Pět otázek pro Vladana Běhala

Jednoduchý, minimalistický tvar považuje designér a architekt Vladan Běhal za základ svých návrhů. Zbytečně nehýří barvami ani bohatými dekoracemi, jeho produkty však zaujmou kvalitním zpracováním, nevšední kombinací materiálů a originálním detailem. Židle, křesla, jídelní stoly, svítidla, knihovny, ale i vázy, zrcadla či návrhy celých interiérů vám sympatický umělec také rád představí ve svém čerstvě otevřeném showroomu v pražském Karlíně.

Co vás po pracovní stránce v poslední době nejvíce potěšilo nebo překvapilo?

Potěšila, nebo spíš mi udělala obrovskou radost realizace mého splněného snu – čerstvě otevřený vlastní showroom a atelier v Karlíně. Tento projekt jsem měl v hlavě už několik let. Při mé práci i při cestách do zahraničí se mi hromadily nejen nápady na zajímavé autorské solitéry, ale objevil jsem i několik pozoruhodných značek interiérového vybavení, které jsem vzal k nám do Čech. A protože jsem neměl, kromě svého atelieru, žádné výstavní prostory, situace mě přivedla na myšlenku vytvořit prostor nejen pro práci, ale i místo pro expozici těchto jedinečných solitérů. Místo pro setkávání s přáteli i zákazníky, místo, kde voní dobrá káva, teče víno a je na hony vzdálené tradičním naleštěným showroomům s nesmyslnými cenami. Zákazníkovi nové bydlení navrhneme, nakreslíme i vybavíme, ale vítán je i ten, kdo chce jen přijít nasát jedinečnou atmosféru, dobrou náladu a inspiraci.

1

Kompletní rekonstrukce podkroví. Jídelní stůl S 01, kovová podnož s patinou rez a masivní dubovou bělenou deskou (od 34 440 Kč).

2

Jídelní stůl S 03, broušená ocelová podnož se skleněnou deskou (od 30 953 Kč).

3

V čem je váš přístup k designu jedinečný?

Vlastní je mi hledání elementárního tvaru předmětu, ten má totiž dvě roviny. Zaprvé jednoduchost, elementárnost, ta mu dá nadčasovost a zadruhé elementární tvar, jakýsi obal skutečné funkce předmětu. Z mého pohledu není nutné předmět obalovat jinými tvary, strukturami či přehnanými barvami. V jednoduchosti je síla a krása a stejný přístup vyznávám i v architektuře. Pokud sotva dokončený interier již na začátku překypuje různými tvary, materiály, strukturami a barvami, pak poté, co se majitel nastěhuje a rozmístí všechny vázičky, fotky, obrázky, kartáčky na zuby a rozvěsí kabáty, kabelky a župany, vznikne z bytu něco jako lunapark a v lunaparku by se, myslím, mnoha lidem dobře nebydlelo. Proto kreslíme bydlení vždy jednoduché a vzdušné, aby si potom zákazník mohl sám své nové bydlení dotvořit několika předměty, které mu z něj vytvoří domov.

Který projekt vám přinesl největší radost?

Před pár lety realizace vlastního bydlení, kde je mi stále moc hezky. Byla to velká škola boje s administrativním šimlem, velká lekce koordinace prací, ze které dodnes na stavbách čerpám a v neposlední řade i těžká práce, protože si vzpomínám, že jsem mnohokrát sám přiložil ruku k dílu a pomáhal na stavbě.
Velkou radost mi vždy přináší zákazník, když mi dá důvěru a nechá mi volné ruce při mé tvorbě. Naštěstí se to stává často.

4

Přestavba půdního prostoru historického činžovního domu.

5

Jídelní stůl S 02, podnož z broušené nerezi, deska vyrobena ze sto let starého kartáčovaného smrku s bělením (od 27 950 Kč).

6

Kovové barové židle B 01 v provedení patina rez nebo ocel/bílá (16 497 Kč).

7

Showroom VBD, v popředí svítící láhve Luce Liquida, od 5550 Kč/kus.

Jak si představujete pěkné bydlení?

Z pohledu architekta jsou pro mě určující tři základní body: prostor – je nejdůležitější, ale obvykle i nejdražší. Světlo – element, který vám může bydlení výrazně zlepšit, nebo i zkomplikovat, pokud se ho nedostává. Lokace – z pohledu oblasti, ve které se člověk rozhodne žít a i z pohledu stranové orientace bydlení. Z pohledu lidského, který s pěkným bydlením vždy spojuji, je to především harmonické soužití s tím, koho máte doma.

Pokud byste si mohl splnit tři umělecká přání, která by to byla?

1. Naučit se hrát na piano.
2. Zahrát si soukromě s nějakou bluesovou kytarovou hvězdou.
3. Stát se umělcem i v kuchyni a potěšit tak i ostatní, kteří jsou tam se mnou.

8

Interiér soukromého bytu – jídelní a konferenční stůl jsou z broušené oceli kombinované s dubovou dýhou.

9

Interiérové vázy V 02, patinovaný slzičkový plech, výška od 70 cm (od 7853 Kč).

10

Volně stojící kovová knihovna P 01, uvnitř lakovaná bíle, výška 170 cm (od 37 359 Kč).

JEDNÍM SLOVEM – nejoblíbenější

dětská hračka – houpačka
písnička, hudební interpret – Eric Clapton
film – třeba Dobrý ročník
kniha, spisovatel – cokoliv od Laurenta Gounella
místo na zemi – Toskánsko
designér – architekt John Pawson
artefakt – tenisky Converse
barva – všechny odstíny šedé kromě padesáti
nápoj – červené víno
mimoprofesní činnost – hra na kytaru a lyžování

11

Konferenční stolek T 06 – masivní kartáčovaný sto let starý smrk s voskováním, podnož z čirého skla (od 16 867 Kč, libovolný rozměr).

12

Interiérové křeslo K 01 – dýhovaný sedák v dekoru bahenní dub na ocelové podnoži (20 581 Kč).

www.vladanbehaldesign.cz
Foto: archiv Vladana Běhala

img.php

Více informací se nachází v zářijovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Uložit

Uložit

Edit: