Plastová okna stále hrají prim

S tím, jak se mění svět okolo nás, včetně technologií, které denně používáme, mění se přirozeně i naše požadavky. To platí i v architektuře současných rodinných domů, která je nucena reflektovat naše potřeby. Patří mezi ně touha pro maximálním podílu přírodního světla, jež následně pozitivně ovlivňuje naše vnímání prostoru, ve kterém žijeme. Světlo hraje proto důležitou roli a tak věnujeme velkou pozornost výběru okenních systémů, jejichž velikost roste s technickými možnostmi nových materiálů. I přes tyto trendy však nesmíme zapomínat na architekturu a koncepci domu, která by měla s výběrem oken úzce spolupracovat. Díky tomu jsou důležité nejen technické parametry oken, ale také jejich design.

Stále platí, že nejžádanějším materiálem okenních profilů je plast. Má to své opodstatnění v praktičnosti, snadné údržbě, odolnosti vůči slunečnímu záření a tím pádem i v živostnosti. Navíc plastová okna prodělala za poslední roky největší skok kupředu. Díky materiálům jako je kompozitní RAU-FIPRO X je možné navrhovat takové rozměry okenních a dveřních elementů, které atakují segment hliníkových oken, ale přitom mají navrch v otázce tepelněizolačních vlastností. Na rozdíl od dřevěných a hliníkových oken nabízejí plastové systémy nejširší výběr barev a povrchových úprav (například KALEIDO FOLIE představují více než 200 odstínů a dekorů). Zcela běžné jsou dnes dvoubarevné kombinace, které design okna přizpůsobí na jedné straně fasádě domu, a na straně druhé interiéru. Zkrátka nepřijdou ani milovníci dřeva, neboť dřevodekory kašírovaných oken jsou dnes na takové úrovni, že je prakticky nerozeznáme od skutečného originálu. Příkladem je řada KALEIDO WOODEC s precizně provedenou povrchovou strukturou dřeva, která je patrná na pohled i dotek. Moderní jsou však i antracitové odstíny, které se dobře vyjímají zejména u rozměrově nadstandardních okenních elementů, nebo hliníkové obložky, které zas imitují vzhled hliníkových oken. Design okna netvoří jen barvy, ale také rozměry a tvar. Kompozitní materiál RAU-FIPRO X používaný u oken GENEO zvyšuje užitkové vlastnosti oken, což se projevuje nejen vysokou tvarovou stabilitou, ale také komfortním hlukovým útlumem. V 90 % případů není nutné u takových oken používat ocelové výztuhy, což snižuje jejich hmotnost a hlavně vylepšuje tepelněizolační vlastnosti. Proto jsou okna GENEO doporučená i pro nízkoenergetické a pasivní domy. Vnitřní prostor okenních profilů bez ocelových výztuh lze následně využít k některým nadstandardním technologiím, jako je integrovaný systém řízeného větrání (INOVENT), alarm apod. Hlavní přínos kompozitního materiálu je ovšem v rozměrových možnostech. Díky tomu se prosazuje u populárních HS portálů, které přinášejí do domu vyšší uživatelský komfort.

Ruku v ruce s vyspělým designem by měla jít i kvalita provedení a technická dokonalost okenních systémů. Proto stále více zákazníků dává přednost německé produkci, kterou představují okna SYNEGO respektive GENEO od firmy REHAU. Můžete se inspirovat například na www.rehau.cz

Komerční prezentace

Datum vydání: 5. 11. 2019

Edit: