Nové trendy v koupelně

Veletrh ISH v německém Frankfurtu nad Mohanem představil nové trendy v koupelně. Podle nich přestává mít koupelna pevné hranice a nenápadně se prolíná do jiných místností bytu. Objevují se v ní i prvky typické třeba pro obývák. Zkrátka vše pro dokonalý relax a pohodlí. A ovšem důležité jsou moderní technologie i úspory.

Nejdůležitějším z trendů, které byly v březnu v Německu představeny, je rostoucí vliv koupelen v rámci uspořádání celého bytu. „Koupelna přestává být jasně ohraničeným prostorem a prolíná se do ostatních místností. Stále častěji se v koupelně setkáváme s doplňky, jako jsou poličky a odkládací plochy u van, odkládací stolky a křesla, jakoby přinesené z obýváku, a další prvky, které vybízejí k prodloužení času stráveného při hygieně,“ říká Kryštof Nosál.

DuraSquare. Precizní architektonický pravoúhlý design prolínající se s měkkými organicky plujícími vnitřními konturami. Vana je z materiálu DuraSolid A, prostorné umyvadlo je z materiálu DuraCeram®, koupelnová skříňka ze série L-Cube nabízí velkorysý úložný prostor. Více na www.duravit.cz.

JEDNOBAREVNOST

Podle největších výrobců vládnou koupelně tlumené zemité barvy, které ozvláštňují nábytek i sanitární keramiku. Sanita, často v tenkostěnném provedení, získala pískové, zelené, béžové, šedé či antracitové tóny. Umyvadla se umísťují většinou na desku, která je převážné z masivu či potažená dýhou. V nábytku se přitom nosí i varianty otevřené.

SCHOPNOSTI VANY

Mezi vanami jednoznačně vedou volně stojící typy, u velkých výrobců opatřené i bočními dvířky pro snazší vstup. „Walk-in vana je vhodná zejména pro seniory a zdravotně omezené osoby. Novinkou, kterou nelze opomenout, je matné provedení van, takzvaný solid surface. U umyvadel se tento trend projevil i v podobě kombinace lesklého vnitřního a matného vnějšího povrchu,“ popisuje Kryštof Nosál.

Ve stánku Geberit byla představena plochá sprchová vanička Setaplano vyrobená z vysoce kvalitního, odolného materiálu, který se snadno čistí, je teplý a velmi jemný na dotek. Ocelový montážní rám a izolační fólie se dodávají již smontované, instalace při montáži je tak velmi jednoduchá a mnohem spolehlivější. www.geberit.cz/setaplano

CHYTRÉ SPRCHOVÁNÍ

Nejmodernější sprchové kouty jsou často ve stylu walk-in, tedy bezbariérové, umístěné přímo na podlaze a vytvořené jen kombinací velkých skleněných ploch. Zajímavostí na veletrhu byla instalace bez nutnosti vrtání: Na zeď se oboustrannou lepicí páskou připevní nerezový plechový pruh, na který se šroubuje ustavovací profil a poté se vše zasilikonuje. Pro rámové výrobky je tato instalace dostatečná a zákazníci ocení její jednoduchost.

BATERIE V NOVÉM

Vodovodní baterie v koupelně bojují rok od roku o větší pozornost. Kromě obvyklé chromové úpravy na sebe berou i barvu mosazi, niklu, bronzu, černého bronzu nebo i růžového zlata, v matném i lesklém provedení.

Studio Aisslinger navrhlo pro Kaldewei dva projekty z filigránsky zpracované smaltované oceli. Sází na hru s vícebarevností a výrazné prostorové struktury. Koncept GRID: otevřená rámová struktura nechává koupelnové objekty vznášet. Mřížovou strukturu přitom nenese jen vana a umyvadlo – v podobě koláže se mohou přidávat také koše k odkládání, ale i dekorativní prvky inspirované stylem „urban jungle“. www.koupelny-ptacek.cz

INTELIGENTNÍ KOUPELNA

Nelze zapomínat na elektroniku a chytré aplikace, ty mají své místo i v koupelně. Vodovodní baterie lze ovládat bez nutnosti doteku, zrcadla jsou opatřena vyhříváním, nabízejí se celé programovatelné sprchové kouty. Revoluční novinkou (využitelnou nejen v koupelně) je pak „hlídací“ senzor, který je schopen identifikovat, zda v bytě neteče voda, zda někde neprasklo potrubí, a okamžitě upozorní uživatele přes internet.

REVOLUCE SE NEKONÁ

„Co se týče stylů koupelen obecně, nepřichází podle mého názoru žádná zásadní revoluce. Styl je stále jemný a minimalistický, ale nikoli striktní či nepříjemně strohý.“
Kryštof Nosál, designér společnosti RAVAK.

POHLED ZE SVĚTA

„Koupelny zůstanou do budoucna jedinými místy v našich obydlích, kde budou každodenní rituály důležitější než všudypřítomný digitální svět. Pro designéry to znamená vytvořit příjemné místo, které bude současně barevnější, orientovanější na materiál a stále nekonvenčnější a nápaditější.“
Werner Aisslinger, designér, studio Aisslinger (Berlín)

Připravila: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

 

Datum vydání: 29. 12. 2020

Edit: