Pět otázek pro… Matěje Chaberu

4

Profesní záběr Matěje Chabery je opravdu široký. V různých oblastech designu se pohybuje jako ryba ve vodě, a to i v dravých, konkurenčních veletocích, v nichž se neztrácí, naopak směřuje k úspěchu. V letošním roce se stal držitelem prestižní americké ceny GOOD DESIGN, již spolu s Martinem Žampachem získal za návrh setu čaj a káva KON pro sázavskou sklárnu Kavalierglass. Mladý designér však nejen výtečně navrhuje, dokáže také o své práci vtipně a záživně vyprávět…

Jak jste prožil uplynulý týden po pracovní stránce?
Pracuji teď na několika nových projektech v Londýně a můj čas se dělí mezi introvertní práci ve studiu, schůzky s důležitými lidmi a posilovnu. V těchto dnech se finalizuje moje malá instalace v obchodním domě Fortnum&Mason na Piccadilly, takže dohlížím na detaily. Také spolupracuji s jednou nábytkovou značkou na novém řešení kancelářského prostoru. Pokreslil jsem za týden 42 papírů A4, 12 stran sešitu A5 a vytiskl jsem dvě sady technických výkresů 1:10. Jo, a s LUGI připravujeme nové věci na Milano 2015.

V čem je váš přístup k designu jedinečný?
Nevím, jestli je jedinečný, ale můj hlavní kredit je ve velmi širokém přehledu mimo design. Věřím na dobrou rovnováhu teorie a vytváření, kde se přehled právě skvěle uplatní a umožní mi formulovat věci s mnohem větší důkladností. Dlouho jsem si v obavách myslel, že můj široký záběr značí určitou rozplizlost a nezaostřenost, ale s postupem času z toho pramení tvůrčí proces, který mi přijde docela použitelný a efektivní. Svoji práci tak kriticky nahlížím z perspektivy dějin umění a designu, z perspektivy antropologie, z perspektivy grafické úpravy, interiérového designu, výrobních procesů atd. Klienti tak ode mě často dostávají víc, než chtěli.

311

Který projekt vám přinesl největší radost?
Největší radost mám vždycky z nově začaté věci. Ten nádech s novým projektem je super. Cokoliv přijde potom, je většinou komplikované, táhnoucí se a zpětně mě vše spíš trápí, protože vidím nedostatky a chyby. Moje největší slabost je v tom, že práci na čemkoli věnuji mnohonásobně více času a úsilí, než je rozumné nebo než je druhá strana schopná zaplatit. Obecně je pro mě největší motivace pořád ta úžasná možnost mít svůj vlastní záměr a hned ho zrealizovat – to je součást každého projektu. Proto mám tak rád ty první modely 1:1 a jejich postupné tvarování.

Jak si představujete pěkné bydlení?
Můj koníček je moje otravná obsesivně-kompulzivní porucha, a proto mám rád čisté prázdné velké interiéry s vysokým stropem, okny a dveřmi až k zemi, velké prosklené plochy a vše srovnané. Také potřebuji mít přístup ven. Můj byt v Londýně má terasu do zahrady, čehož si velmi vážím. Knihovnu rovnám podle barvy (jako Stefan Sagmeister). Vůně interiéru je pro mě zásadní, utrácím za tyhle věci zcela nesmyslně. Co spolupracuji s LUGI, můj vztah ke dřevu v interiéru je fanatický, podlaha z masivu naprostá nutnost. Musím také bydlet odděleně od studia, jinak bych neustále lezl ke stolu a něco kreslil.

5     6

7

Pokud byste si mohl splnit tři umělecká přání, která by to byla?
Abych vydržel déle sedět na zadku v soustředění – v tomhle je mým nedosažitelným vzorem táta, který po škole vstoupil do svého ateliéru a za těch 30 let z něj prakticky nevyšel. Abych měl větší vůli vypadat excentricky a zajímavě umělecky, jako třeba Maxim Velčovský. No a abych byl víc do lidí než do věcí, protože mám období, kdy mě nové neživé předměty tak fascinují, že zapomínám na ty živé okolo, bez kterých to celé nakonec nedává smysl.

10

Jedním slovem?
nejoblíbenější
DĚTSKÁ HRAČKA – LEGO
PÍSNIČKA, HUDEBNÍ INTERPRET – Herbaliser
FILM – Thriller
KNIHA, SPISOVATEL – Egypťan Sinuhet
MÍSTO NA ZEMI – doma
DESIGNÉR – Dieter Rams
ARTEFAKT – tužka
BARVA – bílá
NÁPOJ – voda
MIMOPROFESNÍ ČINNOST – GTA V

89

Datum vydání: 4. 4. 2015

Edit: