Květináče do exteriéru

Dalo by se říci, že hrnkové rostliny v exteriéru jsou na tom lépe než ty v bytech? Pokud jde o čerstvý vzduch, slunce a nefalšovaný déšť, pak rozhodně. Na druhou stranu ale potřebují více péče, právě pokud jde o vrtochy počasí…

Při volbě venkovního květináče se neunáhlete a vše pečlivě zvažte. Vybírejte jeden za druhým, postupně, vždy jeden kousek k jedné rostlině. Tu byste měli mít celou dobu před očima (alespoň obrazně…). Měl by rostlině odpovídat rozměrově, stylově a zohlednit musíte i prostor, do kterého jej chcete umístit – zásadní rozdíl je mezi terasou a  zahradou. V  prvním případě jste prostorově omezeni, ve druhém naopak. Uvědomte si také, že pořízením venkovní „zahrádky“, třeba jen malinké nebo na terase, vám přibude práce a péče, už nejde zmizet na dva týdny, aniž byste se o rostliny dobře postarali.

2

Květináče Delta (výška od 98 do 185 cm) hrají různými barvami, zvolte si tu svou. Na výběr i materiál. Cena od 15 588 Kč za kus. Vyrábí DeCastelli, nabízí ABITARE.

1

Proutěné květináče zasazené v kovovém stojánku, šedá barva. KIKA

S dírkou, nebo bez?

Jednoznačně volte kvalitní mrazu odolné a trvanlivé květináče s odtokovou dírkou (drenážním otvorem). Ty dobré mívají certifikát o mrazuvdzornosti i konkrétním složení materiálu, z něhož jsou vyrobeny. Díky tomu se například hned dozvíte, jestli při dlouhodobém pobytu na slunci nevyblednou a podobně. Pokud se vám nějaký květináč hodně líbí, ale nemá odtok, zjistěte, jestli si ho můžete vyvrtat sami, je to snadné. Venkovní rostliny v nádobě potřebují pravidelnou zálivku a hnojení. Nezapomeňte také na to, že opravdu velký květináč může být následně s  rostlinou a  substrátem velmi těžký. Na trhu existují pojízdné podstavce, na které se květináč umístí, a v případě potřeby snadno popojedete. Na škodu určitě není zauvažovat i o samozavlažovací variantě. Samozřejmě že tyto kousky patří do vyšší cenové kategorie, ale během vaší nepřítomnosti se o vaše miláčky dobře postarají.

3

Foto: IKEA

4

Květináč Vinci nepotřebuje téměř žádnou údržbu, je vysoce odolný a k mání v několika rozměrech a barvách. www.betonbroz.cz

5

Květináč z umělé hmoty v šedé barvě, průměr 27 cm, výška 36 cm. KIKA

Květináč krásnější rostliny?

Tak by to nemělo být. V podstatě platí stejné pravidlo jako u filmové hudby – pokud ji vnímáte minimálně, pouze jako doprovod, je to v pořádku; pokud ale vnímáte jen ji, něco se nepovedlo. U květináče je to podobné – dominantní by měla být rostlina, které právě vhodně zvolená nádoba dovolí krásně vyniknout. V potaz vezměte velikost, tvar, materiál a barevnost květináče vůči rostlině, nezapomeňte ani na  to, že ještě třeba hodně povyroste a zesílí, vykvete, na podzim se zbarví do červena a podobně. Rozhlédněte se i kolem – jeden styl se hodí na venkovskou verandu ve stylu Provence a druhý spíše k moderní stavbě. Zkrátka, vybírejte s citem a rozumem.

7

Plechový obal na květináč ve žluté barvě (32 x 27 cm). THIS & THAT

8

Ocelový květináč GRÄSET (30 x 30 x 20 cm) má galvanizovaný povrch, který ho chrání proti korozi, je voděodolný a trvanlivý. IKEA.

 

9

Kbelík na květiny HÖSTÖ, různé barvy, výška 27 cm, objem 1 litr. IKEA

10

Pozoruhodný solitér, květináč Kata (design HandCraftDesign), rozměr 90 x 80 x 40 cm, různé materiály. Vyrábí DeCastelli, nabízí ABITARE.

11

Samozavlažovací svítící květináč Cubico 30 LED můžete použít jak v interiéru, tak v exteriéru díky přepadovému ventilu. K mání v barvách bílá, antracitová, černá a scarlet rot. GREENSPOL

Více informací se nachází v červnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

titul

Foto: archiv firem

Datum vydání: 23. 4. 2017

Edit: