Pasivní dům 2017- hlasujte a vyhrajte jednu z hodnotných cen

Odstartoval 3. ročník soutěžní přehlídky Pasivní dům 2017. Od pondělí 8. ledna můžete hlasovat pro Vámi vybrané 3 domy z celkem 44 soutěžních budov.

Každý hlasující získá volnou vstupenku na veletrh FOR PASIV 2018 a tři hlasující, jejichž odpověď na soutěžní otázku bude nejblíže skutečnosti, vyhrají mobilní telefon Huawei P10 Lite nebo víkendový pobyt v Českém ráji pro celou rodinu.

Hlasovaní veřejnosti probíhá pouze do 31. 1. 2018

CHCI HLASOVAT

Vyhlášení vítězů se uskuteční 8. února 2018 při příležitosti zahájení šestého ročníku veletrhu nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb FOR PASIV, který se uskuteční 8. – 10. 2. 2018 v PVA EXPO PRAHA v Letňanech.

Více informací o soutěžní přehlídce: www.pasivni-dum.cz

Generálním partnerem soutěžní přehlídky Pasivní dům 2017 je Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize Isover, hlavními partnery jsou firmy HAIDY a.s., ISOTRA a.s., E.ON Energie, a.s., Wienerberger cihlářský průmysl, a.s., BACHL, spol. s r.o.JABLOTRON LIVING TECHNOLOGY s.r.o.

PD Chomutov – Pod lesem Návrh: Akad. arch. Aleš Brotánek – Abatelier Kategorie: Pasivní rodinné domy Novostavba rodinného domu v Chomutově. Konstrukčně se jedná o dřevostavbu.

Pasivní RD Slavkov  Návrh: Ing. arch. David Grygar Kategorie: Pasivní rodinné domy Rodinný dům ve Slavkově u Opavy je bezmála jedním z největších pasivních domů. Dům ctí nejmodernější standardy ekologického bydlení při minimalizaci potřeby energií i vody za využití obnovitelných zdrojů. Vše koordinuje sofistikovaný systém domácí automatizace Loxone. V rodinném domě je použito větrání s rekuperací tepla z odpadního vzduchu s předehřevem v zemním kolektoru. Zdrojem tepla je tepelné čerpadlo vzduch – voda, automatický krb na peletky a termické trubicové kolektory. Přebytky energie v letních měsících jdou do bazénu. Otopná soustava je teplovodní s převážně podlahovým vytápěním.

 

RD Havettovi Návrh: AS PROJECT CZ s.r.o. Kategorie: Pasivní rodinné domy Objekt rodinného domu je řešen jako samostatně stojící masivní dřevostavba. Objekt je nepodsklepený, dvoupodlažní rodinný dům (1.NP+2.NP), zastřešený plochou střechou přesahující přes venkovní sklad a dvě krytá stání osobních vozidel. Hlavní vstup do objektu byl navržen v úrovni 2.NP, kde je umístěna obytná část domu (obývací pokoj s kuchyní, pracovna, koupelna, technická zázemí, sklad potravin a vstupní haly se schodištěm do 1.NP). Další vstupy do objektu jsou možné ze zahrady, v úrovni 1NP objektu, skrze balkonové dveře ložnic. V tomto patře jsou tedy umístěny 3 ložnice, koupelna a sklad. Dále je zde krytá terasa a venkovní kuchyň. Zpevněné plochy kolem objektu jsou řešeny zámkovou dlažbou. Zbytek pozemku byl dotvořen zelenými plochami a výsadbou. Rodinný dům byl osazen zhruba do středu pozemku.

Acer Campestre Návrh: SUNFLYER: Ing. arch. M. Augustin, Ph.D, Ing. K. Mertenová Ph.D., Ing. arch. P. Parýzek Kategorie: Pasivní rodinné domy Konstrukčně se jedná o moderní dřevostavbu – sloupkový systém s difúzně otevřenými skladbami obálky. Izolace střechy a stěn: foukaná celulóza do komor zaklopených zevně dřevovláknitou deskou. Stavba je založena na ŽB desce a pěnoskle, sokl izolován XPS.  U detailů v konkrétních místech je použit aerogel, purenit apod. Stavba je zprovozněna a nastěhována, ale ještě se dokončuje (interiér, zahradní úpravy, vegetační střecha, PV instalace). Je navržena tak, aby mohla být po spuštění PV instalace plusová v roční energetické bilanci.

RD Stupice Návrh: ASTING CZ PASIVNÍ DOMY s.r.o. Kategorie: Pasivní rodinné domy Novostavba rodinného domu se nachází v obci Sibřina – Stupice, kousek za Prahou. Konstrukčně se jedná o dřevostavbu, chytrý dům s dvojgaráží, jak dům popsal jeho majitel. Dům získal dotaci Nová zelená úsporám.

ALFADOME 01 Návrh: ALFAPROJEKT s.r.o. Kategorie: Ostatní velmi úsporné budovy Jedná se o novou stavbu energeticky pasivního rodinného domu, který je unikátní dobou výstavby (stavba RD od desky za 24h) a dále integrací TZB technologií se stavební částí objektu. 

Pulťák  Návrh: vlastní návrh Kategorie: Pasivní rodinné domy Novostavba rodinného domu je řešena jako samostatně stojící objekt o jedné bytové jednotce. Rodinný dům je navržený jako dvoupodlažní částečně zapuštěný do svahu. Má obdélníkový půdorysný tvar a je zastřešen pultovou střechou. Všechny konstrukce obálky budovy dosahují minimálně doporučených normových hodnot součinitele prostupu tepla pro pasivní budovy. Na jižní fasádě je koncipováno více prosklené plochy z důvodu umístění obytných místností, prosvětlení a pasivních solárních zisků. Pro větrání jednotlivých místností je navržena vzduchotechnická jednotka se zpětným získáváním tepla.

Rodinný dům Brno Návrh: Ing. arch. Adam Rujbr Kategorie: Ostatní velmi úsporné budovy Zadáním bylo vytvořit rodinný dům pro rodinu s dvěma dětmi, který bude navržen v jednoduchém moderním tvarosloví, bude energeticky nenáročný a dvoupodlažní s plochou střechou. Patro je částečně ustupující, jeho půdorys respektuje půdorys zateplené, vytápěné části přízemí. V nevytápěné části je umístěna dvougaráž, nad kterou je z patra přístupná terasa.

Efektivně úsporný RD Návrh: Ing. Miloslav Kočí Kategorie: Ostatní velmi úsporné budovy Objekt je navržen na téměř čtvercovém půdorysu, se stanovou střechou o sklonu 30°. Dům je opatřen lehkou střešní krytinou z ocelových plechů šedého odstínu. Konstrukce obvodových stěn je na vnější straně ukončena dřevěným obkladem z modřínových palubek na roštu s provětrávanou vzduchovou mezerou. Jsou osazena plastová okna a dveře s termoizolačními trojskly. Pro zajištění optimálních parametrů vnitřního prostředí vč. téměř ideálního teplotního profilu byl použit velkoplošný systém sálavého vytápění v kombinaci se vzduchotechnickým systémem nuceného větrání s přívodem čerstvého vzduchu do všech pobytových místností ze stropu. Vzhledem k tomu, že zdrojem tepla je tepelné čerpadlo vzduch/voda je dosahováno vynikající účinnosti při ohřevu otopné vody a díky tomu jsou zcela minimalizovány náklady na vytápění.

Přístavba ZŠ Židlochovice Návrh: Arch.Design, s.r.o. Kategorie: Ostatní velmi úsporné budovy Koncepce návrhu třípodlažní nepodsklepené základní školy spočívala ve vytvoření lapidární hmoty, která svou čistou formou umožní žákům a učitelům, aby si prostor okolo sebe dotvářeli dle vlastních aktuální potřeb. Celková vizuální podoba stavby tak bude v průběhu času proměnlivá. Elementární hmotové řešení umožňuje dodržení nároků daných pasivním standardem, v němž je stavba navržena. Již během projekce byl kladen velký důraz na vzduchotěsnost obálky budovy. V rámci objektu proběhly BlowerDoor testy, jejichž hlavním cílem bylo odhalit případné nedostatky a netěsnosti v obálce budovy. V průběhu výstavby zjištěné netěsnosti byly opraveny a závěrečným měřením neprůvzdušnosti obálky budovy byla dosažena hodnota n50: 0,21.

RD Čečelovice Návrh: Ing. Josef Skala, Ph.D. Kategorie: Pasivní rodinné domy Rodinný dům je řešen jako samostatně stojící objekt. Dům je dvoupodlažní, nepodsklepený. Navržen je pro bydlení 4-5 členné rodiny. Navržen je na rovinatém terénu. Půdorysný tvar domu je obdélníkový o rozměrech včetně zateplení 12,1 x 9,60 m. RD je zastřešen sedlovou střechou se sklonem 20°. Dům je navržen jako zděný z vápenopískových bloků tl. 240 mm, založen na ž.b. základové desce, stropní konstrukce obou podlaží z monolitického betonu, střešní konstrukce z dřevěného vázaného krovu. Střešní krytina pálená, okna plastová s hliníkovým pancéřováním. Základová deska uložena na pěnovém skle, ETICS s šedm EPS tl. 300 mm, zateplení stropu pod střechou minerální vatou tl. 500 mm.

Rodinný dům Lukov Návrh: Bc. Antonín Borýsek Kategorie: Ostatní velmi úsporné budovy Rodinný dům je energeticky pasivní, zateplení domu splňuje nejvyšší nároky norem, obvodové konstrukce domu jsou bez tepelných mostů, zelená střecha zlepšuje vnitřní klima domu, výplně otvorů splňují požadavky pro pasivní dům, RD má velké sluneční zisky a předokenní stínění pomocí přesahu střechy, v domě je řízená výměna vzduchu pomocí VZT s rekuperační jednotkou, přívod vzduchu přes zemní solankový výměník tepla, neprůvzdušnost obvodového pláště zajišťují obvodové nosné konstrukce a parotěsné napojení výplní a utěsnění prostupů, zdrojem pro teplovou vodu a nízkoteplotní podlahové topení je kotel na pelety se zásobníkem.

RD Litice Návrh: PROGRES ATELIER Kategorie: Ostatní velmi úsporné budovy Návrh citlivě začleňuje stavbu do kontextu okolní krajiny a nově vznikající obytné lokality. Svým usazením na pozemku a dispozičním řešením se snaží využít maximum z potenciálu místa, reaguje na morfologii terénu a orientaci ke světovým stranám. Vytváří tak pevnou vazbu s místem a krajinou. Maximální důraz klade na ekologické řešení stavby – dům plní přísné limity pasivního standardu. Hlavní objem přízemí přibližně čtvercového půdorysu je kryt pultovou střechou. Z něj vystupuje v jihozápadní části hmota “slunečního trychtýře”, který přes velkoformátové jižní prosklení umožňuje proslunit vnitřní dispozici až na sever do hloubi interieru. Obytný prostor se maximálně otevírá na jih i sever – nechává domem proplynout světlo, vzduch, krajinu a maže tak rozdíl mezi exteriérem a interierem. Nad východní polovinou vyrůstá hmota 2.NP jednoduchého obdélného tvaru se sklonem pultové střechy kopírujícím původní svah na pozemku.

Pasivní RD ve Veselí nad Moravou Návrh: Ing. Vojtěch Bílek Kategorie: Pasivní rodinné domy Novostavba rodinného domu se nachází ve Veselím nad Moravou. Dvoupodlažní nepodsklepený rodinný dům s rovnou přesahující střechou, zděný z pórobetonových bloků s KZS minerální vatou. Severozápadní strana domu těsně přiléhá k jinému pasivnímu domu.   

RD Statenice Návrh: H3T architekti Kategorie: Ostatní velmi úsporné budovy Realizaci tohoto domu provedl tým Chytrý dům s.r.o., který se nebojí ani rekonstrukcí. U tohoto domu provedli dostavbu druhého patra ze dřeva, přičemž ve spodním patře zůstalo původní zdivo. Základními kameny energetického konceptu jsou kompletně zateplená obálka domu, větrání s rekuperací tepla a tepelné čerpadlo vzduch/voda pro vytápění a ohřev teplé vody. Díky nim je dosaženo parametrů pasivního domu a snížení potřeby energie na vytápění o 82 %. V rámci rekonstrukce byla provedena kompletně nová dispozice a velkoryse řešený interiér.

MŠ Pohádka Návrh: Ing. arch. David Dvořák Kategorie: Ostatní velmi úsporné budovy Rekonstrukce mateřské školky v Litoměřicích. Jedná se o tři pavilony, prostřední jednopodlažní hospodářský pavilon tvořící spojovací část mezi dvěma krajními dvoupodlažními identickými pavilony dětí. Všechny tři pavilony jsou nepodsklepené. Objekt je užíván v pracovní dny od 6:00 do 16:00. Objekt je postaven v konstrukční soustavě MS 71 dle typového projektu před revizí tepelně-technické normy v roce 1979. Jedná se o montovaný skelet resp. železobetonovou rámovou soustavu se skrytými průvlaky. Nosné vodorovné konstrukce jsou zhotoveny z prefabrikovaných ŽB panelů.

MŠ Kytička Návrh: Ing. arch. David Dvořák Kategorie: Ostatní velmi úsporné budovy Rekonstrukce mateřské školky v Litoměřicích. Areál se sestává ze tří pavilónů (A, B a C) vzájemně propojených spojovací chodbou. Předpokládaná konstrukční soustava je typizovaný železobetonový montovaný skeletový systém MS 71. Jedná se o rámovou soustavu se skrytými průvlaky. Modulové odstupňování rozpětí pole až do 7,2 m. Průřezy sloupů 400/400 mm (krajní sloupy). Dutinové stropní panely jsou rozměru 1200/250 mm, kazetové instalační panely jsou o rozměrech 600/250 mm. Původně dvouplášťová střešní konstrukce byla upravena na jednoplášťovou a doplněna o 220 mm EPS 150 S. Obvodový plášť z keramického panelu o tloušťce 300 mm zateplen 220 mm EPS s příměsí grafitu (Pavilony, Kanceláře), resp. 160 mm (Chodba, Hospodářská budova). Podlahy na zemině plní požadavky platné v době výstavby objektu. Okna a dveře byla vyměněna: okna  Uw <= 0,85 W/(m2.K) osazená izolačním trojsklem; dveře UD <= 1,20 W/(m2.K).

Vily Diamantica Návrh: DOT Architects, s.r.o. Kategorie: Ostatní velmi úsporné budovy Soubor nízkoenergetických domů Vily Diamantica Bydlení vybroušené k dokonalosti V překrásné přírodě, při vstupu do Prokopského údolí, jsme realizovali projekt 4 prvotřídních nízkoenergetických vil v nejvyšším standardu vybavení. Dominantou přízemí domů je velkorysý obývací pokoj s kuchyní a jídelním prostorem, dále je zde pracovna, koupelna s toaletou a šatna, garáž pro 2 vozy se skladem a oddělenou prádelnou. V prvním patře se nachází ložnice se vstupy na terasu (hlavní ložnice s en-suite koupelnou s toaletou), sdílenou koupelnou a samostatným WC. K nadstandardnímu vybavení všech domů patří velkoformátová dřevěná okna s izolačním trojsklem, tepelné čerpadlo země/vzduch zn. Vaillant, řízené vytápění a větrání rekuperační jednotkou Atrea s prachovou a pylovou filtrací nebo předokenní žaluzie.

MŠ Kamarád Návrh: Ing. arch. David Dvořák Kategorie: Ostatní velmi úsporné budovy Rekonstrukce mateřské školky v Litoměřicích. Dvoupodlažní objekt obdélníkového půdorysu s plochou střechou. Situován ve vnitrobloku. Zateplená fasáda i střecha. Plastová okna s izolačními trojskly. VZT se ZZT pro třídy.

RD 4+1 Rožnov p. Radh. Návrh: Ing. arch. Kateřina Dvořáčková Kategorie: Ostatní velmi úsporné budovy RD je řešen jako pasivní zděný dům z vápenopískových cihel tloušťky 175 mm s kontaktní izolaci z šedého polystyrénu o tloušťce 250 mm. Pultová střecha je z dřevěných Steico nosníků izolovaných foukanou celulózou a s izolací tl. 100 mm z minerální vlny v sádrovláknitém podhledu. Jsou použita kvalitní modřínová okna s trojskly určená pro pasivní domy. Okna orientovaná na JJV jsou stíněna přesahem střechy. Jižní prosklenná stěna z obývacího pokoje na zastřešenou terasu je osvětlena jen v raních a večerních hodinách a to především v zimním období. V zimě navíc svítí do obyváku i přes den skrze střešní okna nad terasou. Vzhledem k velmi nízké energetické ztrátě domu je hlavním zdrojem tepla elektřina – podlahové topné kabely. Doplňkovým zdrojem jsou akumulační krbová kamna v obývacím pokoji. Větrání zajišťuje rekuperační jednotka s pomocí rozvodů vzduchotechnickým potrubím v podhledech stropu. Ohřev teplé vody zajišťuje z 80 % ostrovní fotovoltaická elektrárna umístěná na střeše garáže. Ta zároveň slouží jako záložní zdroj pro některé spotřebiče. Centrální řídící systém ovládá vytápění každé místnosti, větrání s reruperací, ohřev teplé vody, a další systémy v domě, s ohledem na jejich vzájemné vazby a maximální úspornost provozu domu.

RD Uherský Ostroh Návrh: Ing. David Jurásek Kategorie: Ostatní velmi úsporné budovy Stavba je řešená jako zděná materiálem vápenopískové bloky KM Beta Sendwix 8 DF. Zateplení fasády DCD NEO 70 tl. 300 mm. Zateplení střechy foukaná izolace tl. 440 mm. Zateplení v podlaze 1.NP 250mm. Jako zdroj vytápění a ohřev TV je použito tepelné čerpadlo NIBE 1245-6 (země-voda). Pro úpravu vzduchu zvolena rekuperační jednotka DOMEO 210.

RD Všenory Návrh: Stempel & Tesar architekti Kategorie: Ostatní velmi úsporné budovy Naprosto unikátní pozemek, příkrý severní svah s bujnou vegetací nad údolím řeky Berounky, oslovil investora natolik, že jej bez váhání koupili. Příznivá cena byla vykoupena poměrně stiženými podmínkami pro výstavbu. Můžeme říci, že by parcela běžného člověka zřejmě neoslovila, ale investři vycítili šanci jedinečného bydlení. Původně sloužil pozemek jako zahrada k prvorepublikové vile. Když se zahrada majetkově oddělila, zůstala na ni vzpomínka v podobě novobarokního altánu, který je v kontrastu s novostavbou domu. Koncept věže v minimalistické formě reaguje na přání klienta a místní podmínky. Objem stavby svou výškou umožnuje získání jižního slunce přes schodišťový prostor a přitom zachovává jedinečné výhledy mezi vzrostlými stromy do údolí na sever. V náročných zakládacích podmínkách minimalizuje zastavěnou plochu a snižuje náklady na výstavbu. K věži přiléhá technicistní řešení parkování a skladu, který přemosťuje i terénní zlom a vytváří pohodlný vstup do domu. Vertikální členění domu umožňuje vizuální propojení vstupní galerie s pracovnou s obývacím pokojem. Pod střechou je ložnicové patro dětí, v přízemí mají rodiče ložnici s výstupem na zahradu a koupelnu se saunou. Interiér i exteriér domu je v bílé barvě, do které se propisují černé rámy oken.

Bonanza Návrh: Bon Pasiv Kategorie: Pasivní rodinné domy Jedná se o pasivní dřevostavbu, která jde cestou nejmenšího odporu na základě požadavků investora. Zároveň je ale postavena tak, aby náklady na provoz byly minimalizovány, a do budoucna se počítá s ostrovním systémem, který bude zcela nezávislý na centrálních dodávkách energií. Součástí je například hospodaření s dešťovou a šedou vodou, fotovoltaické panely, apod.

EPD Řevnice Návrh: Ing. arch. Josef Tlustý Kategorie: Pasivní rodinné domy Stavba je dřevostavbou s užitím vysokého podílu přírodních, nebo recyklovaných materiálů (dřevo, foukaná celulóza, nebo slaměné balíky). Střechy je ozeleněny a je řešena jako bezúdržbová – extenzivní se sukulentními teplomilnými společenstvy. Střecha nad 2.NP je provětrávaná. V severní části střechy bude umístěno 8 solárních fotovoltaických kolektorů bez napojení na distribuční síť elektřiny. Všechny části domu jsou založeny na pasech (resp. na patkách) v ne zámrzné hloubce. Příčky jsou v interiéru provedeny z vysoko-pevnostních vápenopískových cihel.

DS „Kosoelník“ Pošná Návrh: vlastní návrh Kategorie: Ostatní velmi úsporné budovy Stavba nemá po obvodu žádný pravý úhel, důvodem je nepravidelný tvar a velikost pozemku 598 m2. “KOSOELNÍK” na pozemku zabírá 212 m2, “L” svírá úhel 8°, štít obytné části je v úhlu 13° a štít užitkové části je v 11°. Odstupové vzdálenosti od okolních pozemků jsou nastaveny na možné minimum. Obytná část je orientována masivní prosklenou plochou k jihovýchodu, středem vnitřního a venkovního rohu styku hmot prochází osa jihu. Pro letní měsíce potřebné stínění je vyrobeno ze dřeva a je na zimní měsíce demontováno. Stavba je založena na zemních vrutech KRINNER a masivním rámu z BSH 200×200 mm. Pod obytnou částí je dostatečný prostor pro skladování zahradních potřeb a přívěsného vozíku. I  když je stavba nad terénem, tak přístup je bezbariérový, a to po rampě pod úhlem 11°. Fasáda je kompletně z hoblovaného borového dřeva o průřezu 100×15 mm. Konstrukce stavby je z kompozitních I nosníků, Ultrallamu a dřevovláknitých izolací STEICO (desková i foukaná), KVH roštů pro přerušení tepelných vazeb. Z desek je užito OSB 3 a 4, DHF a Fermacellu. Dům je postaven svépomocí. Podporovaná opatření pro NZÚ, zemní vruty, střešní krytina, vnitřní instalace, podlahová krytina, štuky, obklady a výmalba subdodávkou.

Pasivní rodinný dům – dřevostavba Děčín Návrh: Ing. Jiří Demuth Kategorie: Pasivní rodinné domy Rodinný dům – pasivní dřevostavba v Děčíně- vytápěný tepelným čerpadlem vzduch – voda a doplňkově krbovými kamny s rekuperací, podlahové vytápění ve spodním patře, v podkroví doplňkově radiátory. Rodinný dům ve svahu Návrh: ATELIÉR ELAM – Ing. arch. Mojmír Hudec Kategorie: Ostatní velmi úsporné budovy Dům je řešen v pasivního standardu a splnil podmínky dotace Zelená úsporám. Jako hlavní zdroj vytápění je použit krb na kusové dřevo v obývacím pokoji. Krb má externí přisávání vzduchu. Přitopení zajišťuje i kompaktní větrací rekuperační jednotka NILAN COMPACT s akumulačním zásobníkem 180l na teplou vodu, která je osazena malým tepelným čerpadlem. Jako doplňkový zdroj jsou použita malá elektrická přímotopná tělesa v jednotlivých místnostech. V koupelně je použit elektrický sušák na ručníky a elektrická podlahová vytápěcí rohož. Kompaktní větrací rekuperační jednotka zajišťuje větrání objektu pomocí horních rozvodů vzduchotechnickým potrubím v podhledech stropu. Sociální zařízení a prostor kuchyně je napojen na odtah, přívod čerstvého vzduchu je do obytných pokojů. Průchod vzduchu je pod dveřmi bez prahů. Teplá voda je odebírána z akumulační nádrže kompaktní jednotky. Ekologický koncept. Využívá se ekologické vytápění dřevem a úsporným tepelným čerpadlem. Jsou použity extenzivní zelené střechy na přístřešku pro auta a na vodorovné části střechy. Sadové úpravy, zpevněné plochy a zídky jsou provedeny z přírodního kamene. Dešťová voda se zachytává v retenční nádrži a používá se pro závlahu zahrady. Výhledově budou použity fotovoltaické panely umístěné na pultové jižní střeše.

Rodinný dům Středokluky Návrh: Ing. Karel Semrád, Ph.D. Kategorie: Ostatní velmi úsporné budovy Tento dům se nachází v obci Středokluky. Má zděný konstrukční systém z vápenopískových cihel s železobetonovými stropy. Kontaktní zateplovací systém z EPS grey bodově kotvený. Jednoplášťová plochá střecha s hydroizolační folií z mPVC. Zdroj vytápění plynový kondenzační kotel o celkovém výkonu 14 kW (pokrytí 100 %), teplovodní otopná soustava s radiátory. Dvouzónový systém nuceného větrání s rekuperací tepla. Stínění vnějšími žaluziemi napojenými na vnitřní termostat a větrnou růžici.

PD Chomutov – Pod lesem Návrh: Akad. arch. Aleš Brotánek – Abatelier Kategorie: Pasivní rodinné domy Novostavba rodinného domu v Chomutově. Konstrukčně se jedná o dřevostavbu.

Rekonstrukce RD Vokovice Návrh: Ing. arch. David Dvořák Kategorie: Ostatní velmi úsporné budovy Kompletní rekonstrukce zděného rodinného domu se sedlovou střechou z šedesátých let do nízkoenergetického standardu. Dotace z Nové zelené úsporám 750 tis. Kč. Zateplení podlah na terénu, zateplení obvodového pláště až do úrovně základů, zateplení střechy, výměna výplní otvorů, výměna zdroje tepla, instalace řízeného větrání s rekuperací. Snížení měrné potřeba tepla na vytápění o 91 %, snížení průměrného součinitele prostupu tepla o 82 %.

Rodinný dům ve Staré Boleslavi Návrh: Ing. arch. Markéta Filipová Kategorie: Pasivní rodinné domy Dřevostavba obdélníkového půdorysu se sedlovou střechou v polabské nížině. Vstup do domu je ze západu od přilehlé komunikace. Na dům navazuje směrem ke komunikaci garážové stání s malým skladem. Na jih a východ je dům rozšířen o terasu s pergolou. Podélná stěna je orientováno k jihu.

Dřevostavba Střelské Hoštice na betonových patkách Návrh: Karel Račák Kategorie: Ostatní velmi úsporné budovy Pasivní dřevostavba navržená a postavená svépomocí investora na slunném místě v jihozápadních Čechách. Hlavní zadání bylo navrhnout úsporný dům za dobrou cenu, konstrukčně jednouchý pro svépomocnou výstavbu, s minimem chodeb a krátkým rozvodem TUV. Sloupková difuzně otevřená dřevostavba klasického tvaru je založena na 15-ti betonových patkách z důvodu odvětrání radonu. Izolace Rockwool a Knauf je zaklopena deskami PAVATEX Isolair s difuzní omítkou Caparol. Vazníková střecha s úložným prostorem je zaklopena betonovými taškami Nelskamp a připravena na instalaci FVE.  Výměnu vzduchu zajišťuje pasivní rekuperační vzduchotechnická jednotka. Přívod venkovního vzduchu je řešen půdou v zatepleném vedení. O tepelný komfort a ohřev TUV se stará TČ Next s podlahovým topením. Stavební výplně jsou tvořeny plastovými okny na jihozápad se skly s vysokým solárním ziskem a s venkovními žaluziemi. Dešťová voda ze střechy je svedena do nádrží a je používána na zalévání. Do budoucna je počítáno se zavedením déšťové vody do domu pro WC a pračku. Celý dům napájen elektrickou energií jednofázově a hlavní jistič je 1 x 25 A. V celém domě jsou instalovány úsporné spotřebiče a ve všech svítidlech jsou instalovány LED žárovky. 

epRD Ždánice – dům s otevřenou náručí Návrh: Ing. arch. Michaela Plucarová Kategorie: Pasivní rodinné domy Rodinný dům se nachází na kraji obce Ždánice, kousek od Bystřice nad Pernštejnem. Stavba se otevírá směrem ke slunci lichoběžníkovým půdorysem i usazením do jižního svahu. Dům je určen pro rodinu se dvěma dětmi, součástí je i letní bazén a garáž s dílnou. Horní patro navazující na ulici obsahuje ložnice, ve spodním patře navazujícím na zahradu jsou denní obytné prostory. Obytné místnosti jsou orientovány k jihu, zatímco prostory zázemí jsou k severu, čemuž odpovídá i velikost prosklených ploch s ohledem na solární zisky a tepelné ztráty. Budova je zděná z pórobetonových tvárnic s kontaktním zateplovacím systémem, sedlová střecha s černou keramickou krytinou, dřevěný krov, stropy z prefabrikovaných železobetonových panelů. Jižní okna jsou stíněna přesahem střechy a dřevěnými pergolami. Byla získána dotace v rámci programu nová zelená úsporám v kategorii B. 2.

 

Certifikovaný PD Podlesí Návrh: Ing. Jiří Čech Kategorie: Pasivní rodinné domy Projekt byl od samého počátku koncipován tak, aby byl splněn standard pasivního domu, což byl společný cíl stavebníka i autora projektu. V rámci ceny projektové dokumentace již byla zahrnuta certifikace v CPD, tato služba ale byla zrušena. Nejen z tohoto důvodu bylo rozhodnuto pro mezinárodní certifikaci u PHI, zpracovanou slovenským Institutem pro pasivní domy. Hlavním zdrojem tepla je kompaktní jednotka PICHLER PKOM4, která zajišťuje řízené větrání s rekuperací tepla a pomocí vzduchových tepelných čerpadel ohřev vzduchu, ohřev teplé vody a letní přichlazení. Všechny hlavní technologie jsou tedy integrovány do jednoho zařízení o velikosti větší ledničky a navíc s jediným systémem regulace. Topný výkon jednotky je doplněn o topné podlahové kabely a lokální plynule regulovatelné elektrické dohřevy integrované v koncových prvcích vzduchotechniky. Dalším inovativním a zároveň jednoduchým prvkem na stavbě je rozvod vody. Zde jsou použity více plášťové ohebné trubky Rautitan s bezpečnými lisovanými spoji a nižším objemem vody v potrubí, což zvyšuje komfort při odběru teplé vody.

Dům ATREA Týnec nad Labem Návrh: ATREA s.r.o. | DOMY ATREA Kategorie: Pasivní rodinné domy Rodinný dům s přízemím a obytným podkrovím pro manželský pár se dvěma menšími dětmi. Jedná se o moderní skeletovou dřevostavbu s difúzně otevřenou skladbou obvodových konstrukcí. Stavební řešení, včetně detailů, vychází z uceleného stavebního systému společnosti ATREA. Ve značné míře jsou využity přírodní obnovitelné a recyklované materiály (dřevo, desky na bázi dřeva, celulóza apod.). Dům je doplněn dřevěnou terasou, která je, s ohledem na místní teplejší klima, využívána především v severní části, kde je částečně zastřešena. Plochá zastřešení jsou vegetační. Na hlavních plochách fasády je použita tenkovrstvá omítka v bílé barvě, doplňující plochy tvoří dřevěný obklad z modřínu bez povrchové úpravy.

Pasivní dům Praha Návrh: Vize Ateliér, s.r.o. Kategorie: Pasivní rodinné domy Dům se nachází v řadové zástavbě rodinných domů na pozemku rovinatého charakteru. Dům je výsledkem spolupráce projekční kanceláře Vize Ateliér, s.r.o., která připravovala kompletní projektovou dokumentaci a stavebníka, který si stavbu domu subdodavatelsky organizoval. Výstavba probíhala díky jeho šikovnosti rychlostí 10 měsíců od započetí stavby do nastěhování. Pohled na dům >>zde<< v 360° 

RD Kladno Návrh: Ing. arch. Jan Červený Kategorie: Ostatní velmi úsporné budovy Jedná se o zděnou novostavbu, která se nachází v Kladně. Dům má dvě nadzemní podlaží, sedlovou střechu s průběžným vikýřem na jižní straně, je koncipován jako pasivní, z čehož vyplývají i architektonické zásady nezbytné k dosažení tohoto standardu.

RD Řehlovice Návrh: vlastní návrh Kategorie: Ostatní velmi úsporné budovy Pasivní rodinný dům navržený a postavený svépomocí investora na slunném místě v severních čechách. Klasický, zděný dům z Ytongu zateplený šedým polystyrenem s vrstvou minerální vaty, podbití střechy tvořeno Cetris deskami s nanesenou fasádní omítkou. Difúzně otevřená sedlová střecha z masivních střešních dílců Ytong zateplená minerální izolací Ytong Multipor zajišťující odvod přebytečné vlhkosti. Hygienickou výměnu vzduchu zajišťuje rekuperační vzduchotechnická jednotka, která topí/chladí a stará se o TUV. Přívod venkovního vzduchu je řešen přes fasádu, nebo přes právě budovaný zemní výměník. O tepelný komfort se starají elektricky vytápěné anhydritové podlahy řízené programovatelnými termostaty a jako doplňkové vytápění slouží krbová kamna s externím přívodem vzduchu. Stavební výplně jsou tvořeny dřevěnými euro okny se vzhledem bezrámového zasklení se skrytými venkovními roletami pod fasádu. Dešťová voda ze střechy je svedena přes filtrační box do nádrže s pojistným přepadem do zasakovacích tunelů a ponorným čerpadlem vedena zpět do domu na WC, pračku, myčku  a na zálivku zahrady. V domě je rozvod vody pro pračku, myčku a obě WC rešen odděleně od ostatního rozvodu vody, ale v případě nedostatku dešťové vody lze přepnout rozvod na vodovodní řád. Na střeše domu je instalována FVE o výkonu 3,15 kW v zapojení „mikrozdroj“. Jelikož je celý dům napájen jen elektrickou energií, tak jsou v rozvaděči namontovány odlehčovací relé, které udržují max průtok proudu 25 A na fázi. Dům je napájen jednofázově a hlavní jistič je 1 x 25 A. V celém domě jsou instalovány úsporné spotřebiče a ve všech svítidlech jsou instalovány LED žárovky.

Praha Návrh: Ing. arch. Lubomír Korčák Kategorie: Pasivní rodinné domy Pasivní dům byl projektován a realizován dle podmínek dotačního programu NZÚ a má vyplacenou dotaci v programu Výstavby rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností v podoblasti B2. Jako tepelná izolace v podlaze nad suterénem je použit podlahový polystyren šedý o celkové tl. 190mm. Jedná se o zděné provedení z vápenopískových tvárnic Zapf Daigfuss KS tl. 175 mm + EPS šedý tl. 320 mm, který je celoplošně lepený bez použití kotev. Část fasády byla doplněna o fasádní obklad. Stropy byly řešeny stropními ŽB trámci a betonovými vložkami. Okna Internorm byla realizována s předsazenou montáží do tepelné izolace. Nad okny jsou umístěny podomítkové exteriérové žaluzie. Střecha je plochá s atikou, zateplení je řešeno střešním polystyrénem min. tl 500 mm + spádová vrstva. V objektu je umístěna rekuperační jednotka Nilan Compact, jedná se o aktivní rekuperaci v kombinaci s protiproudým tepelným výměníkem pro pasivní rekuperaci. Jednotka Nilan zajišťuje řízené větrání, dohřev přívodního vzduchu, částečné chlazení a ohřev teplé užitkové vody v zásobníku o objemu 180L. Rozvody jsou vedeny v podhledech stropů a místy v konstrukci stropu. Dále je v objektu v hlavním obytném prostoru obývacího pokoje umístěna krbová vložka. Pro temperování objektu byla zvolena elektřina. Na střeše jsou umístěny FV panely.

RD Těchobuz Návrh: Zbyněk Krulich a MgA. Květa Slavíčková Srbková Kategorie: Pasivní rodinné domy Jednopodlažní stavba na půdorysu 21,6 x 6,415 m zastřešená sedlovou střechou o sklonu 45°. Za vstupními dveřmi se nachází zádveří/hala ze které je přístup do ložnice hostů, do technické místnosti, a do obývacího pokoje. Zároveň je zde umístěno schodiště na půdu a také je umožněno z haly projít ven na terasu před obývákem. Obývací pokoj tvoří jedna velká místnost, která zahrnuje kuchyňský kout, jídelní prostor, pracovní stůl a obývací prostor se sedací soupravou, tv a krbem. Obývací pokoj je z cca z 1/3 otevřen průhledem ve stropu až do podkroví. Na obývák navazuje druhá samostatná ložnice s koupelnou a WC.

Pasivní RD Březník Návrh: koncept stavebníka + ateliér TECTOR Ing. M. Němeček Kategorie: Pasivní rodinné domy Dům splňuje energeticky pasivní standard, konstrukce stavby je dřevěná založená na pasech a betonové desce. Stěny a střecha domu jsou izolovány slaměnými balíky. Na části domu je použita klasická difuzně otevřená sendvičová konstrukce OSB, slaměná izolace a paropropustná dřevovláknitá deskou s difuzně propustnou systémovou omítkou. Apsida je zvenčí omítnuta hliněnou omítkou přímo na slaměné balíky. V interiéru jsou použity hliněné omítky a dekorační prvky (plastika, sgrafita). Dům ukazuje možnosti využití přírodních stavebních materiálu (dřevo, sláma, hlína) ve spojení s moderní technologií (rekuperace, FVE panely, akumulace energie z teplovodního výměníku, stěnové topení) k dosažení vysokého standardu bydlení a pasivního standardu Více informací naleznete na webu stavebníka http://prirodnipasivnidomy.webnode.cz

Slamáček – energeticky pasivní dům ze slámy Návrh: Nature Systems – Ing. arch. J. Márton, Ing. arch. P. Klápště Kategorie: Pasivní rodinné domy Slamáček je důkazem, že rodinný dům ze slámy a dalších přírodních materiálů může být moderní a že jej může za necelé tři roky postavit jeden člověk převážně vlastníma rukama. I přesto, že je postavený svépomocí majitelem (nebo práve proto?), je precizně udělaný, splňuje parametry energeticky pasivního domu a zároveň má velmi silnou atmosféru. Tu tvoří unikátní jasanové schodiště se zábradlím ve tvaru stromu, hliněné omítky, vlastnoručně udělaný nábytek, široké dřevěné parapety, oheň v krbu, střechy  porostlé rozchodníky a netřesky a všudypřítomné propojení vnitřního a venkovního prostoru přes prosklenou jižní stěnu.Zdrojem energie je 5kWp fotovoltaická elektrárna od firmy Vivis Energy s.r.o. jako zdroj vlastní energie a také tepla na TUV a na topení. Doplňkovým zdrojem tepla je krbová vložka. Více informací na www.slamacek.cz a https://www.facebook.com/groups/slamacek/

Park Hloubětín Návrh: MS architekti s.r.o. Kategorie: Ostatní velmi úsporné budovy Obytný komplex Park Hloubětín, který je v pasivním standardu, tvoří celkem 3 bytové domy orientované do vlastního parku. Každý byt má jedinečné dispoziční řešení s ohledem na co nejlepší využití prostoru. Obytné místnosti jsou orientovány na jih. Jsou použité nejlepší dostupné technologie, které dbají na zdravé životní prostředí a maximální úsporu energií. Unikátní systém řízeného větrání zajišťuje celodenní přístup čerstvého vzduchu a udržuje jeho optimální vlhkost. Projekt má výbornou dopravní dostupnost, nachází se pouhých 5 minut od metra.

Dům na větrném kopci Návrh: ARCHCON atelier, s.r.o. Kategorie: Pasivní rodinné domy Objekt má dvě nadzemní podlaží. Hmota domu je jednoduchá, je založená na obdélníkovém půdorysu se sedlovou střechou. Hřeben střechy je orientován v ose sever – jih. Hlavní vstup do objektu je situován z východní strany. K objektu dále z východní strany přes průchozí uličku přiléhá přístavek garáže a krytého parkovacího stání se sedlovou střechou. Z jižní a východní strany objekt obepíná venkovní terasa. V 1. NP je situována společenská část obytného prostoru. V jižní části domu se nachází společná kuchyň s obývacím pokojem, tento prostor je výškově oddělen od zbytku 1. NP třemi schodišťovými stupni. V severní části je pak umístěn pokoj pro hosty, koupelna a šatna. Schodiště se nalézá uvnitř dispozice. Ve 2. NP jsou navrženy tři ložnice, společná koupelna, šatna pro severní ložnici a komora přístupná z chodby. Místnosti ve 2. NP mají vlivem sedlové střechy v některých místech sníženou světlou výšku.

Vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada Návrh: Projektil architekti s.r.o. Kategorie: Ostatní velmi úsporné budovy

Komerční prezentace

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 9. 1. 2018

Edit: