Pět otázek pro Lukáše Jabůrka ze sklárny Moser

Sklo je pro výtvarníky fascinující materiál. Jeho kouzlu propadl i Lukáš Jabůrek, který je sklářským výtvarníkem a uměleckým ředitelem sklárny Moser – celosvětově proslulé sklářské společnosti, která v tomto roce slaví 160 let od svého založení.

Který z vašich projektů je vám nejbližší?

Ani nevím, který mi je nejbližší, protože jich člověk řeší pořád několik současně, často hekticky. Spíše mi vždy uvíznou v paměti lidé, s kterými nad projekty spolupracuji. Protože kvalitní tým a jeho spolehlivost je nejdůležitější a závisí na něm konečný úspěch. Momentálně se asi nejvíc věnuji projektům ve spojení sklo plus světlo, to mě baví, protože člověk objevuje pořád něco nového a získává cenné zkušenosti.

S jakými tvary, barvami (případně materiály) pracujete nejraději?

Určitě to bude sklo, protože mi je nejbližší. Sklo má díky své transparentnosti a optice vždy něco navíc. Dá se dokonale využívat nejen pro průmyslový design, ale i pro umělecká díla vysokých hodnot. Tvary ani barvy vyhraněné nemám, záleží na typu produktu nebo díla, popřípadě interiéru, pro které se dílo tvoří. Obecně mám ale rád kombinace barev a geometrické tvarosloví u broušených tvarů, což Moser dokonale uplatňuje.

Váza Hruška získala Cenu veřejnosti v soutěži Czech Grand Design 2012.

Stolní lampa Bonbon

Co vás v oblasti interiérové tvorby a bydlení v poslední době nejvíce zaujalo?

Bydlení se to úplně netýká, ale navštívil jsem v poslední době dvě nové kavárny v Chomutově a Klášterci nad Ohří, protože mám rád dobrou kávu a příjemné prostředí. Byl jsem velmi pozitivně překvapený nejen kvalitou kávy, ale i kvalitou a stylem interiéru, který byl vytvořen architekty do posledního puntíku. Obě kavárny mají své nezaměnitelné prostředí, styl a pohodu, každý detail pak utváří celkovou originální atmosféru interiéru. Nejen v jedné bych hned bydlel.

Kolekce City

Nápojový soubor Optic

Na čem právě pracujete a jaké novinky představíte v dohledné době?

Momentálně pracujeme s výtvarníky a skláři na nové kolekci pro rok 2018. Vzorujeme unikátní lustr Ludwig, který je složený ze 133 broušených dílů, v dalších barevných variantách moserovské skloviny. Vyhlásili jsme již sedmý ročník soutěže Cena Ludwiga Mosera pro studenty středních a vysokých škol. V nejbližší době nás pak čekají výstavy v Londýně a na Tchaj-wanu, na které připravujeme kromě výstavy výroční kolekce i řadu novinek vytvořených exkluzivně pro klienty.

Jak si sám sebe představujete za dvacet let?

To je zajímavá otázka, nikdy jsem nad tím nepřemýšlel. Nyní jsem spokojený a nic mi nechybí. Mám skvělou rodinu a vše, co dělám, mě baví. Můžu si jen přát, aby to tak vydrželo co nejdéle. Možná budu za dvacet let šedivější a protivnější, na to bych si i vsadil.

Nápojový set Bonbon

JEDNÍM SLOVEM: nejoblíbenější

dětská hračka – Lego
produkt – sklenička
designér/architekt – Marcel Wanders
interiérový prvek – rádio
gastronomická lahůdka – utopenci
desková/počítačová hra – žádnou nemám
dovolená – na chalupě v Českých Hamrech
citát/rčení – Cesty Páně jsou nevyzpytatelné… (z filmu Podivné dědictví)

LUKÁŠ JABŮREK

* 1983 Chomutov

Sklářský výtvarník a umělecký ředitel sklárny Moser.
Absolvent Vyšší odborné školy sklářské v Novém Boru. Absolvoval množství zahraničních stáží.
Má za sebou několik samostatných výstav, jeho díla jsou zastoupena jak v českých, tak v zahraničních veřejných sbírkách.
Je úspěšným účastníkem prestižních soutěží, v nichž rovněž posbíral mnohá ocenění.
V roce 2012 byl nominován akademií designu ČR na cenu Designér roku.
Vítěz Ceny veřejnosti prestižních cen Czech Grand Design 2012 za design váz Hruška a Kolorit.

Připravila: Kateřina Nová
Foto: Petr Adámek a Kantors Creative Club

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2017.

Uložit

Uložit

Datum vydání: 26. 7. 2017

Edit: