Pohovky, sedačky, křesla

Známé přísloví o židli se dnes nutně musí rozšířit ještě o další vybavení domácnosti. Patří sem mimo jiné pohovka. Kde bychom byli, kdyby jí nebylo? Kde by tatínek večer složil svá unavená záda, kde by si maminka dala svou zaslouženou kávu? Po čem by poskakovaly děti… A kde by se celá rodina sešla při sledování oblíbeného televizního pořadu?

Cesty k nové pohovce mohou začínat různě: Můžete si zadat finanční limit, do kterého se potřebujete vejít, vytyčit barevnost, kterou pohovka musí splňovat, možná máte jen mlžnou představu o tvaru nebo zcela dané rozměry. Pohovka musí splnit mnoho požadavků najednou. Vyhovovat by měla skutečně celé rodině tak, aby nabídla nejen pohodlí, ale obstála také v náročném provozu i coby důležitý a nepřehlédnutelný interiérový doplněk.

2

Lenoška STOCKSUND – extra hluboké a široké křeslo se spoustou místa na sezení a odpočívání. Potah lze sundat a vyprat. Cena 14 490 Kč. IKEA

1

Křeslo Marc, v nabídce ve čtyřech odstínech (modrá, koňaková, tmavě hnědá a černá), materiál kůže/kov s dubovými područkami. Rozměry 63 x 82 x 75 cm. Cena 20 930 Kč. DONATE

PRAKTICKÉ POŽADAVKY

Tento kus nábytku vybírejte především podle toho, kolika lidem bude obvykle sloužit. Dvoumístná sedačka bude čtyřčlenné rodině určitě málo… Na druhou stranu, i pokud tato rodina vlastní velkorysý dům s rozměrným obývákem, a není zvyklá trávit doma mnoho času či přijímat hosty, bude desetimístná pohovka zbytečná. Velikost, kterou potřebujete, je tak třeba porovnat jak s možnostmi či omezeními prostoru, tak s potřebami majitelů a stylem jejich života.

Častější je přitom snaha dostat větší pohovku do menších prostor. Chybějící metry v obýváku můžete dohnat výběrem rozkládací pohovky či doplněním o drobnější kusy – například podnožku. Méně náročné na místo jsou rohové varianty sedaček, ale zvolit můžete také moduly, z nichž si své snové sezení poskládáte podle potřeby. (Pokud není prostor na jakoukoli pohovku, pak nezbude než spokojit se s křeslem, i to je možné. Bude-li opravdu pohodlné, splní svůj účel.) Proti tomu do velkorysých místností se logicky hodí rozměrnější kusy, doplněné třeba o další součásti sedacích souprav – křesla, lenošky, taburety a podobně. Uplatní se zde jak rozměrné typy rohové, tak například dvě lineární pohovky umístěné naproti sobě.

4

Pohovka Monaco, potah v látce i kůži. Výška 84,5 cm, šířka 30 cm, hloubka 93 cm. Cena 73 170 Kč. BO CONCEPT

5

Pohovka Carmo s lenoškou je dostupná v látkách i kůži. Rozměr 70 x 294 x 173 cm. Cena 90 740 Kč. BO CONCEPT

SEZENÍ I LEŽENÍ

Možná budete potřebovat pohovku, která nabídne nejen možnost sezení či občasného válení po obědě, ale rovnou plnohodnotné lůžko. Pak se poohlédněte po kvalitní rozkládací pohovce. Moderní výrobky v tomto sortimentu s bytelnou konstrukcí a dostatečně odolným čalouněním jsou již schopné poskytnout komfortní lehací plochu k trvalejšímu spaní. Uplatní se v malých bytech, při zařizování studentského bydlení i pro pohodlné přespání babičky, která k vám pravidelně jezdí na návštěvu.

Prostor pro ukládání může být dalším z parametrů pro výběr. Do prostor pod sedací plochou snadno uschováte například lůžkoviny, plédy a jakékoli další předměty, které tak nebudou zabírat místo jinde v bytě. Pokud hodláte v pohovce ukládat často používané věci, dbejte na to, aby byl úložný prostor snadno dostupný.

6

Velkorysá sedací souprava Bamako XXL se sedmi polštáři vnese do interiéru komfort, moderní design, eleganci a jednoduchost. Její hlavní předností je však prostornost. Materiál potahu látka/eko kůže, pochromované nožky, výplň sedačky PUR pěna. Cena 22 229 Kč. OKAY

7

Moderní rohová sedací souprava Happy Cube zaujme geometrickými liniemi. Lze objednat s rozkladem i úložným prostorem v široké škále barev a druhů čalounění. Cena od 18 270 Kč. FORLIVING

NEJEN SKLÁDACÍ A ROZKLÁDACÍ

Kromě typů, které umožňují rozložení, a kusů s různými typy úložného prostoru, můžete zvolit pohovku, která nabízí polohování některých částí (opěrek, podnožek a područek), může se hodit pohovka, která má prodloužený prvek, nebo pohovka překlápěcí. U takového provedení je na spodní části umístěna vyměnitelná matrace – snadným úkonem (překlopením) ze sedací plochy vytvoříte prostor ke spaní.

S tím souvisí požadavek na celkově komfortní ovládání všech částí pohovky. Ať už jde o polohovací, výsuvné či sklopné mechanismy, vše by mělo jít snadno. Složit či rozložit pohovku by měla být záležitost skutečně jen pár vteřin, abyste kvůli náročné manipulaci nepřestali využívat praktické funkce pohovky.

V JAKÉM STYLU

Volbu tvaru může ovlivnit fakt, k jakému účelu má pohovka sloužit. Lišit se bude provedení určené pro posezení a poležení v obývacím pokoji od řešení třeba do prostorné uvítací haly. Pohodlí pro první případ nabídnou spíše nízké typy pohovek s hlubším sedem a třeba polštáři. Sedačka pro formálnější účely bude spíše vyšší, s menší hloubkou sedu a tvrdším polstrováním, což umožní mimo jiné snazší zvedání.

Máte-li jasno v tom, jakou velikost a jaké praktické funkce od své budoucí pohovky očekáváte, přichází na řadu často krok obvykle nejsložitější, a to volba stylu, materiálového provedení a barevnosti. Stylově můžete mít dnes opravdu cokoli od přísných minimalistických pohovek přes moderní hravé formy či retro vzhledy až po kusy hodící se do vesnických či historických interiérů. Pohovka může být pojata jako solitér, či dokonce malé umělecké dílo, které na sebe při příchodu hostů strhne veškerou pozornost, nebo být tichým nenápadným komfortním společníkem, který s ostatním vybavením interiéru nesoupeří.

9

Pohovka na kolečkách William Turqouise. Potah odolný proti oděru je vyroben ze 100% polyesteru. Šířka 238 cm, délka 104 cm. Cena 26 899 Kč. BONAMI

11

Originální pohovka Railway je čalouněna vysoce kvalitní hovězí kůží a zčásti PVC materiálem. Polštáře jsou vyplněny polyesterovou pěnou, základ pohovky je tvořen masivní borovicí s kovovými kolečky. Rozměr 252 x 81 x 90 cm. Cena 102 290 Kč. KARE

BARVA A MATERIÁL

Dobře si rozmyslete materiál čalounění. Požadovat byste od něj měli pevnost, odolnost, snadnou údržbu, příjemný pocit na dotek a design, který odpovídá charakteru obývacího pokoje.

Pestřejší barevnost a vzory nabízí látkové provedení, u něhož nemusí být nutné obávat se náchylnosti k ušpinění či složité údržbě. Moderní kvalitní potahové látky bývají opatřeny speciální povrchovou úpravou, která je chrání před nehodami v rámci běžného provozu i v domácnosti s malými dětmi. Pokud touto úpravou není potahový materiál vybaven již z výroby, ptejte se na možnost opatřit jí povrch dodatečně. Máte-li i přesto strach, že potah v náročných podmínkách domácnosti neobstojí, lze zvolit potah snímatelný, který lze jednou za čas vyprat nebo, zatoužíte-li po novém designu, vyměnit za jiný.

12

Sedačka Angels Wings Rhythm – azurová, v lehkém retro stylu, který i moderním interiérům dodá příjemné teplo a náladu. Šířka 145 cm, výška 93 cm, hloubka 99 cm. Cena 30 990 Kč. KARE

Kvůli odolnosti se nemusíte bát ani kůže. Pro rodinu s malými dětmi či domácími mazlíčky se ale hodí lépe zalakovaná, vysoce chráněná kůže. K její údržbě stačí jen voda se saponátem, kterou setřete dosucha. Podobné vlastnosti nabízí takzvaná ekokůže, která sice vzhledu pravé kůže 100% nedosahuje, je ale k dispozici za příznivější cenu. Proti tomu přírodní kůže nabízí přirozený a velmi luxusní vzhled, je příjemná, měkká a poddajná, k mání v různých barevných variantách, ale hůře odolává poškození.

Foto: archiv firem

Uložit

Datum vydání: 7. 4. 2016

Edit: