Hrozí panelákům kolaps? Vůbec ne, dost možná vydrží až 100 let

panelák

Zdroj: Pixabay

V posledních letech se v souvislosti s několika případy, kdy panelové domy nebezpečně klesaly nebo jim popraskaly zdi, začalo diskutovat o životnosti paneláků v Česku. Někteří tvrdí, že tyto domy už dávno přesluhují, podle jiných naopak vydrží dalších několik desetiletí. A zatím vše nasvědčuje tomu, že pravdu mají spíše ti druzí.

Paneláky se v Česku začaly stavět na začátku 40. let, k největšímu rozmachu výstavby pak došlo v 70. a 80. letech. Dodnes v nich žije asi třetina obyvatel Česka – nebýt paneláků, miliony lidí dnes nemají kde bydlet.

Po revoluci se přesto výstavba paneláků zastavila. Možná v tom měl prsty i tehdejší prezident Václav Havel, který při návštěvě pražského sídliště Jižní Město označil byty v panelových domech jako „králíkárny“.

20, nebo 100 let?

Když se paneláky stavěly, říkalo se, že vydrží maximálně 20 až 30 let. Pokud by to byla pravda, dnes už většina domů nestojí. Pravda je však opačná – až na pár výjimek jsou panelové domy v celé republice ve velmi dobrém stavu.

Pokud je o panelový dům z železobetonu dobře postaráno, může vydržet klidně i 100 let. Jeho životnost výrazně prodlouží zejména vnější zateplení fasády. Pokud je provedeno technologicky správně, dojde k výraznému snížení vlhkosti uvnitř zdiva a tedy snížení rizika rezivění betonové výztuže.

Dále je důležité, aby se o dům starali i samotní obyvatelé. Ti by měli zavčasu vyměnit zastaralé rozvody elektřiny a vody a rekonstruovat bytové jádro. Zároveň by se měli vyvarovat větším zásahům do nosných zdí (ať už vrtáním nebo úplným stržením stěny), a to zejména v nižších patrech domu. Případné zásahy je nutné konzultovat se statikem a vhodné nechat schválit u SVJ nebo v případě obecních bytů na úřadě.

Byty i pro bohaté

Vinou prudkého zdražování nemovitostí také už dávno neplatí pravidlo, že byty v panelácích jsou laciné bydlení pro dělnickou třídu. Naopak. I střední a vyšší třída si dnes uvědomuje, že ony „králíkárny“ mnohdy stojí v místech, kde je k dispozici veškerá občanská vybavenost – obchody, restaurace, lékaři, školy, kultura i velmi dobré napojení na městskou hromadnou dopravu. Často je to také kousek do přírody.

Původní panelový byt lze navíc modernizovat. Strhnutím nenosných příček upravíte dispozici a například propojíte obývák s kuchyní a rekonstrukcí jádra změníte byt k nepoznání. Někteří majitelé při rekonstrukci strhnou omítku, nechají si holé šedé zdi a ladí celý interiér do industriálního stylu.

Standard bydlení zvednou také venkovní žaluzie, které svou kvalitou i praktičností násobně převyšují vnitřní stínění (žaluzie či rolety). Zejména na sídlištích, kde vám sousedé z protějšího baráku někdy doslova koukají do oken, jsou venkovní žaluzie výrazným zlepšením.

TIP: příklad povedené rekonstrukce panelového bytu jsme uvedli například v článku Designový byt v paneláku.

venkovní žaluzie na paneláku

Venkovní žaluzie výrazně zvýší standard panelákového bydlení.

Má smysl do paneláků investovat?

Panelové domy byly v posledních 30 letech trošku neprávem zatracovány. Dnes už si ale čím dál více lidí uvědomuje, že oproti rodinným domům někde na úplném okraji města přináší spoustu výhod, které zejména pracující rodiče s dětmi ocení. Vše důležité je po ruce, nemusí tolik jezdit autem a hlavně – s bytem není ani zdaleka tolik práce.

A zmíněné propady nebo praskání zdí? Často je na vině například špatné podloží domu, nikoliv panelák jako takový. To byl i případ panelového domu na ulici Krásného v Brně, jehož „sesuv“ před pár lety prolétl všemi českými médii.

Ne vše je tak horké, jak to na první pohled může vypadat.

Komerční prezentace

Datum vydání: 4. 10. 2022

Edit: