Pět otázek pro… Barboru Procházkovou

4

Na letošním největším veletrhu designu v Praze – Designbloku – prezentovala svůj vítězný projekt mladá a nadějná studentka Fakulty umění a designu UJEP Barbora Procházková. Se svým originálním pojetím hromadného sprchování zaujala porotu a získala tak první místo v soutěži AXOR H2O story.

Jak jste prožila uplynulý týden po pracovní stránce?
Právě jsem na Erasmu v Maďarsku a v rámci kurzu keramiky jsem strávila týden v keramické dílně v Kecskemetu. Bylo to super už jen z toho důvodu, že jsme bydleli hned nad dílnou a mohli v ní trávit kolik času jsme chtěli. Přesto nám formy na porcelán nestihly vyschnout, takže jsme nakonec porcelán neodlévali. Ale rýsuje se naděje, že bychom se mohli vrátit a vše dokončit. Týden předtím jsem se účastnila Designbloku v Praze, kde jsem prezentovala svůj projekt hromadného sprchování SEENEED. Ač docela náročné, rozhodně přínosné a zajímavé.

V čem je váš přístup k designu jedinečný?
Jedinečný? Nemyslím si, že můj přístup je nějak jedinečný. Pokud něco dělám, snažím se přemýšlet tak, aby návrh byl praktický. Možná působím sobecky, ale většinou nejdříve přemýšlím, jak bych danou věc chtěla mít já, a teprve pak, jak by to brali ostatní.

1     10

JEDNÍM SLOVEM:
nejoblíbenější
DĚTSKÁ HRAČKA – plyšový medvěd
PÍSNIČKA, HUDEBNÍ INTERPRET – záleží na náladě
FILM – Mulan
KNIHA, SPISOVATEL – Benjamin Kuras – Tao smíchu
MÍSTO NA ZEMI – Karlov pod Pradědem
DESIGNÉR – asi úplně nemám nejoblíbenějšího, ale třeba Karim Rashid mi připadá zábavný, například jeho láhev na pití Bobble
BARVA – tmavě červená
NÁPOJ – voda
MIMOPROFESNÍ ČINNOST – sporty, hlavně ty vodní

5

9

Který projekt vám přinesl největší radost?
Největší radost jsem měla asi ze svého prvního povedeného projektu v prváku na vysoké. Zadání znělo dřevěná hračka pro děti. Navrhla jsem dřevěné kostky. Jde o dvě krychle šikmo rozřezané na osm dalších kostek, které se dají skládat do různých tvarů. Ale poskládat je dohromady není jednoduché, takže hračka se moc nehodí pro úplně malé děti. Měla jsem z projektu radost. Poprvé jsem totiž pracovala se dřevem a pásovou pilou, no a myslím si, že se mi to docela povedlo.

Jak si představujete pěkné bydlení?
Takové, kde se cítím dobře, kam se ráda vracím. Osobně mám nejraději pokoje orientované na západ s okny do přírody.

Pokud byste si mohla splnit tři umělecká přání, která by to byla?
Umělecká přání? Úplně nevím, co si pod tímto pojmem mám představit. Ale jako student designu a člověk, co rád cestuje, bych si přála vyzkoušet stáže v zahraničních fi rmách. Hodně mě láká Japonsko. Jednak si myslím, že se jedná o velmi technologicky vyspělou zemi, a jednak japonská kultura se zcela odlišuje od naší, a to jak svými postupy, tak vzory i myšlením. Další zemí, kam bych chtěla zavítat, je Francie. Představa reálnější než Japonsko, ale kdo ví. Také bych si přála – třetí přání – uchytit se na poli designu a živit se tak tím, co mě baví.

 

678

23

Edit: