Návštěva statku aneb Prostor pro zábavu i snění

Starobylá chalupa s několika dalšími staveními, stojící na rozlehlém pozemku uprostřed malebné jihočeské krajiny, prošla během čtyř let rozsáhlou rekonstrukcí. Zvnějšku si zachovala svou původní podobu a uvnitř najdete příjemně útulné interiéry zařízené s citem pro detail i volný prostor.

Vše začalo soutěží

„Investoři nás oslovili v roce 2012 a přizvali do soukromé architektonické soutěže, které se zúčastnily celkem tři týmy. Majitelé usedlosti tehdy vybírali podle svých sympatií a dle dostupných referencí na internetu, osobně jsme se neznali,“ popisuje počátky čtyřleté spolupráce David Maštálka z ateliéru A1 Architects, jehož tým se náročné rekonstrukce zhostil.
„Zadání by se dalo shrnout slovy – přirozené a příjemné místo s potřebným zázemím pro setkání celé rodiny i jejích přátel, které naváže na genia loci a kontinuitu místa. Za dobu spolupráce jsme se jimi stali též my architekti,“ pokračuje architekt.
Venkovská usedlost s velkorysou zahradní plochou od začátku neměla suplovat nový domov, ale měla sloužit potřebám široké rodiny a jejích četných přátel, kteří se sem v průběhu teplejší části roku pravidelně sjíždějí ke společnému trávení volného času a prázdninovému lenošení.

Původní stavení i novostavby v symbióze

Obytná chalupa, která byla dříve domovem místního hospodáře a jeho rodiny, si svou původní roli zachovala i dnes. Jakožto ústřední budova celé usedlosti disponuje veškerým potřebným zázemím a slouží výhradně potřebám majitelů. Přes dvůr naproti ní stojí stará stodola s přilehlou sýpkou, fungující jako dílna, sklad zahradní techniky a rodinné spa. Čelní pohled do dvora uzavírá nově postavený dům pro hosty a o kus dále byla na pozemku vybudována ještě jedna novostavba, které majitelé pracovně přezdívají ranč.
„Původní dvůr se dvěma staveními, který dříve tvořilo daleko více hospodářských staveb, jsme navrhli doplnit o třetí – hostovský dům umístěný v podélné ose dvora, který slouží pro ubytování hostů širší rodiny. Dříve byl dvůr uzavřený dřevěnou stěnou, ale díky důmyslné dispozici se teď částečně otevřel do zadní zahrady a zároveň si zachoval svou charakteristickou atmosféru tak, jak ji můžeme vysledovat z historických map. Podobná typologie uzavřených dvorů je patrná i u okolních statků Manešovic,“ vysvětluje spoluautorka řešení Lenka Křemenová. Takzvaný hostinský dům dvůr opticky uzavírá, zároveň však umožňuje průhled skrz jeho otevřený střední prostor v přízemí.

Střed hostinského domu představuje pomyslné rozšíření zastřešeného dvora, vytvářející v létě příjemný stín, při dešti naopak střechu nad hlavou. Část budovy je opatřena nůžkově otevíratelným zasklením.

Chalupa srdcem statku

Tak jako za starých časů i dnes tvoří hlavní obytný prostor domu kuchyně propojená s velkou světnicí. V přízemní části chalupy vzadu za schodištěm vedoucím do patra najdete toaletu propojenou s prádelnou a úklidovou místností a vpravo od vstupní haly ještě ložnici s přiléhající soukromou koupelnou.
Po dřevěném schodišti lze vystoupat do podkrovního prostoru, který slouží jako klidová zóna. K dispozici tu jsou celkem tři oddělené ložnice a ateliér, přičemž každá z ložnic je vybavena vlastní koupelnou a toaletou. Součástí největšího podkrovního pokoje je pak samostatná volně stojící vana, jež byla do obytného prostoru instalována na přání majitelů.

Praktická lávka spojující podkroví chalupy s hostinským domem.

Jednoduše účelné

Právě tak by se dalo charakterizovat vybavení jednotlivých místností, které jsou příjemně vzdušné. Snoubí se zde kousky vyrobené na míru danému prostoru s nábytkem (převážně sedacím), dokoupeným tak, aby se zbytkem vybavení dokonale ladil.
Kromě prostorného jídelního stolu, k němuž se vejde až dvanáct hostů, rozměrné pohovky a dalších menších nábytkových kousků jsou součástí vybavení ústřední místnosti v přízemí velká omítaná kachlová kamna s vyvýšeným ležením, jež zejména v chladných dnech vykouzlí ve starém kamenném domě příjemně útulnou atmosféru. Menší, původní kamna stojí v kuchyni a jejich součástí je samozřejmě také sporák a trouba. Přirozené nerovnosti starých zdí a oken doplňují čisté linie některých nových prvků, například snížený parapet oken, který slouží mimo jiné k sezení.

V obývací i kuchyňské části najdete nábytek vyrobený na zakázku z masivních desek z dubové spárovky v dílně HNT truhlářství.

Hlavní obytná místnost nabízí dostatek místa pro odpočinek – třeba v podobě křesílek, rodinného sofa, okenních parapetů nebo prostoru k povalování se na peci.

Vše se vejde

Také úložné prostory jsou převážně vyrobené na míru. Každý pokoj disponuje buď šatní skříní, nebo komodou. Ve vstupní hale je potom společná šatní skříň a prostor pro uložení sezónních sportovních potřeb.

Každý pokoj v podkroví je vybaven prostornou skříní a vlastní koupelnou i toaletou.

Prostor pro staré i nové

Ve zděných budovách (chalupa, stodola a sýpka) byla na stěnách použita omítka, zatímco uvnitř dřevostaveb (dům pro hosty a ranč) najdete dřevěný obklad z prken s rovnou hranou, nebo OSB s výmalbou.
„Od počátku šlo o to, chytře a přirozeně propojit staré s novým. I to je kupříkladu důvod, proč jsme se v novostavbách rozhodli na některých místech použít staré dveře, které jsme nalezli ve stodole a zrenovovali je,“ líčí architekt Maštálka.
„Materiály v interiéru se snažíme vždy vybírat tak, aby dokázaly přirozeně stárnout do krásy,“ doplňuje Lenka Křemenová. Na podlahách proto najdete dlažby nebo dřevěná masivní prkna, v exteriéru potom kámen nebo modřínová prkna na terasách.

Když se ochladí

Během studenější části roku je chalupa vytápěna plynovým kotlem. V případě potřeby většího tepla je však možno celý systém přepnout na vytápění dřevem. To však majitelé prozatím ještě nevyužili, neboť kamna v přízemí zvládla prostory domu vždy vytopit v dostatečné míře.

Bez moderních technologií

Hlavní budova obsahuje také nezbytné technické zázemí zajišťující chod celé usedlosti. Majitelé se však rozhodli užívat si života přirozeným způsobem, a tak tu kromě wi-fi a základního GSM modulu pro sepnutí některých ovládacích prvků rozhodně nenajdete žádné další moderní technologické vychytávky.
„Stavba je připravena k přirozenému a intuitivnímu užívání bez potřeby aplikovat jakékoliv systémy chytré domácnosti,“ vysvětluje David Maštálka.

Relaxace v zahradě

Prostorný pozemek okolo chalupy je členěn do několika úseků a nabízí opravdu široké možnosti využití. Ze všech ploch je to právě dvůr statku, jenž prošel největšími úpravami, přičemž zde byla položena venkovní dlažba a také vysazen rodový strom – třešeň. Ostatní plochy jsou kultivovány do podoby přirozené posečené louky s drobnými terénním úpravami, které však, opět jako všechna stavení, respektují přirozené venkovské prostředí.
„S investory se z nás za dobu spolupráce stali dobří přátelé, v průběhu realizace stavby se zároveň podařily navázat dobré sousedské vztahy, které jsou nedílnou součástí příjemného sdílení místa a příležitostného pobytu rodiny i hostů,“ uzavírá spokojeně architektka Křemenová.

A1 Architects, s. r. o.

Studio a kreativní dílna A1 Architects založili roku 2005 MgA. Lenka Křemenová a MgA. David Maštálka, spolužáci z ateliéru architektury na UMPRUM. V roce 2006 se k týmu přidává Marta Maštálková, expertka v oblasti grafického designu, a o několik let později se ateliér postupně rozrostl ještě o další členky: Ing. arch. Terezu Schneiderovou, Ing. arch. Pavlu Krásovou a Bc. Zuzanu Sagitariovou.
První samostatné projekty členů ateliéru spadají do roku 2003. V současné době má ateliér za sebou celou řadu úspěšných realizací soukromých staveb i veřejných projektů. Jedna z posledních, venkovská usedlost Maneschowitz, byla letos nominována na cenu Mies van der Rohe Award 2017. Kromě Lenky Křemenové, Davida Maštálky a Terezy Schneiderové se na její výsledné podobě podílel také spolupracovník ateliéru Ing. arch. Matěj Michalk Žaloudek.
www.a1architects.cz

VIZITKA DOMU

Doba realizace: 2012-2016
Užitná plocha chalupy: 350 m2
Podlahy: dlažba (koupelny, hygienické prostory, obytná místnost, kuchyně a zádveří), dřevěné masivní podlahy (ložnice)
Schodiště: dřevěné, masivní dub – truhlářská výroba
Okna: dřevěný europrofil – vnější úprava barva, vnitřní rám – bělený smrk
Dveře: truhlářská výroba
Vytápění a ohřev vody: plynový kotel, elektrický bojler

Další stavby na pozemku

Stodola a sýpka

Obě stavby k sobě těsně přiléhají. Původní stodola stále slouží svému účelu, najdete zde malou dílnu i sklad pro zahradní techniku.
Sýpka byla přebudována v malé rodinné lázně, kde je sauna i menší bazének. V chladných dnech lázně příjemně vytápějí krbová kamna.

Hostovský dům

Dřevěná novostavba pomyslně dvůr uzavírá. Je rozdělena na tři části – ve dvou krajních jsou apartmány a pokoje pro hosty, třetí částí tvoří otevřený zastřešený střed domu s prkennou podlahou, jež funguje jako pomyslné rozšíření zastřešeného dvora. Slouží jako prostor pro posezení, herna či „rodinná hospoda“.

Ranč

Poněkud stranou pak stojí samostatný dům s vlastní příjezdovou cestou, který lze od zbytku pozemku v případě potřeby snadno oddělit. Byl postaven pro celoroční bydlení s ohledem na potřeby čtyřčlenné rodiny a v budoucnu může být využíván třeba jako příbytek případného správce statku či k provozování chovu koní.

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: David Maštálka, A1 Architects

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2017.

Uložit

Datum vydání: 25. 7. 2017

Edit: