Moderní tapety

Tapety nabízejí snad všechno. Mohou se tvářit jako mramor, můžete na nich mít jemně vykreslenou gejšu i panenku Kokeshi, exotické stylizované květy i realistické kytičky. Fresky, motýly, vodní svět, i fragmenty architektury. Ozubená kolečka i džungli. A také půvabné ženy…

Trendy, které nabízí svět tapet pro letošní rok, jsou tak pestré, že snad jen naprosto zapřisáhlý nepřítel tapetování by si nevybral. Skupiny se někdy prolínají, jindy doplňují, stojí proti sobě v příkré opozici, ale rozhodně nám dávají téměř nepřebernou možnost, jak si příbytek pěkně polepit.

Tapeta jako obraz

Když se na současnou podobu tapet podíváme, je jasné, že některé vzory mohou nahradit obrazy a grafiky, které dříve bývaly v rodinách samozřejmostí (stejně jako knihovny). Tím spíš, že někdy tapeta i jako malba na plátně či grafika přímo vypadá. V takovém případě stačí pruh, jedna úzká stěna, abychom ozvláštnili obývací prostor. Zajímavá je také kombinace hladké monochromní plochy a kousku něčeho výrazného. Jindy se k sobě skládají příbuzné vzory v jednom barevném tónu.
Důraz se klade na ekologii, do popředí se dostávají tapety, které jsou výrobou šetrné k životnímu prostředí, sází se opět na papír a na přírodní barvy.
Nejvíc se tapety prosazují v ložnici, a jako by jim stěny nestačily, zkoušejí to i na podlaze.

Inspirace staletími

Hedvábná stezka, rozvoj architektury a dekoru v sedmnáctém století, průmyslová revoluce, současnost, postmoderna… To všechno se na dekoru tapet projevuje. A pak je tu celý široký svět přírody, ztvárněný realisticky či v náznaku, v ostrých i jemných vodových barvách – tropy, středomoří i poušť. Samozřejmě nechybí stálice, svět geometrie s jasnými liniemi, ani svět minerálů, které jsou vzorem pro monochromní tapety. A samozřejmě stále je in efekt 3D, bez kterého by to snad ani nešlo…

Autorem tapety Visione di primavera je Guido Crepax.

Orient

Nejde jen o Čínu a Japonsko, ale o celkovou orientální atmosféru a kulturu zemí vycházejícího slunce. Najdeme tu Orient jako takový s jemnými květy, barvami a liniemi, lehce načrtnuté obrazy ptáků a rostlin, ale také třeba figury samurajů a výraznější pastelové barvy.

Trojrozměrnost

Momentálně velice módní záležitost. Cesta inspirace sedmnáctým stoletím vede ke starému módnímu stylu olejomalby, která vyvolává iluzi trojrozměrného prostoru a reálné hloubky. Původním označením pro tento jev je výraz „trompe l’oeil“, což přeloženo z francouzštiny znamená „oklamat zrak“.

Skupa Clasic, tapeta Vestale in azzurro, odvolávka na staré fresky a tapeta s klasickou gejšou, Wallpepper

Klasika

Co sem patří? Brokátové vzory, jemné i rozpité abstrakce, odvolávání se ke starým freskám, elegance, vše v moderním pojetí a moderními barvami…

Tapeta Barocco ze skupiny Postmoderna, Wallpepper

Postmoderna

Zachycuje staré vzpomínky, sny, kresby a náčrty z oboru mechaniky a architektury.

Tapeta Growing Bliss z trendové skupiny Hedvábná stezka, Wallpepper

Naturalismus

Znamená realistické kresby vodního světa s rybkami a korýši v zajímavých uskupeních, stejně jako kresby rostlin a živočichů z ptačí a hmyzí říše. Rostliny a plody jako z herbáře, v jemných, trochu vybledlých barvách.

Tapeta Quietness inspirovaná tropickou přírodou, Wallpepper

Tropický svět

Zahrnuje dvojí pojetí barev: Lesy, rostliny, květy a zvířata, vše vykreslené v jemných vodových barvách. Protipólem této skupiny je druhá s jasnými barvami a bujnou vegetací. Zobrazují se celkem realisticky divoké šelmy, sloni i žirafy, stejně jako plameňáci, tukani, nebo také kaktusy a další rostliny pouště.

Interiér Grassi Pietre, Simone Micheli

Ženský element

Jedním z výrazných trendů je tapeta s ženskou figurou či tváří. Může mít podobu klasické gejši jako od Kacušiky Hokusaie (japonský malíř a dřevorytec), vypadat jako akvarel, kresba, nebo černobílá fotografie, ale vždy by měla zachycovat ženský půvab.

Připravila: Vladimíra Storchová
Foto: archiv firem a autorky

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 30. 5. 2017

Edit: