Myčka šetří čas i životní prostředí

Je nepostradatelným pomocníkem, který při mytí spotřebuje méně vody, snižuje tak náklady na bydlení a chrání životní prostředí. Jakou ale vybrat, aby splňovala všechny vaše nároky a dlouho spolehlivě myla?


Před nákupem myčky musíte vědět, kolik místa na ni máte, jestli chcete vestavnou, nebo volně stojící, jak často ji budete potřebovat a kolik se má dovnitř vejít nádobí. Přestože myčka ve srovnání s mytím pod tekoucí vodou ušetří až několik litrů, zapínat ji poloprázdnou je neekonomické jak z hlediska spotřeby vody, tak vynaložené energie. Velikost či kapacita myčky se měří podle počtu sad, které je schopná pojmout při jednom mycím cyklu. Jedna sada zahrnuje mělký, hluboký a dezertní talíř, dále hrnek, sklenici a příbor (malou a velkou lžíci, nůž a vidličku). Do sady se nepočítají hrnce či misky, pokud je do myčky vložíte, logicky se do ní vejde méně sad.

Správná velikost pro vaši domácnost

Vybírat můžete ze tří rozměrů. Pokud žijete ve dvoučlenné domácnosti, bude vám stačit úzká myčka s šířkou do 45 centimetrů. Umístíte do ní osm až deset sad nádobí. Pokud bydlíte sami, zvažte, jestli si nevystačíte s malou stolní myčkou s kapacitou kolem šesti sad. Pro rodiny s dětmi jsou vhodné myčky s šířkou 60 centimetrů, které pojmou zhruba dvanáct až šestnáct sad nádobí. Běžná výška myčky je u volně stojících modelů 85 centimetrů. Vestavěné jsou asi o tři centimetry nižší, aby se vešly pod pracovní desku.

Do malé kuchyně se hodí vestavná myčka MI 446 TBIM s šířkou 45 cm, hlučností 42 dB a energetickou třídou B. Pojme až 10 sad nádobí. Má příborovou zásuvku, 3 ostřiková ramena a systém AquaStop. Díky funkci TimeDisplay ukazuje laserem zbývající čas mycího cyklu přímo na podlaze. V případě odloženého startu zobrazuje také čas do začátku mytí. Schopnost automatického otevření dvířek nebo snížení množství bakterií pomocí horké páry použité na konci mycího cyklu. 14 990 Kč, foto Amica

Praktická a šetrná

Kromě rozměrů by vás mělo zajímat i vnitřní uspořádání myčky. Tedy to, jak jsou rozmístěné koše, kolik jich je a zda jsou vyjímatelné, což oceníte hlavně při čištění. Praktické jsou koše, které jdou vysouvat nahoru i dolů a dá se s nimi manipulovat. Usnadní vám skládání a vyndávání nádobí. Další vychytávkou je pootevření dvířek hned po skončení mycího cyklu, což napomáhá přirozenému dosušení nádobí vzduchem. Myčky běžně nabízejí několik mycích programů – podle typu nádobí, preferované délky a dalších kritérií. Nejúspornější je eko program, trvá však nejdéle. Platí však, že mezi energetickou náročností myček mohou být poměrně velké rozdíly. Zatímco novější modely bývají, pokud jde o spotřebu elektrické energie, zpravidla šetrné, u starších modelů to tak jednoznačné není. Nejúspornější myčky, které myslí na váš rozpočet i životní prostředí, mají energetickou třídu A. Při výběru je důležitá také hlučnost myčky. Mycí programy většinou trvají několik hodin, pokud máte tedy obývací část propojenou s kuchyní, bude vás hlasitá myčka rušit při každodenních činnostech.

I myčka potřebuje péči

Zbytky jídla, mastnota a vodní kámen zanechávají v myčce stopy a ta pak kvůli tomu nemyje nádobí tak dobře, jako když jste si ji přinesli z obchodu. Zvýší se tím náklady na její provoz a po čase může začít i zapáchat. Problém se znečištěním částečně vyřešíte tak, že z nádobí před vložením do myčky důsledně odstraníte zbytky jídla. Alespoň jednou za dva měsíce byste měli vyčistit také filtr. Zpravidla jde vyjmout. Většinou jej stačí propláchnout pod tekoucí vodou, jestliže je hodně špinavý, můžete použít i klasický mycí prostředek na nádobí. Poté filtr vraťte na původní místo. Myčku nikdy nezapínejte bez něj. Stejně tak je třeba umývat ramena a trysky. I ty jdou z většiny myček vyndat. Vymývat byste měli i košíky sloužící k ukládání příborů. Pozornost věnujte také těsnění a vnitřním dvířkům myčky. Právě v těsnění se usazuje velké množství nečistot a mohou zde vznikat plísně, které jsou zdrojem nepříjemného zápachu. Některé novější myčky mají samočisticí programy, a když je nemají, stačí spustit běžný mycí program. Použít můžete prostředky určené k mytí myček, ale také obyčejný ocet.

Tři v jednom

Pokud máte tvrdou vodu, doporučují výrobci při každém mycím cyklu přidávat speciální sůl do myčky, která zabrání usazování vodního kamene. Ten se totiž hromadí nejen v myčce, nehezký povlak vytváří i na nádobí, což je vidět hlavně na čirém skle. Sehnat se dají také tablety tři v jednom. Obsahují přípravek na mytí nádobí, myčky i sůl. Není ale příliš vhodný v případě, že máte opravdu tvrdou vodu.
text Vanda Jesenská

foto se souhlasem firem  Bosch, Amica, Beko, Whirlpool, Gorenje, Philco, AEG, Electrolux

Datum vydání: 17. 5. 2025

Edit: