Luxujeme snadno a rychle

Sáčkový vysavač ETA

Sáčkový vysavač ETA Canto má extrémní sací výkon až 530 W a díky efektivnímu motoru o 30 % nižší spotřebu než běžné vysavače – zhruba za pět let ušetří 1000 Kč, a navíc je vybaven vrstvami odhlučnění, takže je bezvadně tichý. Foto: ETA

Když už se odhodláme k úklidu, proč si jej neužít? Například s dokonalým vysavačem, klasickým nebo robotickým, to opravdu jde. Úklid bude bleskový, zábavný a přitom efektivní. A ten výsledek…

Současný trh nabízí spoustu skvělých vysavačů, které se od sebe odlišují nepatrnými detaily, ale jedno mají všechny společné – většinou si spolehlivě poradí s úklidem, ať už koberce nebo tvrdé podlahy, některé typy zvládnou i vysát tekutiny nebo vytřít.

Co ovlivňuje kvalitu luxování

Podstatnými parametry pro úspěšné luxování je především sací výkon a příkon přístroje. Příkon se pohybuje zhruba mezi 1000 až 2000 W, skutečný sací výkon ale odpovídá pouze zlomku příkonu, asi jedné čtvrtině. Samozřejmě, že výkon vysavače s naplněním prachové nádoby klesá, proto je nutné ji pravidelně kontrolovat a vyprazdňovat. Při výběru vysavače vám prodejce předloží technické údaje o výkonu i příkonu, ale ideální by bylo nechat si přístroj předvést přímo v akci. Ne vždy totiž platí v povědomí lidí rozšířená rovnice, že čím vyšší výkon motoru, tím vyšší účinnost vysávání – to, jestli váš vysavač uklidí podlahu dokonale, závisí také na konstrukci kobercové hubice, rotačního kartáče i samotného těla vysavače. Vše by mělo být v naprostém souladu a jedině tak bude vysavač fungovat na 100 %. Samotný výkon motoru prostě není jediná věc, kterou byste měli sledovat.

Podlahový sáčkový vysavač Electrolux

Podlahový sáčkový vysavač Electrolux UltraOne ZUOGREEN je vyroben ze 70 % z recyklovatelných plastů a nabízí výrazně nižší spotřebu (využívá o 65 % méně energie než ostatní vysavače), je extrémně výkonný a velmi tichý (66 dB). V základní výbavě má i hubici na tvrdé podlahy AeroPro Parketto. Foto: Electrolux

Údaje nejsou všechno

Někteří výrobci udávají informace o sacím výkonu, který byl naměřen u vstupu do těla vysavače, což je ale nepřesné a zavádějící, protože právě průchodem přes hubici, trubky a hadici se může snížit. Rozhodující je tedy výkon naměřený přímo u hubice, na ten se informujte. Nenechte se zmást superlativy o příkonu a výkonu, důvěřujte spíše doporučení odborníků, kteří vysavač skutečně otestovali a jsou ve svém hodnocení objektivní. A nepodceňte také možnost regulace výkonu; ovladač je buď na těle vysavače, nebo na madle trubice.

kompletní systém pro úklid

TUTTOLUXO 6SB je kompletní systém pro úklid a čištění bez použití škodlivých chemických čisticích prostředků – přístroj zvládne vysávání s vodním filtrem, parní čištění, vysávání, profesionální žehlení s párou nebo bez páry (suché žehlení), čištění vzduchu s aromatizací a zvlhčování vzduchu. Je vybaven čtyřmi filtry s dlouhou životností, které lze prát. Foto: Zepterclub

Hygiena na prvním místě

I ten nejdokonalejší vysavač potřebuje pravidelnou údržbu. Ve sběrné nádobě (nebo sáčku) se usazují veškeré nečistoty z podlahy – prachové částice, vlasy, chlupy, drobečky z jídla a podobně. Klasický textilní prachový sáček má sice dlouhou životnost – stačí ho vysypat a hned ho můžete zase používat, ale z hygienického hlediska to není zrovna nejlepší řešení. A pokud máte jednorázové papírové sáčky, musíte je stále dokupovat. Záchytná nádoba (u bezsáčkových neboli cyklonových vysavačů) zase ušetří peníze, ale manipulace s ní není také žádná sláva. Nevěšte hlavu, na každém způsobu můžeme najít nějaké výhody i nevýhody, záleží čistě na nás, kterému řešení dáte přednost. Vyzkoušet můžete i vysavač s vodní filtrací, u kterého je nasátý vzduch odváděn do nádrže s vodou, kde se smáčením oddělí většina nečistot. Jemný prach a pyly odstraní sekundární filtry (HEPA), které jsou odstupňované podle účinku – maximální ochranu a účinnost vysávání (až 99,5 %) poskytuje stupeň 13. Nejen proto jsou vysavače s vodní filtrací ideální pro alergiky. Vodu s nečistotami ale musíte vyměnit již 20 minut od začátku vysávání a také má nižší sací výkon, oproti klasickému vysavači, aby se zamezilo nasátí vody do motoru.

vysavač s mokrým čištěním

Vysavač AquaTrio Pro (FC7088) s příkonem 500 W zvládne mokré čištění tvrdých podlah, jako jsou keramika, přírodní kámen, dřevo, parkety, laminát nebo PVC – současně vysává, vytírá a vysouší. Navíc odstraní až 99 % bakterií a redukuje alergeny. Foto: Philips

Jeden, nebo více filtrů?

Papírový prachový filtr (sáček) slouží jako první filtr vysavače, který zadržuje hrubé nečistoty i jemné prachové částice. Za ním následují filtry před a většinou i za motorem, které se starají o čistotu vzduchu vycházejícího z vysavače ven. Vrstvy papírového filtru, který může být dvou- až třívrstvý, se započítávají do celkové filtrace vysavače, kterou výrobce uvádí. Počet filtrů není to nejdůležitější, pokud jde o schopnost vysavače zadržovat prach – opět zde hraje velkou roli konstrukční těsnost přístroje s takzvanými vzduchovými proudy, které mohou prach odnášet mimo filtr zpět do místnosti.

aku vysavač dyson

Bezsáčkový akumulátorový vysavač Dyson DC62 Animal Pro s motorovým mini kartáčem odstraňuje jemný prach z hladkých podlah a nečistoty z koberců, chlupy a hluboce usazenou špínu z čalounění, sedaček a hůře přístupných míst. Zvětšená šířka hubice zase znamená širší záběr a méně práce při úklidu. Vyprazdňování zásobníku je rychlé a hygienické, stačí jen stisknout tlačítko a nečistoty vysypat. Foto: Dyson

Vybírejte vysavač přesně pro vaše potřeby

Nejprve zvažte velikost prostoru – v malých bytech si vystačíte s kompaktním vysavačem, a pokud se někdy přestěhujete do většího, výborně vám poslouží jako doplňkový pro rychlý úklid hlavně tvrdých podlah. Na koberce se zase lépe hodí klasický vysavač s větším sacím výkonem, větším prachovým sáčkem a dokonalejší konstrukcí hubice či kartáče. Až budete hubici či kartáč vybírat, všimněte si, jak se přisaje na podklad a jestli nečistoty nasává celou svou šířkou. Za zmínku stojí i takzvané rotační kartáče, které jsou oproti klasické hubici účinnější, především na koberci. Na tvrdé podlaze si bohatě vystačíte s klasickou hubicí.

  • U bezsáčkového modelu zvolte přístroj o výkonu minimálně 300 W s objemem sběrné nádoby 1,5 litru.
  • U sáčkového vysavače odborníci doporučují zvolit výkon nad 1100 W.
    Zdroj: Spořílek
Robotický vysavač ETA

Robotický vysavač ETA Bolero nejenže sám vysává, ale navíc mopuje. Dvojitý rotační kartáč uklidí samotné podlahy, dva postranní kartáčky si zase poradí s okolím stěn. Model disponuje bezpečnostními senzory, které mu zabraňují v pádu ze schodů. Nabitý vysavač vydrží pracovat 90 minut. Foto: ETA

Nechce se vám uklízet?

A máte velký byt? V tom případě je dobrým řešením robotický vysavač – měli byste ale vědět, že jeho hlavním úkolem není naprostá náhrada za klasický podlahový vysavač. Hlavní výhoda spočívá v úklidu bez nutnosti vaší přítomnosti. Můžete ho používat velmi často a tím maximálně snížit množství prachu a nečistot. Zvládne hravě jak tvrdé podlahy, tak koberce. Trochu práce je s jeho údržbou – nádoba na prach není příliš objemná a musí se často vyprazdňovat, stejně tak musíte pravidelně a důkladně čistit i kartáčky a „oprášit“ čidlo na těle přístroje. Z těchto důvodů si zvolte takový robotický vysavač, který je uživatelsky co nejpříjemnější a snadno se ovládá.

Jak robotický vysavač vysává

Robotický vysavač má na spodní straně rotační kartáč, s jehož pomocí nametá nečistoty pod sebe a sacím otvorem je nasává. Některé modely mají i boční kartáčky, které dokonale vymetou pavučinky z každého rohu. Opět i zde si dejte pozor při výběru – podezřele levné kousky mohou nadrobit víc nepořádku než úklidu – kartáčky se točí příliš rychle a prach jen kolem sebe rozmetají. Součástí každého modelu je dobíjecí stanice i tzv. virtuální zeď, která vysílá infračervený paprsek a zamezí, aby robot zajel někam, kam nechcete. Kvalitní robotické vysavače mají i senzory proti pádu ze schodů.

Text: Mirka Vernerová
Foto: archiv firem

 

Datum vydání: 24. 4. 2024

Edit: