Moderní technologie u vás doma

„Seš chytrej jak rádio,‟ říkalo se za mého dětství. To už dnes rozhodně neplatí! V našich domácnostech totiž funguje řada chytřejších přístrojů a vyspělejších technologií. Některé z nich vám teď představíme. Zaměříme se přitom na oblast bezpečnosti, úspor a komfortu bydlení.

Bezdrátová elektroinstalace xComfort

xComfort, EATON

Bezdrátový systém xComfort od společnosti Eaton nabízí značné výhody řešení elektroinstalace jak v novostavbě, tak i rekonstruovaném bytě či domě. Zajistí zde dokonalé řízení osvětlení, zastínění a technologií a rovněž úsporu energií, větší bezpečnost a zvýšený komfort v ovládání. Proč zvolit právě chytrou elektroinstalaci? „Prostřednictvím xComfortu je možné stmívat osvětlení a vytvářet vlastní světelné scény. Ze smartphonu či tabletu lze pohodlně ovládat spotřebiče a kontrolovat jejich stav, otevřít příjezdovou bránu nebo garážová vrata, popř. centrálně vytáhnout žaluzie,“ říká Jaromír Pávek, produktový manažer společnosti Eaton. Pro jednotlivé místnosti lze individuálně nastavit požadované teploty a časy vytápění či chlazení, v grafech přehledně sledovat spotřebu elektřiny, plynu a vody a IP kamerami sledovat dění okolo domu. Systém nabízí řadu dalších bezpečnostních a komfortních funkcí, které už nelze realizovat běžnou klasickou instalací. Součástí každé instalace je chytrá jednotka Smart Manager, která umožní ovládání ze smartphonu, ať je uživatel doma, nebo třeba na dovolené. Jelikož je xComfort bezdrátový systém, nabízí snadnou a rychlou montáž do každé stávající elektroinstalace za účelem její modernizace. Je vynikajícím řešením pro novostavby: Zde se rozvody zhotoví stejně jako pro klasickou instalaci. www.xcomfort.cz

xComfort, EATON


Automatizované ovládání závěsů i bez SmartHome

Inteligentní řízení není problém ani u venkovních žaluzií: „Pokud se budím ráno v šest, nastavím si, aby se žaluzie v tuto dobu pootevřely, takže nevstávám za tmy. Když odcházím do práce, navolím si režim tak, aby se interiér nepřehříval – klidně každý den jinak,“ říká David Šejvl, manažer divize stínění VEKRA.

 

Vodicí lišta připravená pro automatizované ovládání závěsů

Chcete své závěsy zatahovat a roztahovat jedním stiskem tlačítka? Jednoduché řešení v podobě pohonu, který slouží k horizontálnímu posuvu libovolného okenního stínění, vám nabízí společnost HDL Automation. Ovládá se tlačítky či bezdrátovým ovladačem. Na rozdíl od jiných pohonů dodávaných HDL není určen k připojení na sběrnici systému chytré domácnosti, jinými slovy funguje nezávisle. Do systému automatizace se nicméně dá integrovat pomocí dvou kontaktních vstupů. Pokud vám stačí ovládat jen závěsy, je nezávislý pohon v kombinaci s vodicí lištou (garnýží) ideální. Snadná instalace, příznivá cena (nejlevnější montáž přes firemní partnery).

Bezdrátový ovladač k nezávislému pohonu závěsů

Funkce a vlastnosti:

  • Prachotěsné, částečně vodotěsné provedení
  • Tichý stejnosměrný motor a převodovka v kompaktním provedení
  • Patentovaný systém mechanické spojky pro snadné a bezpečné přichycení k vodicí liště závěsů
  • Automatické nastavení limitů podle délky vodicí lišty závěsů
  • Ruční režim – po krátkém zatáhnutí za závěs se pohon rozjede na patřičnou stranu
  • Zabudované rádiové rozhraní pro dálkové ovládání pomocí dálkového ovladače
  • Konektor k ovládání pomocí dvou bezpotenciálových kontaktů
  • Vodicí lišta závěsů v libovolné délce

Motor pro automatizované ovládání závěsů nabízí i možnost připojení k systému chytré domácnosti. HDL Automation.

www.hdl-automation.cz


Bezpečí jménem mechatronika

Víte, co je ePRO? Cylindrická vložka doplněná o elektronické zabezpečení. Uživateli nestačí mít správný klíč. Do objektu může vstoupit, jen když je v čipu cylindrické vložky zakódované oprávnění jeho uživatelského klíče. ePRO vám umožňuje dokonalou kontrolu nad pohybem osob v objektu a snadné přeprogramování přístupů. Elektronická komunikace mezi vložkou a klíčem je šifrovaná, překonat tuto elektronickou bránu prakticky není možné. Elektronické řízení vstupů lze kombinovat s klasickým mechanickým zamykáním. Mechatronickou vložku díky tomu můžete osadit jen do vybraných vstupních dveří, kde vyžadujete oprávnění a evidenci vstupů. Mechatronická vložka v základním rozměru stojí 4 484 Kč. TOKOZ.

Mechatronická vložka ePRO se svítícím klíčem, který signalizuje oprávnění ke vstupu

Systém ePRO umožňuje dokonalou kontrolu nad pohybem osob v objektu a snadné přeprogramování přístupů. TOKOZ.


Maximum bezpečí? Smekám cylindr!

Cylindrická vložka Tokoz PRO 400 ve variantě Somfy stojí 2 703 Kč. TOKOZ.

Český specialista na zámky a kování – firma Tokoz – vyrábí cylindrické vložky PRO 400 a TECH, které představují vrchol bezpečnosti mezi cylindrickými vložkami a jsou kompatibilní s chytrým zámkem Somfy Doorlock. Oba typy vložek jsou postaveny na unikátním uzamykacím systému, který je vysoce odolný proti všem metodám překonání a hodí se pro náročné denní užívání. Cylindrická vložka Tokoz PRO 400 vykazuje 100% odolnost proti bumpingu a planžetování a dá se zapojit do systému hlavního a generálního klíče. Díky tomu je certifikována ve 4. bezpečnostní třídě, vložka Tokoz TECH ve 3. bezpečnostní třídě. Mimo samotných cylindrických vložek nabízí firma také ucelený set včetně chytrého zámku Somfy Doorlock a příslušenství. Dostanete tak kompletní řešení od jednoho dodavatele. Tokoz PRO 400 ve variantě Somfy pořídíte v základním rozměru za 2 703 Kč, Tokoz TECH ve variantě Somfy za 1 840 Kč a kompletní chytrý zámek Somfy Doorlock PRO stojí 7 096 Kč. TOKOZ.


 

Centrální mozek domácnosti

Elegantní centrální jednotka dovede řídit domácnost: Athom Homey Pro 2.0 nabízí připojení pomocí Bluetooth, rádiových vln, Z-Wave, ZigBee a WiFi 2,4 GHz, komunikuje přes Apple HomeKit, Google Assistant a Amazon Alexa. Jednotka je kompatibilní s Android a iOS, ovládání v angličtině, napájení ze sítě. V Alze ji pořídíte za 10 490 Kč, přes SmarterHome za 399 eur. smarterhome.sk

 

Mozek kuchyně

Multifunkční hrnec Tefal Cook4me+ má v paměti 150 předprogramovaných receptů a nabízí 6 režimů vaření. Barevný LCD displej, plně automatický provoz, časovač, nepřilnavý povrch. Objem 6 l, hotové jídlo udrží teplé. V e-shopu od 5 444 Kč. Tefal.


text Vít Straňák, foto archiv firem

Edit: