Pět tipů pro dokonalou vanu

V obchodech s koupelnovým vybavením i na internetu jste našli tolik krásných modelů van, ale který si vybrat, abyste byli spokojeni? Možná vám výběr usnadní pět našich tipů, podle kterých se dokážete snáze rozhodnout pro tu pravou.

1. tip: vyberte si materiál

Smalt, akrylát, litina nebo kompozit, to jsou nejčastější možnosti, které máte k dispozici. Každý materiál má svá pro i proti, záleží na tom, co od vany očekáváte a co je vám příjemné. Odolnost vůči poškození, tvarová stálost, náročnost údržby, izolační vlastnosti i pocit tepla či chladu, jaký máte při dotyku s materiálem, to vše hraje svou roli.
„Devizou smaltovaných van je jejich nižší pořizovací cena a poměrně vysoká odolnost proti poškrábání. Vzhledem k technologii zpracování je v této kategorii ale omezený výběr tvarů a rozměrů. Naopak u akrylátových van je možné vybírat z nepřeberného množství forem padnoucích do každého prostoru. Akrylátová vana je příjemnější a teplejší na dotek, materiál je o něco měkčí, takže vana je více náchylná na poškození,“ vysvětluje Miloslav Felkl, zástupce značky Jika a dodává: „Za pozornost stojí i vany litinové, jejichž obliba rok od roku stoupá. Evergreenem mezi nimi je volně stojící retro vana na nožičkách. Kromě velmi atraktivního designu mají litinové vany jednu nespornou výhodu – po napuštění koupele udrží vodu dlouho teplou.“
Vany z kompozitních materiálů jsou příjemně teplé na omak a mají vysoké izolační vlastnosti. „Jedná se o velmi stabilní vany s dlouhou životností. Stejně jako u akrylátových van, i u van vyráběných z kompozitních materiálů je k dispozici velmi široká nabídka tvarů a rozměrů,“ dále doplňuje Miloslav Felkl.

Volně postavená vana na sebe strhne veškerou pozornost, armatura osvětlená LED zdroji mění barvu podle teploty vody. Více na www.hornbach.cz.

2. tip: správně zvolený tvar

Při výběru vany hraje důležitou roli velikost koupelny a také vaše představy. Záleží na tom, zda preferujete pravoúhlé či zaoblené tvary a kolik prostoru máte k dispozici, podle toho také budete dále volit například vanu instalovanou volně do středu místnosti, nebo naopak vanu asymetrickou, jež se výborně hodí zejména do menších koupelen a atypicky tvarovaných prostorů. Nezabírá totiž tolik místa jako vana klasická a zároveň poskytuje dostatečný komfort pro koupání a třeba i sprchování.
Velice oblíbené jsou také ergonomicky tvarované vany, které kopírují křivky těla a umožní ještě příjemnější odpočinek ve vodní lázni. V případě rohových van pak bývá předností možnost užívat si koupání ve dvou a také další tvarový bonus: rohové sedátko, jež je součástí zakřivení vany a může sloužit i jako odkládací plocha.

Obdélníková vana Laguna Idea Plus, kterou je možno dovybavit masážním systémem, 170 x 75 cm, 100% akrylát, obsah 220 l, od 5490 Kč. www.siko.cz

3. tip: se zástěnou, nebo bez?

Rádi se sprchujete i koupete a ani jednoho se nehodláte v nové koupelně vzdát? Pak si pravděpodobně do koupelny pořídíte vanu i sprchový kout. V případě, že nemáte tolik prostoru, aby se sem vešlo obojí, pravděpodobně vsadíte na kompromis v podobě vany se sprchovou zástěnou. K většině modelů van dostupných v současné době nabízejí výrobci zároveň také vanovou zástěnu, která k určitému typu vany dokonale pasuje a navíc v koupelně vypadá elegantně. Při výběru si jen ohlídejte, aby byly rozměry zástěny dostačující jak do výšky, tak i do šířky, a zaclonily celou vaši postavu. Jedině tak si totiž budete moci dopřát pohodlné sprchování se vším všudy, aniž byste v koupelně pokaždé nacákali vodu kolem vany.

Série DuraSquare, monolitická volně stojící vana z minerálního materiálu DuraSolid A je specifická tenkou, designovou hranou a je možné ji kombinovat s vířivým systémem, od 141 720 Kč. www.duravit.cz

4. tip: pro bezpečné koupání i sprchování

Máte v rodině malé děti, nebo naopak bydlíte v jedné domácnosti se staršími, či špatně se pohybujícími osobami? Pak byste zejména v koupelně měli myslet na jejich bezpečnost a pokusit se co nejvíce eliminovat případná rizika. Jedno z největších představuje kluzký povrch, který by zejména ve vaně neměl být žádným překvapením. Vítané řešení představují modely van s takzvanou protiskluzovou úpravou dna (výrobci je často označují pojmem antislip). Ta je většinou v podobě pruhů, koleček, rybiček či dalších ozdobných tvarů vybroušena přímo do dna vany, nebo je možné ji dodatečně dokoupit a pásky či kolečka s drsným povrchem na dno vany nalepit. Další možností snížení rizika pádu je instalace nejrůznějších vanových doplňků – madel a držátek, kterými může být opatřena jak vana samotná, tak stěny a nábytek v jejím okolí.

Freedom O, symetrická volně stojící akrylátová vana je vhodná také pro koupel ve dvou, rozměry 169 x 80 cm, 45 900 Kč. Vanovou baterii do podlahy pořídíte za 17 990 Kč. www.ravak.cz

5. tip: vsaďte na nevšední zážitek

Chcete si dopřát skutečně příjemný a uvolňující zážitek? Pak jedině ve vaně vybavené hydromasážním systémem a vzduchovými tryskami. Vodní a vzduchové proudy se postarají o vaše unavené nebo namožené svaly, jemná perličková lázeň zase o vaši pokožku a psychickou pohodu. A pokud stojíte o silný harmonizující zážitek, vyberte si vanu vybavenou systémem chromoterapie. Budete si tak moci dopřát koupel ve vodě prosvícené různě barevným osvětlením instalovaným pod hladinou, kdykoli budete chtít. Právě tato metoda má také blahodárný vliv nejen na lidskou psychiku. Prostřednictvím barev vnímaných zrakem totiž různým způsobem ovlivňuje nejrůznější tělesné funkce a člověka příjemně utlumí, či naopak povzbudí.
Chcete-li mít doma vanu s výbavou, měli byste na to myslet už v době, kdy plánujete novou koupelnu, protože masážní vany i vany se systémem chromoterapie vyžadují určitou stavební připravenost, kterou je potřeba zajistit ještě před jejich instalací na místo. A co vlastně budete na místě potřebovat? Například dostatečné vedení elektroinstalace, přívod vody pro baterii a také přípravu na vedení odtoku. A to není zdaleka vše. Je tedy praktické pořizovat si takovou vanu najednou i s požadovaným příslušenstvím, dodatečná montáž systému totiž bývá náročná a může skrývat četná úskalí.

Kludi Balance White, jednopáková vanová a sprchová baterie v bílém provedení s chromovými prvky v koupelně ještě více umocní pocit čistoty, keramická kartuše s možností omezení maximální teploty vody, 13 602 Kč bez DPH. www.kludi.cz

Vybíráte tu pravou?

Ke každé vaně patří samozřejmě také vanová baterie, která jí bude, jak se patří, slušet. K vaně klasické umístěné u stěny se bude hodit nástěnná baterie, k volně stojícímu modelu dokonale pasuje vysoká stojánková baterie instalovaná do podlahy, která ještě více podtrhne radost z volného prostoru. Chcete-li však něco extra, pořiďte si vanu s baterií a sprchou zapuštěnou do jejího okraje, která nebude překážet a splyne s vanou v jeden kompaktní celek.

 

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Datum vydání: 9. 10. 2018

Edit: