Ohřát se i pokochat!

Topné těleso jako umělecké dílo? To není žádná novinka. Výrobci radiátorů, topných žebříků, sálavých panelů, ale i přenosných topidel už stejně jako na technické parametry dbají na design. Jejich nabídka je rok od roku širší a vybrat si můžete skutečně podle libosti. Hřejte se a kochejte!

OBRAZ I FOTO Z DOVOLENÉ

Dnes už není problém, aby bylo topné těleso maskováno za obraz. Můžete vybírat ze stálé nabídky výrobců, ale existuje i možnost nechat si radiátor nebo sálavý panel opatřit vlastním motivem, kresbou, fotografií a podobně. U některých typů deskových radiátorů lze také starý radiátor bez nutnosti výměny opatřit novou čelní deskou v pestrých barvách i s potiskem na přání. A pokud nehodláte radiátor měnit, a to ani jeho část, pak můžete sáhnout po některé z atraktivních barev určených na radiátory a dát mu nový kabát – co třeba zlatý nebo pruhovaný?

I obraz s fotografií či grafickým motivem dodaným zákazníkem může být zdrojem tepla. Elektrický sálavý panel ECOSUN G s potiskem na přání. Panel s příkonem 600 W za 9860 Kč, www.fenixgroup.cz

TEPLO JAKO Z GALERIE

Právě k tomu spějí přední výrobci topných těles. Funkce zajištění tepelné pohody sice zůstává primární, ale existují i taková provedení (tvary, barvy), že radiátor plní stejně zodpovědně a úspěšně funkci dekorace jako socha, plastika nebo jiný artefakt. Takový radiátor může připomínat obrovskou vázu, kostru pravěkého obratlovce i obří kostku z lega.

PODMÍNKY PRO ZMĚNU

Typ, tvar a barvu topného tělesa, který bude slušet právě vašemu interiéru, na trhu bezpochyby najdete, ale než si jej koupíte či objednáte, nejste-li odborníky, poraďte se, zda vyhovuje podmínkám, pro které bude určen. To platí nejen zejména v případě, pokud hodláte starý radiátor nahradit novým. Dejte pozor na způsob zapojení takového tělesa, montáž by měla být odborná. Lze například pořídit radiátor, který umožňuje zapojení do elektřiny, přímo do topného systému či oba způsoby. Při napojení na topný systém je pak třeba zohlednit pozici připojovacího ventilu. Odborník by při výběru a instalaci zkrátka neměl chybět.

RADIK PREMIUM, svisle orientované topné těleso s variabilním připojením vhodné pro atypické prostory. V provedení PLAN je čelní deska hladká, bez prolisů. V provedení LINE jsou jemné vertikální prolisy. RADIK PREMIUM od 7879 Kč bez DPH (podle velikosti), u provedení PLAN nebo LINE od 14 740 Kč bez DPH. www.korado.cz

NEJEN V KOUPELNĚ

Ještě nedávno byly hezké radiátory doménou koupelny, kde vytápěly a sušily ručníky. Na design se u nich výrobci zaměřovali v porovnání s jinými místnostmi o poznání dříve možná proto, že zde je topné těleso na očích a vzhled místnosti ovlivňuje téměř stejnou měrou jako tvar vany nebo obklad. Dnes už designová topidla zdobí všechny místnosti, jejichž zařízení se hravě přizpůsobí. V koupelně se dnes už kromě designu klade důraz i na praktičnost, zejména pro snazší zavěšování ručníků.

Sálavý panel Campastyle CITY zajišťuje komfort příjemného sálavého tepla pomocí dvou topných těles s vysokou emisivitou. Digitální programovatelný termostat s LCD displejem, detekce přítomnosti osob v místnosti, čelní plocha s krajkovým vzorem. Výkon 1000 W/1250 W, možnost ovládání přes wi-fi. Od 36 105 Kč. www.sefen.cz

NEBO NEJSOU VIDĚT

Opačným trendem, než je vystavit topné těleso na odiv (třebaže maskované za obraz), je nechat jej skryté tak, aby interiér nerušilo. Samostatnou kapitolou je podlahové vytápění, ale častým řešením jsou i podlahová konvektorová tělesa. Najdou praktické uplatnění především v prostorách s velkými prosklenými plochami, francouzskými okny či dveřmi na terasu, u kterých by klasický radiátor nebylo možné smysluplně umístit. Podlahové konvektory jsou v podstatě neviditelné, prozradí je pouze mřížka v podlaze.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Edit: