SPECIÁLNÍ BATERIE

Kromě obyčejných kuchyňských baterií, jejichž cena startuje na pár stokorunách, pořídíte modely, které umí víc než jen pustit vodu.

Nové technologie umožňují šetřit vodou již v kartuši (kartuš je vnitřek baterie, mísí se v ní teplá a studená voda a reguluje průtok vody, existují kartuše plastové pro levnější baterie a kvalitnější kartuše s keramickými destičkami). Moderní prvky těla baterie zase rozšiřují možnosti jejího používání. Začíná to otočným ramínkem, k běžné výbavě již patří vysouvací sprška s přepínačem proudu nebo alespoň koncovka s perlátorem, který vodu provzdušňuje a snižuje tak její spotřebu. U špičkových modelů spustíte vodu jen dotykem výtokového ramínka, aniž byste otáčeli kohoutkem nebo pákou. Může te mít i baterie ovládané nohou nebo elektronickým senzorem. Existují i takové, které vodu přefiltrují a upraví na vodu chlazenou nebo vroucí.

foto Grohe

NÍZKÉ, VYSOKÉ I SKLOPNÉ

Prostor v okolí baterie ovlivňuje, jakou výšku dřezové baterie zvolíte. Nízká je u dřezu méně praktická v tom, že tu nenapustíte vodu do většího hrnce nebo kbelíku a také pod ní hůře umyjete větší kusy nádobí. Tento problém ale řeší koncovka nebo sprška, která se vysouvá z těla baterie.

Vysoké tělo a obloukové ramínko se více hodí do otevřeného prostoru, třeba na ostrůvek s mycím centrem. Tomu sluší i pružinové baterie, jejichž vysoké výtokové ramínko je obtočeno pružinou a k tělu baterie je připevněna sprcha, která má velký akční radius. Sprcha se snadno vysouvá a u některých modelů jde vytáhnout až do délky půl metru od dřezu.

Jestli plánujete umístit dřez pod kuchyňské okno, vybírejte z bajonetových (vytáhnete je z patky a odložíte stranou), sklápěcích nebo výsuvných baterií, které v případě potřeby sklopíte a položíte na pracovní desku nebo zasunete do nejnižší pozice. Výsuvné baterie oceníte nejen pod oknem, ale i u dřezů, u nichž baterii zasunete a dřez schováte pod krájecí desku nebo skleněný kryt.

 

TEPLOTA A PRŮTOK

Na výběr máte kohoutky s křížovým nebo růžicovým ovládáním, pohodlné pákové baterie nebo baterie termostatické. Baterie se dvěma kohoutky se hodí k venkovskému a retro stylu, ale dlouho u nich mícháte požadovanou teplotu vody. S tím si lépe poradí pákové směšovací baterie. Na oblibě získávají termostatické baterie s jednoduchým nastavením průtoku a teploty vody. Termostat totiž vodu sám namíchá a udržuje ji na vámi nastavené teplotě, což také zvyšuje bezpečnost. Tyto baterie ušetří až 50 % vody.


Materiály a druhy

  • Baterie jsou nerezové, pochromované, mosazné či titanové. Jejich těla mohou mít i nástřik z umělého kamene nebo keramiky, mohou být zdobená prvky ze skla, dřeva nebo plastu.
  • Podle toho, kde je vodovodní armatura umístěna, hovoříme o baterii nástěnné (napojuje se na trubky přímo ze zdi), podomítkové (armatury jsou skryty pod omítkou, vidět jsou pouze ovládací prvky), nebo stojánkové umístěné v těle dřezu nebo na kuchyňské desce (ve zdi pod dřezem jsou kohoutky, na které se napojí tzv. flexihadičky od baterie).

Kolik stojí?

  • V nabídce jsou obyčejné baterie s plastovými kartušemi a bez speciálních funkcí za pár stokorun.
  • Modely s více funkcemi a keramickými kartušemi se pohybují v řádech tisíců.
  • Chytré baterie, které ohřívají nebo filtrují vodu, stojí i několik desítek tisíc korun.

Text Helena Froncová, foto Grohe

Datum vydání: 13. 1. 2022

Edit: