategorie výrobků, které mají proti běžným indukčním deskám (už tak dobře vybaveným) něco navíc. Jde například o varnou plochu, která, zjednodušeně řečeno, přemýšlí za vás. Automaticky totiž detekuje velikost i tvar až tří různých nádob s třemi odlišnými teplotami. Tu zachová, ať už nádobu přemístíte na varné ploše kamkoli. Naproti tomu v případě větších nádob můžete plochu rozdělit a získat tak oblasti s rozdílnými teplotami.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

 

Edit: