Není truhlík jako truhlík

Konečně jsme se po dlouhé zimě dočkali sluníčka. Že to ale trvalo… O to více jsme celí natěšení na první pěstitelské dovádění! Ale pěkně od začátku. Základem rozkvetlé terasy či zahrádky je dobrý květináč – odolný, krásný a nepříliš drahý.

Květináč nebo truhlík, který chceme umístit do exteriéru, by měl mít jako svoji základní vlastnost především odolnost a trvanlivost. Musí zvládnout mrazy, kyselé deště, horké slunce i výkyvy teplot. Vybírejte si proto takové kousky, které jsou kvalitní a lze u nich předpokládat, že takovými i na dlouhou dobu zůstanou – jak pokud jde o barevnost, tak i tvar a strukturu materiálu. Pečlivě vybraný květináč se může stát krásnou dominantou vaší zahrady nebo terasy.

2

Kameninový obal na květiny, šedá barva, zvlněný povrch (průměr 11 cm, výška 10,5 cm), 94 Kč. BELLA ROSE

1

Samozavlažovací květináč Cube Cottage 40 Mokka v imitaci pletené struktury je ideální pro venkovní použití, ale uplatní se i v interiéru. Rozměry 40 x 40 x 40 cm, cena 2019 Kč. Výrobce Lechuza, nabízí GREENSPOL

JAKÝ ZVOLIT MATERIÁL

Požadavky na odolnost výborně splňují například pozinkované květináče, označované také jako nerezové. Jsou vyrobeny z vysoce kvalitního pozinkovaného plechu, navíc výborně vypadají. Dobrou volbou jsou i sklolaminátové, které především působí luxusně a vyrábějí se v mnoha tvarech a barevných provedeních, mohou svým designem imitovat třeba terakotu. Setkáte se i s výrobky z hliníkolaminátu, které jsou lehké, snadno se přenášejí, ale zároveň jsou velice pevné a mají vysokou odolnost. Oblíbené jsou i květináče z odolného plastu s UV filtrem, který zajistí stálost barvy i přes nepřízně počasí.

3

Samozavlažovací květináč Mareta s ukazatelem hladiny vody je výborným společníkem na rozkvetlou terasu – sám zajistí květinám dostatečný přísun vody, zabraňuje přemokření substrátu a umožňuje volný pohyb vzduchu ke kořenům. Na výběr 36 barevných kombinací, průměr 25 cm, cena 161 Kč. PLASTIA

4

Originální květináč neobvyklých rozměrů v podobě zvýšeného záhonu s povrchovou strukturou imitující opravdové dřevo. Výška záhonu je variabilní – 30, 60 nebo 90 cm. Kolekce Brož Tvář dřeva®, Natur patina. Cena od 3064 (bez DPH) za kus. BETON BROŽ

5

Samozavlažovací truhlík z kolekce Mareta se dokonale postará o květiny například během doby vaší nepřítomnosti (zajistí přísun vody a ohlídá i přemokření substrátu), na výběr máte ze 49 barevných kombinací, je uzpůsoben k zavěšení na parapet či zábradlí balkonu. Rozměry 19,5 x 17,5 x 60 cm, cena 292 Kč. PLASTIA

ANEBO Z PŘÍRODY?

Toužíte-li po přírodním materiálu, poohlédně te se po květináčích a truhlících z impregnovaného dřeva (kanadská borovice, smrk, dub…) nebo exotických dřevin (teak, bangkirai, merbau…) či keramických obalech. Keramické jsou sice oku lahodící, zejména ty s ruční glazurou a nádhernými barvami, ale mějte na paměti, že při větším rozměru mohou být již velmi těžké a hůře se přenášejí. Stále oblíbené a zejména na zastřešených terasách často k vidění jsou květináče s ratanovým obalem, terakotové nebo proutěné či bambusové. Snesou pobyt venku, ale dlouhodobé mokro a vlhko jim nedělají nejlépe. Proto je dobré umístit je pod střechu, ale i tak počítejte minimálně se změnou původní barvy jak vlivem deště, tak slunce. Pro někoho ale může právě tato přirozená změna mít své kouzlo a již od začátku s ní počítá. Alternativou k přírodnímu ratanu jsou květináče z vysoce kvalitního polyratanu – jde o barevně stálý a odolný materiál, který může stát na dešti celé dny a při občasné údržbě stále vypadá jako nový.

6

Truhlíky na terasu či zahradu z řady Exclusiv jsou z masivních, hladce hoblovaných smrkových hranolů se sraženými hranami vzájemně sklíženými a spojenými vruty, čímž nedochází k deformaci vlivem vlhkosti. Jednotlivé truhlíky lze libovolně kombinovat a rozměry upravit podle přání. Cena od 1094 Kč (42 x 32 x 42 cm). VLADEKO

7

Dřevěný box (25 x 25 cm) se čtyřmi hliněnými květináčky (velikost 10 x 8 cm), 495 Kč. BELLA ROSE

8

Samozavlažovací květináč Nido Cottage s nerezovým závěsem z odolného plastu s UV filtrem šetří čas i starosti spojené s údržbou květin. K mání v bílé, černé, moka a antracitové barvě a rozměrech 27 cm (průměr) a 23 cm (výška), 2 l vody, 6 l zeminy, cena 780 Kč. Výrobce Lechuza, nabízí LA CASA NOVA.

MUŠKÁTY JSOU GRUNT!

Muškáty neboli pelargonie jsou evergreenem většiny balkonů, teras i zahrádek. Výborně se jim totiž v naší zeměpisné šířce daří a doslova jen kvetou, navíc jejich pěstování je nenáročné a zvládne ho i začátečník. A ta typická vůně! Na zahradu nebo terasu (balkon) se hodí Pelargonie zonale, která má sametově měkké listy a kvete v mnoha barevných odstínech. Chcete-li převislou variantu, pak zvolte Pelargonii peltatum. A pokud letos uvažujete o změně, zkuste třeba petúnie, begonie, hořepník nebo levanduli, své kouzlo má také třeba převislá lobelka, ale i obyčejné macešky nebo barvínek.

9

Stolní interiérový i exteriérový květináč Maxi Cubi Sonnengelb (9 x 9 x 18 cm) v nové módní barvě je vybaven samozavlažovacím systémem, cena 469 Kč. Výrobce Lechuza, nabízí GREENSPOL.

10

Plechový nosič na květináče s praktickým kovovým uchem (průměr 12 cm, výška 12 cm), 449 Kč. BELLA ROSE

ŠIKOVNÉ A SAMOSTATNÉ

Samozavlažovací květináče, s kterými se na současném trhu setkáte na každém kroku, jsou ideálním řešením pro ty, kteří sice chtějí mít krásně rozkvetlou terasu, ale nemají tolik času se o květiny pravidelně starat. Díky důmyslnému zavlažovacímu mechanismu uvnitř květináče máte jistotu, že květina si sama vezme přesně tolik vody, kolik potřebuje – kontrolka hladiny vody zabrání přemokření substrátu i jeho vysušení. Zároveň se nemusíte bát, že by velký déšť květiny přelil, i odtok vody je zajištěn. Naopak v horkých dnech hrozí u obyčejných květináčů nebezpečí, že silné sluneční paprsky rozžhaví parapet nebo podlahu terasy natolik, že se spálí samotné kořínky. U samozavlažovacích květináčů se tomu vyhnete, protože mezi parapetem a dnem květináče je izolační mezera. V ní většinou bývá inertní materiál (perlit nebo keramzit), který funguje jako izolant. Pak už jen stačí si vybrat, jakou rostlinu budete pěstovat.

11

12

Samozavlažovací květináč Bacino Cottage z odolného plastu s UV filtrem (zachovává si barvu) je odolný vůči jakémukoliv počasí. Skládá se z obalu a vnitřního zavlažovacího mechanismu. Rozměry 30 x 30 x 18 cm (2 l vody, 6 l zeminy), barvy bílá, černá, moka a antracitová, cena 695 Kč. Výrobce Lechuza, nabízí LA CASA NOVA.

odborná spolupráce Plastia

Datum vydání: 20. 4. 2017

Edit: