Pět otázek pro Michaelu Horáčkovou

S navrhováním a výrobou dětského nábytku a doplňků z vlnité lepenky začala naplno po narození syna. Kouzelné výrobky z recyklovatelného materiálu – auta, stolečky, hodiny, police a tak dále – jsou nápadité samy o sobě. Nabízejí ale další tvůrčí prostor pro děti, které si je mohou domalovat. Jaké možnosti ještě lepenka skýtá a co dalšího sympatickou designérku zaměstnává?

Co vás po pracovní stránce v poslední době nejvíce potěšilo nebo překvapilo?

V loňském roce jsem zaznamenala nárůst zájmu klientů z velkých i malých firem o ekologický design i v oblastech obchodu a reklamy. To mi udělalo velkou radost a zároveň mě to překvapilo. Jsem ráda, že existuje stále více těch, kteří přemýšlejí nejen nad tím, jak bude vypadat design, ale i nad použitými materiály, které mohou být šetrnější k přírodě.

V čem je váš přístup k designu jedinečný?

V zásadě vytvářím tři druhy designu. Jednak bytový design, případně i design komerčních prostor, dále design z vlnité lepenky pro děti a také design pro podporu výrobků v místě prodeje (stojany atd.). Jedinečnost vidím v tom, že dokážu tyto oblasti propojit. Jedna druhou obohacují. U bytových interiérů se snažím, aby moje výsledná práce – návrh – splnila i klientova tajná přání, zjišťuji maximum o jeho potřebách a představách. Potom je spokojenost na obou stranách, interiér je osobní a klient se v něm cítí doma. Nevnucuji přitom nikomu poslední designové trendy. Spíše se snažím přijít na to, který design bude konkrétnímu člověku vyhovovat.

Košík Ušák nejen na velikonoční vajíčka

Police Kamion – uveze spoustu autíček, Skládací domeček pak nabídne sympatickou schovku – okénka se dají otvírat, domeček pomalovat.

police na autíčka ve tvaru traktoru

Který projekt vám přinesl největší radost?

Vždy mám radost, když má radost klient. Nicméně největší radost mi přináší ten interiér, který zůstává i po letech v nezměněném stavu, tedy vyhovuje, je stále designově hezký, tedy nadčasový. Příkladem je ortopedická ordinace na Hanspaulce, která je stále moderní a její interiér nevšední. Dále mám radost z nového obchodu Hračkotéky v Růžové ulici, kde byl vytvořen PopUpStore určený především pro děti. Výrobky jsou výlučně české a většinou kusově, malosériově nebo řemeslně vyráběné. Obchůdek jsem jednak spolu s majitelkami navrhovala, ale je pojatý i jako můj showroom. Najdete zde ucelenou nabídku mých výrobků z lepenky. Mám radost z prostoru i z projektu. Hračkotéka zde totiž zaměstnává zdravotně znevýhodněné lidi.

Jak si představujete pěkné bydlení?

To je těžká otázka. Každý je spokojený jinde. Obecně si myslím, že kromě toho, že by měl být interiér hezký a splňovat i funkční požadavky, měl by také „pasovat“ do stylu domu, bytu, architektury, ve které se nachází. Následně potom by podle mého názoru měl celý dům korespondovat s okolím nebo třeba splynout s přírodou. Pokud se vyváží všechny tyto aspekty, tak myslím, že by to mohlo být pěkné bydlení.

Kreslicí tabulka ve tvaru domečku a Panenky, které si může dítě libovolně dotvořit.

Pididomečky – pidiměsto

Pokud byste si mohla splnit tři umělecká přání, která by to byla?

To by mohl být například interiér nějakého obchodu vytvořený celý z vlnité lepenky ve stylu designu mých výrobků. Vlastně by to mohl být i můj obchod s mými výrobky. 🙂
Dále, ačkoli profesionálně nefotím, hlavu mám plnou nápadů na téma fotografie. Kdybych je mohla jednou realizovat, byla bych ráda. Do třetice bych se mohla vrátit k plastice, ale za pomoci svého oblíbeného papíru.

Hodiny kukačky na baterii

JEDNÍM SLOVEM: nejoblíbenější

DĚTSKÁ HRAČKA – kostky
PÍSNIČKA, HUDEBNÍ INTERPRET – U2, Lana Del Ray (Ride)
FILM – Láska nebeská (Love Actually)
KNIHA, SPISOVATEL – Douglas Adams (Stopařův průvodce galaxií)
MÍSTO NA ZEMI – Čechy
DESIGNÉR – Frank O. Gehry, Maxim Velčovský
ARTEFAKT – porcelánová mísa ČR od Maxima Velčovského
BARVA – bílá
NÁPOJ – Cuba Libre
MIMOPROFESNÍ ČINNOST – motorka, fotografování, cyklistika

Michaela Horáčková (*1976)

V roce 2008 založila studio UNLIMITED DESIGN s. r. o., které se specializuje na design a návrhy bytových a komerčních interiérů, na design stojanů, displejů a všech marketingových prvků pro podporu prodeje. Důležitou součástí činností studia je také výroba dětského ekologického nábytku a dekorací. Kusově a malosériově vyráběné doplňky vymýšlí Michaela Horáčková od r. 2011 a jsou zatím určené především dětem.
www.unlimited-design.cz

Připravila: Kateřina Nová
Foto: archiv M. Horáčkové

Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 10. 5. 2017

Edit: