Nejčastější otázky ohledně pojištění domácnosti

Chystáte se zařizovat si pojištění domácnosti či nemovitosti? Dobře děláte. Je vhodné chránit se proti případům vykradení, vytopení sousedů pod vámi, poškození domu vlivem přírodních vlivů atd. Musíte si však vybrat odpovídající pojištění.


Pojištění domu je sice, na rozdíl například od povinného ručení, volitelný produkt, přesto si ho většina lidí zařizuje. Pokud v tomto tématu ještě nemáte příliš jasno, možná vám přijdou vhod odpovědi na nejčastější otázky.

Jaký je rozdíl mezi pojištěním domácnosti, nemovitosti a majetku?

Pojištění majetku je nadmnožina několika různých produktů. Majetkem totiž není jen dům, ale třeba i auto či jiná drahá věc, kterou si můžete chtít pojistit.

Pojištění domácnosti se vztahuje na to, co máte u vás doma, a kryje například situace, kdy vyteče pračka, zabouchnete si klíče, vyhoříte či vás vykradou.

Pojištění nemovitosti se naopak vztahuje na stavbu samotnou, tedy třeba na případ, kdy vichřice odnese střechu.

Jak je to se spoluúčastí?

Pojištění majetku se vždy sjednává s nějakou spoluúčastí. To znamená, že pokud dojde ke škodě, její část zaplatíte vy a zbytek pojišťovna. Jak bude velká vaše část, záleží na tom, co bude uvedené ve smlouvě. Čím vyšší spoluúčast, tím nižší měsíční pojistné budete platit.

Na jak dlouho se pojištění domácnosti obvykle sjednává?

Běžně je sjednáno na rok, ovšem s automatickým prodloužením, takže se nemusíte o nic starat. Jen v případě, kdy se u vás něco výrazného změní – koupíte si bazén, zařídíte saunu, přistavíte dvě místnosti apod., je třeba pojištění aktualizovat. Nové vybavení je nutné zanést do smlouvy a možná vám upraví i výši pojistného.

Potřebujete pojištění i v pronajatém bytě?

Ano, je to vhodné, nestačí, že má pojištění sjednané pronajímatel. Zařiďte si pojištění domácnosti pro případ, že byste byli vykradení. Dobré je zařídit ho i s pojištěním odpovědnosti, kdybyste v bytě náhodou něco poškodili.

Kde srovnat různá pojištění?

Pojištění majetku nabízí téměř každá pojišťovna, proto je dobré si udělat představu o vašich možnostech. Pro pojištění domácnosti srovnání najdete na portálu Top-Pojištění.cz. Pomůže vám zjistit, kolik za váš domov zaplatíte na pojistném.

 

 

Komerční prezentace

Datum vydání: 27. 8. 2020

Edit: