Který nátěr je ten správný?

Nejen zahradní nábytek, ale také ploty, terasy, zahradní stavby – zde všude se uplatňuje dřevo, které vnáší do exteriéru přirozenost a kouzlo tradičního přírodního materiálu. Aby jeho krása vydržela co nejdéle, a především aby bylo chráněno před povětrnostními vlivy, je třeba se o dřevěné části, prvky či plochy náležitě starat.

Druhů dřev, které se v exteriéru soukromých zahrad uplatní v nejrůznějších úlohách, je mnoho. Bez ohledu na to, o jaké dřevo jde, vyžaduje pravidelnou péči. Ta zachová nejen žádoucí vzhled, ale prodlužuje životnost tohoto materiálu, náchylného na změny vlivem klimatických podmínek. Každé dřevo či povrch ale vyžadují jinou péči.

XYLADECOR terrace

Speciální tenkovrstvá lazura Xyladecor Terrace obsahuje aktivní protiskluzové látky. První vrstva nátěru proniká do struktury dřeva a poskytuje mu účinnou ochranu. Druhá vytvoří na povrchu unikátní protiskluzový film z mikrogranulí. Terasa je pak nejen krásná, ale i bezpečná. Ve více barevných variantách. Doporučená cena 1283 Kč (2,5 l). AKZO NOBEL

O JAKÉ DŘEVO PEČUJETE?

Především rozhoduje, zda pečujete o dřevo již ošetřené či o dřevo nové. V prvním případě je třeba začít čištěním, poté lze aplikovat vybraný nátěr. U nového dřeva, které by se nemělo nenechat bez ochrany dlouho, neboť přirozený proces degradace se spouští již první den, je nutné materiál ošetřit napouštědlem s fungicidními a biocidními účinky. Ty dřevo hloubkově chrání proti dřevokaznému hmyzu, zamodrání a hnilobě. Poté je třeba povrch ošetřit vybraným vrchním nátěrem (krycí barvou, lazurou, olejem), který zároveň zajistí ochranu proti UV záření. Pozor! Je třeba volit jen nátěry určené pro exteriér, neboť barvy a laky určené pro interiér by ve venkovním prostředí degradovaly. U nového dřeva by měly být aplikovány minimálně tři vrstvy nátěrů: napouštědlo, následné dvě by měl tvořit vrchní nátěr.

O údržbě dále rozhoduje druh dřeva, tedy především zda se jedná o dřevo měkké či tvrdé. V případě tvrdých a exotických dřevin se nejčastěji používají tenkovrstvé lazury, s úspěchem lze použít i oleje. U měkkých dřevin jsou vhodné všechny varianty nátěrových hmot; záleží na dalších aspektech, jako je například předešlá povrchová úprava. Který nátěr tedy zvolit?

V exteriéru je nutné použít nátěry pro venkovní prostředí, materiály určené pro interiér by v těchto podmínkách degradovaly.

Bondex Decking Oil je ochranný rychleschnoucí olej vhodný na všechny druhy dřeva, především na terasy a dřevěné pochozí plochy v exteriéru. Lze jej použít i na zahradní nábytek, zábradlí apod. Maloobchodní cena (za 0,75 l) 365 Kč. BONDEX

Systém venkovních teras italské značky Hortus zahrnuje také dřevěné dílce z exotických dřevin teak a ipe. Na výrobu je použito dřevo s osvědčením FCS. Hned po pokládce je vhodné krytinu natřít ošetřujícím olejem Hortus. Lze zvolit i alternativní přípravky od výrobců podlahové chemie. Tímto přípravkem by se pak měl povrch ošetřovat dvakrát ročně. KRATOCHVÍL PARKET PROFI

LAZURY

Lazury lze rozdělit na tenkovrstvé a silnovrstvé. Tenkovrstvé vytvářejí velmi tenký film, prakticky se zcela vsáknou do podkladu, tudíž se nátěr snadněji obnovuje. Neolupují se a vytvářejí dobrou ochranu. Hodí zejména na povrchy, které nejsou rozměrově stabilní, což jsou nelepené celomasivní materiály, například plotové plaňky. Naproti tomu silnovrstvá lazura tvoří na povrchu hladký silnější vodoodpudivý film. Ten také zajišťuje vyšší odolnost v exteriéru. Silnovrstvé lazury se hodí spíše na rozměrově stabilní, zpravidla lepené prvky (okna, rámy oken, dveře). Všechny lazury, stejně jako jiné vrchní nátěry, disponují UV filtry. Ovšem čím tmavší lazura, tím více obsahuje pigmentů a lépe chrání proti UV záření. Lazury jsou mikroporézní, tedy dokážou regulovat případnou vlhkost dřeva. Moderní lazury dnes nabízejí jak výběr ze vzorníků hotových odstínů, tak možnost tónování. Dřevěným povrchům tedy kromě ochrany dodají i atraktivní barevný odstín.

Inovativní terasový systém RELAZZO na bázi WPC je vyráběn z materiálu RAU-WOOD. V tomto ekologickém high-tech materiálu se pojí přirozenost dřeva s výhodami moderních polymerů, které představuje i minimální údržba. Novinka REHAU RELAZZO style nabízí 6 x rychlejší pokládku. Je k dostání v šířce prken 169 mm a ve dvou délkách prken 4000 mm nebo 6000 mm. Na výběr ze tří povrchů a tří barev prken. REHAU

Terasu z kompozitního materiálu Twinson stačí dvakrát do roka ostříkat vysokotlakým čističem a zbavit ji nečistot – listí, prachu apod. Případné skvrny od tuků, olejů, opalovacích krémů, vosku, motorového oleje odstraní čistič Twinson O-Clean, který je účinný i na stopy po silikonu, lepidle či laku. Stačí nastříkat na skvrnu, nechat krátce působit a opláchnout vodou. Cena od 450 Kč. Seznam prodejců na www.inoutic.cz.

JAK ČASTO NATÍRAT?

Interval, v němž je nutné nátěr obnovovat, záleží na zátěži, jíž je dřevo vystaveno. Exponované části je třeba natírat častěji než například ty, které jsou chráněny domem. Roli hraje i orientace ke světovým stranám: nejvíce trpí plochy orientované na jih a západ. Velmi exponované části natřené lazurou nebo krycí barvou by se měly obnovovat každé dva až tři roky. Natřený povrch je nutné kontrolovat a nenechat nátěr zcela degradovat. Pokud barva na povrchu dřeva na pohled stárne, což se nejprve projevuje např. zmatověním, proveďte renovační nátěr. Pokud se nátěr již odlupuje, čeká vás náročná obnova.

OLEJE

Oleje jsou vhodné řešení především u některých dosud neošetřených povrchů zejména z tvrdého a exotického dřeva. Mají vysokou penetrační schopnost a na povrchu dřeva vytvářejí vodoodpudivý film. Moderní oleje, dostupné v mnoha barevných variantách, pronikají hluboko do buněčné struktury dřeva, výrazně eliminují praskání a kroucení dřevní hmoty a dřevo tím chrání zevnitř. Nátěr ploch ošetřených oleji je zpravidla třeba obnovovat v kratších intervalech než v případě třeba krycích barev či lazur, a to obvykle každý rok, nejlépe na jaře. Při použití vysoce odolných olejů nebo na místech, která nejsou tolik exponovaná, se interval může prodloužit.

Bondex Holz Neu_ilustrační

BONDEX Holz Neu – gelový čisticí prostředek ideální na vyčištění a regeneraci zašedlého dřeva. Po aplikaci rozjasňuje dřevěné povrchy a navrací jim jejich přirozenou barvu a vzhled. BONDEX

Údržba dřeva v exteriéru se týká i dřevěných konstrukčních částí, např. zahradních staveb. Typ Med 26 představuje špičku v sortimentu samostatně stojících markýz. Systém působí elegantně a je dominantou v každé zahradě. Více na www.zaluzie-proklima.cz.

LAKY

Laky jsou nátěrová hmota transparentní a zároveň bez barevného odstínu. Zachovávají krásu dřeva v jeho přirozené podobě. Existují různé typy laků, na použití v exteriéru je nutné vybrat venkovní variantu s obsahem UV filtrů. Nejpřirozenější vzhled dodá dřevu transparentní lak. Je ovšem vhodný na čisté, zdravé dřevo; na zašedlém, nebo dokonce zčernalém materiálu nebude vypadat pěkně.

DŘEVO BEZ PÉČE

Vaši zahradu může zdobit i dřevo, které nevyžaduje nijak náročnou péči. Moderní kompozitní materiály na bázi dřeva, dřevěné moučky a plastového polymeru v sobě spojují výhody plastu a vzhled dřeva. Vykazují (jako plasty) odolnost vůči škůdcům i vlivům počasí a nabízejí rozměrovou stálost. Zároveň vnášejí do exteriéru (jako dřevo) kouzlo přírodního materiálu. Využití nacházejí zejména na terasách, fasádách, plotech… Jejich největší výhodou je, že při vzhledu dřeva nevyžadují kromě běžného čištění žádnou údržbu.

XYLADECOR 0023455LG-Mosquito-Xyladeco

Xyladecor Standard z portfolia Akzo Nobel představuje řešení pro dřevěné povrchy uvnitř v domě i venku. Dekorační tenkovrstvá lazura díky krémové konzistenci výborně proniká do dřeva. Vytváří mikroporézní saténový povrch, který plní úlohu štítu proti UV záření a nepřízni počasí. Použít ho lze na dřevěné obklady domů, altány, pergoly, ploty, okna, dveře… Na výběr z více odstínů. Doporučená cena 209 Kč (za 0,75 l). AKZO NOBEL

KRYCÍ BARVY

Na silně zašedlé, zvětralé dřevo jsou vhodné krycí barvy. Důležité je zvolit materiál určený na dřevo a do exteriéru, protože je výrazně pružnější. Zde se nejspíš budete (podobně jako u jiných nátěrových hmot) rozhodovat mezi použitím syntetických a vodou ředitelných materiálů. Skutečnost je taková, že nová generace vodou ředitelných nátěrů nezaostává za srovnatelnými rozpouštědlovými produkty, a navíc zlepšuje kvalitu životního prostředí. Vodou ředitelné nátěry se snadno aplikují, dlouho vydrží a rychle schnou. Aplikační pomůcky snadno omyjete vodou, nepotřebujete ředidlo. Nátěr nežloutne ani časem a prázdné obaly se zaschlou barvou lze likvidovat jako běžný komunální odpad. Neznamená to, že by rozpouštědlové materiály neměly své výhody. Fakt, že déle schnou, může patřit mezi ně. Díky delší takzvané otevřené době se lze bez problémů vrátit k již natřené ploše a nátěr podle potřeby opravit. Delší doba schnutí znamená i lepší rozliv barvy, kdy zmizí drobné nedostatky – například po tahu štětcem. Vodou ředitelné nátěry mají ovšem větší pružnost, což je důležitá vlastnost nátěrů vhodných právě na dřevo.

Bondex Preserve 2.50 L

Bondex Preserve je nátěr přetíratelný syntetickými i vodou ředitelnými lazurami, laky, mořidly i krycími barvami. Tato bezbarvá látka funguje jako prevence i jako léčebný přípravek pro napadené dřevo. Zabíjí dřevokazný hmyz a zabraňuje jeho útokům, chrání proti plísním, hnilobě a zamodrání dřeva způsobenému cizopasnými houbami. BONDEX

 

Datum vydání: 17. 10. 2015

Edit: