Moderní elektroinstalace

Kolikrát jste si postěžovali, že na vašich bedrech leží tolik povinností a nikdo za vás nic neudělá. Ne vždy je sice řešení, které vám zátěže ubere, ale doma přece jen můžete spoustu důležitých věcí pustit z hlavy. A neznamená to sobecky je přehodit třeba na partnera. Jednoduše je necháte na vašem domě. K tomu však potřebujete moderní elektroinstalaci

ABB Radio_do_zdi_-_design_Tango

Rádio do zdi. Design shodný jako vypínač, ale vypínač to není… Je to malé praktické, designově vyladěné řešení ozvučení místností, které ušetří spoustu místa. V rámci elektroinstalace lze realizovat vestavné FM digitální nebo internetové rádio, tzv. „rádio do zdi“, a reproduktor. Cena AW v Tango – 4 350 Kč. ABB

Co je vlastně podstatou moderní elektroinstalace? Možná je dobré začít tím, co nabízí tak zvaná elektroinstalace běžná. Ta se skládá většinou ze standardních spínačů, zásuvek a jiných prvků, které zajišťují základní fungování domu. Slouží k ovládání osvětlení, spotřebičů a dalších zařízení. Obvykle spolu však tyto prvky nespolupracují a těžko u nich lze očekávat výraznější úspory energií či velkolepé pohodlí. Zkrátka rozsvítíte a zhasnete, trochu pokročilejší ovládací prvky umožní třeba stmívání osvětlení nebo ovládání vytápění termostatem. O moc víc už toho není.

EATON_Spotreby_energii

Uživatelsky pohodlné vzdálené řízení domácnosti představuje mobilní aplikace Eaton Smart Home xComfort. Nabízí jednodušší a levnější ovládání pocící mobilního telefonu, než systém zasílání SMS zpráv. Skrze aplikaci lze zapnout pračku, kávovar, otvírat okna, ovládat topení či sledovat spotřebu energií. EATON.

TOHLE BĚŽNÁ NEUMÍ

V porovnání s touto běžnou neboli konvenční elektroinstalací má ta moderní mnohem širší možnosti. Je schopna plnit měnící se požadavky uživatelů a zprostit je každodenních povinností. Její princip spočívá především v možnosti propojit řízení jednotlivých funkcí domu, což přináší mimo jiné právě úsporu energií. Tento typ elektroinstalace umožňuje řídit osvětlení, a to nejen spínání, ale také například stmívání či nastavování světelných scén. Umí regulovat systém vytápění a klimatizaci či stínicí prvky, žaluziemi počínaje a markýzou na terase konče. Nabízí rovněž možnost řídit třeba zavlažování zahrady stejně jako provoz sauny nebo kamerového systému a tak dále. Místo klasických spínačů jsou součástí moderní elektroinstalace především chytré snímače. Ty neposílají signály k sepnutí do jednotlivých spotřebičů či zařízení, je to spíše softwarová záležitost, která na základě zadaných parametrů posílá povely ke spínání. Moderní elektroinstalaci netvoří klasické silové a sdělovací kabely, ale kabely určené pro sběrnicové systémy.

ELKO EP - RF Sety 05

Proměnit domov na chytrou elektroinstalaci můžete kdykoli, bez bourání a sekání – jednoduše a bez drátů se společností ELKO EP. Spotřebiče jsou v systému chytré elektroinstalace spínány a stmívány takzvanými prvky (malými krabičkami) umístěnými přímo u nich nebo v rozvaděči. Princip bezdrátové komunikace spočívá ve vyslání povelu, který prvek vykoná. Běžný vypínač bez sekání do zdi nepřemístíte, ale bezdrátové řešení nabízí mnoho nejrůznějších možností umístění vypínačů, na stůl, zeď i sklo. Pro ovládání systému poslouží jak klasický vypínač, tak přídavný bezdrátový (který umístíte, kam se vám zrovna hodí), klíčenka do kapsy, dálkový ovladač RF Pilot s LED displejem nebo váš chytrý telefon s nainstalovanou aplikací iNELS Home Control. Více na www.elkoep.cz, www.inels.cz Nastartovat chytré bydlení můžete i s chytrými sadami www.dumpodpalcem.


JDE TO I BEZ DRÁTŮ

Vedle „drátového“ systému elektroinstalace, který pracuje na sběrnicovém principu a je ideální volbou u novostaveb a při rozsáhlejších rekonstrukcích, je možnost získat moderní pohodlí i bez nutnosti složitých úprav stávajících rozvodů. Nejen v již hotovém či starším domě lze s úspěchem použít elektroinstalaci bezdrátovou. Tento systém nevyžaduje kladení sběrnicového vedení ani jiných kabelových rozvodů. Místo sběrnice totiž používá pro přenos povelů rádiový signál. Jak to funguje? Ovladač (vysílač) vyšle na dálku povel a aktor (přijímač) jej vykoná. Jak jednoduché…

JABLOTRON ipad_mereni_elektro_uvod_1014

Novinka zabezpečovacího systému Jablotron: teplotní detektory. Díky webové samoobsluze máte informaci nejen o aktuálním stavu alarmu, ale vidíte i aktuální teplotu v objektu včetně historie. Pokud se teplota dostane mimo nastavené meze, jste okamžitě upozorněni třeba SMS zprávou. JABLOTRON

JABLOTRON mereni_teploty_mobil


JAK SE OVLÁDAJÍ

Možnosti ovládání jsou vskutku široké. Od multifunkčních tlačítek a chytrých vypínačů přes dotykové ovládací panely a dálková ovládání až po ovládání skutečně na dálku. To využívá moderní mobilní aplikace určené pro počítače, mobilní telefony či tablety. Nutností je samozřejmě připojení k internetu nebo signál wi-fi. Je-li toto splněno, pak si můžete třeba topení v domě nebo v současné době spíše ohřev bazénu zapnout už na letišti, kde jste přistáli po týdenní dovolené.

shutterstock_205008811

CO SVŮJ DŮM NAUČÍTE

Vytopit na dálku bazén nebo třeba vytvořit v zahradě dokonalou světelnou atmosféru je ale pomalu to nejmenší, co moderní elektroinstalace v důsledku umožňují. Propojíte-li a naprogramujete vše chytře, o chod domu se nemusíte téměř starat. Záleží jen na tom, co všechno do jeho „mozku“ zadáte. Jak to vypadá v praxi? Je-li například slunný den a teplota v interiéru přesáhne určitou hranici, žaluzie a rolety se samy spustí a s vhodným předstihem před vaším příchodem z práce sepne klimatizace. Při dešti nebo silném větru zatáhne moderní systém markýzu či zavře střešní okna, stmívá-li se, spustí žaluzie v místnostech, kde se svítí. Když opustíte dům, vypne všechny spotřebiče, které to dovolují (a jejichž vypnutí naprogramujete, takže například lednice samozřejmě zůstane v provozu). Už tedy nemusíte myslet na to, jestli jste někde zapomněli svítit nebo nechali běžet televizi. Pokročilé systémy také umožňují získat podrobný přehled o spotřebách energií v průběhu dne, měsíce či roku, a to i u jednotlivých spotřebičů či zařízení.

 

MODERNÍ ÚSPORY ENERGIÍ

Tím, že inteligentní systémy pracují ve vzájemné symbióze, podílejí se výrazně na úsporách energií. V domě se zbytečně nesvítí, netopí, neklimatizuje. Ale k úspoře přispěje i to, že v létě se v příliš slunném dni automaticky stáhnou rolety, aby se interiér domu nepřehříval a nebylo nutné zbytečně zapínat klimatizaci, v zimě naopak stínicí prvky paprskům automaticky ustoupí, aby vnitřní prostory přihřály, a ulehčily tak vytápění. Možnosti jsou zkrátka netušené.

 

V porovnání s běžnou elektroinstalací umožňuje ta moderní vytvořit mnohem vyšší uživatelský komfort, ale zajistí také úsporu energií.

Datum vydání: 15. 7. 2015

Edit: