Malí, ale šikovní

3

Trendem je zdravé vaření. To vám umožní parní hrnec Philips HD9190 s praktickým zvýrazňovačem chuti, což je speciální sítko na bylinky či koření. Je vybavený digitálním časovačem a funkcí udržování teploty.

Podle čeho vybírat drobné elektrické pomocníky do kuchyně? Kdy hraje prim funkce, kdy design a cena?

Vaření už dávno není nepříjemná dřina. Pro mnoho z nás je to koníček, pro někoho dokonce umění. A jedním z důvodů, proč se v kuchyni dnes netrápíme, jsou šikovní pomocníci, kteří udělají velkou část práce za nás. Poradíme vám, jak vybrat malé elektrické spotřebiče, které urychlí práci a zároveň designově prostor dozdobí. Kávovar, rychlovarná konvice, toaster – bez nich si ranní snídaňový rituál představit nedokážeme. Ani takový mixér nebo domácí robot nechybějí pravděpodobně v žádné kuchyni a oblibu stále více získávají přístroje, které nám umožňují domácí přípravu některých potravin – například pekárny chleba a sušičky ovoce. Výrobci dbají též na naše zdraví, stále větší oblibu získávají parní hrnce pro zdravou úpravu pokrmů v páře, ale i např. „nezdravé“ fritézy dnes spotřebují minimum oleje. Zvlášť rodiny s dětmi pak ocení specializovanější přístroje, jako jsou lisy na citrusy, palačinkovače, zmrzlinovače… Při výběru spotřebičů do kuchyně musíme v první řadě dbát na funkci, ale všímejte si i dalších parametrů, například energetické náročnosti – šetřit je ekologické a trendy, nebo hlučnosti – zejména v případě kuchyní spojených s obývacím pokojem je hluk nežádoucí. Samostatnou kapitolou je design. V oblibě je stále retro design, který připomíná spotřebiče z padesátých let. Barevně doporučujeme sladit i drobné spotřebiče k ostatní bílé technice v kuchyni. Nic nezkazíte spotřebiči v nerezu, nemusíte se však vyhýbat ani výraznějším barvám. Potom byste však měli mít všechny přístroje na kuchyňské lince sladěny do jedné. Pomohou vám v tom výrobci, kteří dělají celé sety malých kuchyňských spotřebičů ve stejném designu. Nejčastěji jde o snídaňové sety – toaster, rychlovarná konvice, kávovar a třeba mixér. Jak kvůli jednotnému designu, tak z dalších praktických důvodů, jako je např. úspora místa, se dnes při výběru kuchyňských spotřebičů sází nejčastěji na ty vestavěné. U drobných pomocníků, o nichž je řeč, se to týká zejména kávovarů.

4

Ruční mixér Concept Tomato RM- 3260 má malé rozměry, netradiční design a překvapivě vysoký výkon. Kapacita mixovací nádoby o objemu 300 ml je praktická zejména pro rychlé zpracování menšího množství potravin – ovoce, zeleniny, oříšků, bylinek, masa apod. takzvaný minichopper je zcela jednoduchý na obsluhu. Stačí přístroj sestavit a stiskem jediného tlačítka uvést do provozu. Snadné sejmutí nerezového nože pak umožňuje bezpečné čištění.

5

Také jídla připravená v elektrické pečicí míse Remoska R22 Grand jsou věrná pravidlům zdravé výživy. Nevysušují se dlouhým pečením, zachovávají si svoji vůni i vitamíny.

KAŽDODENNÍ POMOCNÍK 
Když se zamyslíte nad tím, který z domácích pomocníků je ve vaší domácnosti nejvíc vytížený, pravděpodobně to vyhraje rychlovarná konvice. Na trhu je nepřeberné množství modelů s různými funkcemi a my vám poradíme, jak se v nich vyznat a jak vybrat takovou konvici, která se hodí přesně pro vás. Cena rychlovarné konvice se řídí designem a značkou. Dalším kritériem je materiál – obecně lze říct, že nerezové konvice jsou dražší než ty plastové. Při výběru byste měli hledět též na objem. Obvykle u prodejců najdeme konvice od objemu 1 litr až 1,7 litru, což je však pro čtyřčlennou rodinu téměř zbytečně mnoho. Standardem u varné konvice bývá pojistka proti přehřátí, některé konvice se automaticky vypnou i při jejich zvednutí ze základny. Co se týká boje s vodním kamenem, varná spirála je v nových modelech už dávno kryta nerezovým dnem a obvykle v nalévací hubičce najdeme jemné sítko, které jej odfiltruje. Avšak i taková konvice by se měla pravidelně odvápňovat. Pro milovníky instantní kávy, která se nemá zalévat vroucí vodou, jsou praktické modely s možností regulace teploty od 40 do 100 stupňů Celsia a funkcí, která udržuje vodu na nastavené teplotě. Některé firmy se naopak snaží o zajímavější design, výjimkou není LED podsvícení měnící barvy podle teploty vody.

6

Nové automatické espresso Saeco GranBaristo HD8964 Philips vaří kávu ve více variantách a nabízí jednoduchou údržbu. Stačí nasypat zrnkovou kávu a nastavit preference od síly, intenzity až po strukturu základu, pěnu a teplotu nápoje. Mléko se automaticky dávkuje z karafy s automatickým čištěním.

7

Pro ty, kteří dávají přednost kapslím, je tu pak Ze-Presso Café od Zepter International. Kávu připravuje při přesné optimální teplotě 88 °C pomocí vysokotlaké páry, která proniká do kapslí za pouhých 25 sekund. Výsledkem je nápoj s bohatou pěnou kaštanové barvy s tmavě bronzovými okraji.

8

Velmi praktickým pomocníkem v kuchyni je vakuová svářečka fólií Concept Fresh VA0010, která vám umožní uchovat vaše potraviny čerstvé mnohem déle. Před zkázou a plísněmi je chrání až šestkrát delší dobu.

9

Bez kuchyňské váhy se při vaření neobejdete. Moderní design váhy Gallet BAC 303 se skleněnou vážící plochou, dotykovým ovládáním a červeným LCD displejem vás zaujme na první pohled. Na případný problém vás upozorní indikátor přetížení (maximální kapacita je do 5 kg). Kontrolka se rozsvítí také, když docházejí baterie.

DOMÁCÍ PEČENÍ CHLEBA 
Před pár lety byla pekárna vánočním hitem, dnes řadě obdarovaných leží zaprášená ve skříni. Kvalitní domácí pekárna má však řadu praktických funkcí a nemusíte v ní pouze péct chleba. Před její koupí si každopádně dobře rozmyslete, jak často a k čemu ji budete využívat. Pokud máte na rohu svého oblíbeného pekaře, budete pravděpodobně po pár pokusech s pekárnou chodit nakupovat čerstvé rohlíky znovu k němu. Čerstvý chléb z pekárny vám při pečení provoní kuchyň stejně jako ten, který pekla vaše babička v peci. Na druhou stranu, chuťově nemusí každému vyhovovat. I když jsou různé možnosti a varianty – na internetu nejdete stovky receptů pro domácí pekárny, přidávají se různá semínka (praktický je automatický dávkovač surovin), celozrnná mouka, na výběr máte z několika chlebových směsí. V domácí pekárně můžete upéct sladké pečivo, např. „mazanec“, praktická je zároveň pro ty, kdo nemají výkonný robot na těsto. Těsto na kynuté knedlíky uhněte dokonale (uvařit je pak už však musíte „postaru“ v hrnci). Některé pekárny mají také speciální program pro bezlepkové směsi, v rodinách s alergiky se tedy stávají velmi praktickým pomocníkem. V některých pekárnách se dají připravit rovněž marmelády. Není tolik důležitý počet programů, které má pekárna v nabídce, ale spíš jejich rozmanitost. Všechny pekárny disponují možností odloženého startu, tudíž si můžete dopřát čerstvý chléb ráno po probuzení. Jen dejte pozor na hlučnost, v menším bytě asi nebude příliš praktické nechat puštěnou pekárnu přes noc, pokud je hlučnější. Při výběru je důležitý i počet hnětačů. Ani ne tak proto, že by si jeden hnětač neporadil s důkladným prohnětením těsta v pekárně, ale spíš z toho důvodu, že po upečení chleba zůstávají hnětače zapečené v těstu a v chlebu tak zanechají díru. Existují ovšem i modely, které mají hnětač sklopný a tudíž v těstu nezůstane.

10

11

Multifunkční elektrická trouba Concept ET5060 nahradí klasickou troubu i mikrovlnku. Trouba ET5060 umí grilovat, péct i zapékat. Je vybavena ventilátorem, který zajistí rovnoměrné proudění vzduchu uvnitř a tím i rovnoměrné udržování teploty. Součástí výbavy jsou grilovací jehla (rotisserie), grilovací rošt, držáky na jejich vytahování a plech. Rozpětí teplot, které si můžete nastavit, je od 90 °C do 230 °C, což vám umožní přípravu širokého spektra různých pokrmů.

12

Ke zdravé snídani patří džus z čerstvě vymačkaných citrusů. S jeho přípravou vám pomůže odšťavňovač a lis na citrusy Philips Avance Collection HR1870. XXL plnicí trubice umožňuje odšťavňování, aniž by bylo třeba ovoce nebo zeleninu předem výrazně krájet.

13

Pekárna chleba ETA Delicca3, dokáže připravit i bezlepkový chléb. Pro přípravu chleba je k dispozici 12 přednastavených programů. Pekárna má i další programy, např. na vaření džemů…

JAK NA ROBOTA
Dalším pomocníkem, který se najde snad v každé domácnosti, je kuchyňský robot. Udělá za vás téměř vše – šlehá, krájí, hněte, mele, mixuje… Při výběru tohoto pomocníka popřemýšlejte nad tím, k čemu jej budete nejvíc používat. Méně nároční kuchaři ocení spíš roboty menší, lehčí, jednodušší, které se vejdou snadno na kuchyňskou linku a jsou vybaveny spodním pohonem. Jejich nevýhodou je to, že neuhnětou větší množství těsta. Ty s nižším výkonem pak neumelou ani maso, proto je dobré vybírat robota s minimálním výkonem 1000 W. Náročnější kuchaři si volí modely s výklopným ramenem, které šlehají, míchají a hnětou shora. Jsou obvykle těžší, větší a robustnější, což v malých kuchyních může být nevýhodou. Při výběru je také důležitý objem nádoby, v níž se míchá, a počet rychlostních stupňů. Pozor si dejte i na způsob míchání, buď robot pohybuje metlou jen klasicky kolem její osy, nebo má tzv. eliptické míchání, jež umožní dostat se i do krajů nádoby. Příslušenství k dražším robotům lze postupně dokupovat. Najdou se takové vychytávky, jako je nástavec na výrobu zmrzliny, kotouč na krájení hranolků nebo plnič klobás. Pokud vám stačí občas něco rozmixovat či kvůli jednomu koktejlu nechcete špinit velkého robota, pravděpodobně sáhnete po tyčovém mixéru. I mezi těmi jsou poměrně velké rozdíly ve výbavě a výkonnosti. Lépe vybavené mixéry mají výměnné nástavce, nejčastěji metlu na šlehání a sekáček. Jejich výhodou oproti velkým robotům je snadné čištění. Při výběru se setkáte i s různými materiály – méně výkonné jsou z plastu, odolnější z nerezu. Některé mixéry umožňují nejen mixování, ale i sekání a krájení. Obvykle výrobce udává též to, zda si mixér poradí s ledovými kostkami a udělá z nich tříšť. Veškeré příslušenství (kromě pohonu) se obvykle dá mýt v myčce.

14

Rýžovar Gallet RC 701 zcela automatickým provozem zvládne snadnou přípravu nejen rýže, ale i různých druhů luštěnin, cereálií a polévek. Navíc disponuje přídavnou mísou vaření a ohřev zeleniny v se m vu hů avíc pro páře.

1

Litrová varná keramická konvice Hyundai VKC 718 s veselými barevnými proužky je bezkabelová, má ochranu proti přehřátí a proti chodu na prázdno. O provozu vás informuje světelná kontrolka. Další výhodou je její nízká hlučnost.

2

Pro malé kuchyně je ideálním pomocníkem elektrický indukční vařič Concept VI-1030 Energy Saver. Jeho používáním uspoříte až 55 % energie oproti jiným metodám vaření. Sklokeramická deska se snadno udržuje. Vaření s přenosným indukčním vařičem je velmi bezpečné. Teplo se indukcí vytváří přímo ve varné nádobě, přičemž varná zóna zůstává studená. Jakmile sejmete nádobu z varné desky, ohřev se přeruší, aniž byste varnou zónu předem vypínali.

Datum vydání: 28. 6. 2015

Edit: