Lze přenechat péči o trávník robotům?

Chcete mít bez práce pravidelně střižený, hustý a krásně zelený trávník? Pak je čas „seknout“ se starou sekačkou a svěřit veškerou péči sekačce nové, robotické.
Robotická sekačka ovšem není určena do náročného a příliš členitého terénu. Jde o zmenšenou a zautomatizovanou formu klasické rotační sekačky na elektrický pohon (respektive s akumulátorem), kterou můžete úspěšně používat na tvorbu a údržbu nízkých (anglických) trávníků. Většina modelů si slušně poradí i s úpravou trávníku vysokého, vlhkého či nerovného. Až na pár výjimek zvládnou roboti také sečení ve svahu. Pohybují se v prostoru ohraničeném vodicím kabelem, který je třeba před vlastní akcí robota položit pod úroveň trávníku. Sekačka pak spolehlivě seče trávník ve vymezeném prostoru na předem nastavenou výšku a sama se jezdí dobíjet do základny. Při své práci je tak zcela autonomní.

Stručné zhodnocení

„Robotické sekačky jsou chytré, pracovité a většina z nich se umí postarat o trávník, za který se nemusíte stydět,“ říká Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest. „Náročným testům jsme letos na jaře podrobili dvě desítky robotů a s potěšením můžeme prozradit, že vzhledný pažit vám zajistí i některé modely s příznivou cenou. Na druhou stranu jsme však narazili i na výrobek, který může způsobit zranění.“

Po třech letech

Hodnocení kvality robotických sekaček jsme se v Domově dosud nevěnovali. Časopis dTest jim věnuje pozornost po tříleté odmlce, mezitím zkoumal kvalitu klasických benzinových, elektrických a akumulátorových modelů. Nastal proto čas se travním automatům opět „podívat na čepel“.

Testovací program

„Společně s našimi zahraničními partnery jsme vymysleli novou optimalizovanou sérii zkoušek, která hledí na nejdůležitější parametry každé robosekačky – kvalitu sečení, snadnost obsluhy, výdrž baterie, dílenské zpracování, hlučnost a také bezpečnost,“ shrnuje Hana Hoffmannová. „Podrobný popis jednotlivých zkoušek naleznete na našem webu.“

Cena vs. kvalita

Cenové rozpětí 20 vyzkoušených modelů bylo opravdu široké: Jestliže nejlevnější LandXcape LX790 může být váš již za nějakých devět tisíc korun, pak nejdražší modely v testu stojí kolem 50 000 Kč. Vyplatí se investovat do kvality a pohodlí tolik peněz? Autoři testu byli sami zvědaví, zda dvacítka vybraných sekaček projde všemi nástrahami zkoušek bez potíží, nebo z nich nový testovací program „nadělá sekanou“. A jak to dopadlo?

Tři tipy redakce

Výborné výkony

Test neurčuje vítěze, ale jedním ze dvou nejlépe hodnocených modelů se stala robotická sekačka Riwall PRO RRM 1000 (celkové hodnocení 85 %, cena v době testu 15 000 Kč). Její obsluha je perfektní, poradí si s každým typem trávníku, má nízkou spotřebu elektrické energie a rychle se nabíjí, je velmi bezpečná a má výborné dílenské zpracování. Ve srovnání s většinou konkurentů obstojí dobře, i co se týče výdrže baterie. Pokud jí vůbec lze něco vyčíst, pak jedině maličko vyšší hlučnost.

S mobilní aplikací

Jestli je vaším snem ovládat robotickou sekačku pomocí mobilní aplikace, máte poměrně zúžený výběr: ze dvaceti testovaných modelů nabízí tuto možnost necelá polovina. Nejlépe hodnoceným z nich (a také nejlevnějším) je robot Hecht 5600 (celkové hodnocení 78 %, cena v době testu 13 490 Kč). I tato sekačka obstála se ctí ve všech zkouškách nového testovacího programu. Ve srovnání s Riwallem mírně zaostává v obsluze, kvalitě sečení, spotřebě elektřiny a výdrži baterie.

Za skvělou cenu

Nejlevnější ze všech modelů v testu byla robotická sekačka LandXcape LX790 (celkové hodnocení 77 %, cena v době testu 8 990 Kč), která se dokázala umístit přesně uprostřed „startovního pole“. Také ona se výborně obsluhuje, poradí si s každým typem trávníku a je úsporná na elektrickou energii. Navíc je stoprocentně bezpečná. Její slabinou je menší výdrž baterie a subjektivně vyšší hlučnost. Přesto jde vzhledem k ceně o jednoznačně výhodný nákup.

Podrobný postup testu najdete na www.dtest.cz/sekacky. Kompletní výsledky a možnost srovnávání modelů jsou však zpoplatněné.

TEXT: VÍT STRAŇÁK
FOTO: dTEST A SHUTTERSTOCK

 

Datum vydání: 31. 7. 2020

Edit: