Pět otázek pro… Tomáše Vacka

2

Pokud máte pocit, že některé materiály se pro křesla, stoly, vázy, mísy – zkrátka zařizovací předměty do bytu – vyloženě nehodí, je načase seznámit se s betonovými produkty Tomáše Vacka. Ze zdánlivě nevábně šedé hmoty navrhuje pro českou firmu Gravelli nadčasový design s výrazem, který obdivují interiéroví fajnšmekři u nás i v zahraničí. Pod vlastní značkou Studiovacek představuje nejen beton, ale také věci ze skla, dřeva, textilu či porcelánu a jeho tvorba prostupuje napříč všemi oblastmi designu.

Jak jste prožil uplynulý týden po pracovní stránce?
Uplynulý týden jsem prožil tak jako většinu předchozích. Mám rozpracované různé projekty pro firmu Gravelli, kde působím jako hlavní designér. Ve spolupráci s firmou 3Dees začínám navrhovat protézu nohy pomocí 3D tisku a moc se na tento projekt těším, jelikož je to něco výjimečného. Jsem rád, že mohu pracovat na více projektech současně, baví mě jejich různorodost a to, že do nich můžu vložit vždy kousek sebe.

V čem je váš přístup k designu jedinečný?
Mým hlavním cílem je při pohledu na danou věc vyvolat v lidech emoce! Snažím se navrhovat věci tak, aby byly jednoduché na výrobu, měly myšlenku, nadčasový design a eleganci.

3

4

Který projekt vám přinesl největší radost?
Radost mi udělá každý projekt, který se dostane do výroby. Ovšem v lidech nejvíce úsměvu na tváři vyvolává kolekce Haluz, která má kladné ohlasy všude po světě, za což jsem velice rád…

JEDNÍM SLOVEM:
nejoblíbenější
DĚTSKÁ HRAČKA – jojo a káča
PÍSNIČKA, HUDEBNÍ INTERPRET – DJ Shadow – Building Steam With a Grain of Salt Otis Redding
FILM – Mechanický pomeranč
KNIHA, SPISOVATEL – Rework – Jason Fried a David Heinemeier Hansson
MÍSTO NA ZEMI – Austrálie
DESIGNÉR – příroda
ARTEFAKT – kancelářská sponka
BARVA – šedá
NÁPOJ – kokosová voda a Bloody Mary
MIMOPROFESNÍ ČINNOST – hudební produkce a DJing

5

6

Jak si představujete pěkné bydlení?
Pěkné bydlení si představuji ve velkoměstě v domě Tind od studia Claessonkoivistorune s velkou zahradou, co nejblíže moři, a zároveň i horám.

Pokud byste si mohl splnit tři umělecká přání, která by to byla?
Ferrari 250 GT California Spyder, Osm Elvisů od Andyho Warhola a spolupráce s Banksym.

7

9

Edit: