Polštářek a peřinka
Ložní prádlo bychom měli vybírat především s ohledem na našepohodlí – mělo by být příjemné na omak a spánek v něm by měla být jedna radost. Rozhodně neprohloupíte, rozhodnete-li se pro povlečení z přírodních materiálů.
Ložní prádlo, třebaže mu mnoho lidí nepřisuzuje takovou důležitost, je v podstatě velmi choulostivá záležitost a jeho výběr byste neměli podceňovat. To, že spíte v nevhodném povlečení, může způsobit řadu potíží a neduhů – od neklidného spánku přes špatnou termoregulaci organismu až po svědění kůže. A přidáte-li k tomu ještě nadměrné používání aviváže při praní ložního prádla, můžete si opravdu „vyrobit“ velký problém, po jehož příčině je možné pátrat i roky.
JAK SE ZORIENTOVAT?
Nejjednodušší rozdělení ložního prádla, nebo chcete-li uvědomění si kritérií, podle kterých byste jej měli vybírat, je následující: materiál, vlastnosti dané tkaniny a s tím související aktuální roční období, způsoby praní a údržby a samozřejmě i vlastní vkus či módní trendy. To vše by mělo hrát roli při výběru – proto si v obchodě rozhodně nechte konkrétní povlečení „předvést“, vyzkoušejte si, jestli je dostatečně jemné a příjemné, zeptejte se na materiálové složení i údržbu. Nepodceňte rozměry polštáře a přikrývky, které se u různých výrobců často liší.
Vyznáte se v materiálech?
100% bavlna – má skvělé vlastnosti, je pevná v tahu a odolná proti oděrkám. Můžete ji často prát, aniž by ztratila na kvalitě a životnosti. Je příjemná na dotek, nechladí ani příliš nezahřívá. Ze všech přírodních materiálů má nejvyšší savost.
Žerzej – jde o česanou pleteninu, 100% čistou bavlnu, která je jemná a nemusí se žehlit, snadno se udržuje. Výborně chrání před chladem.
Krep – druh bavlněného povlečení se strojově nasazeným vlnitým povrchem, díky čemuž se nemačká a nevyžaduje žehlení. Pozor ale na dva druhy krepu – 100% bavlněný krep je lepší, druhá varianta – krep z polyesteru, který je levnější, nemá tak dobré vlastnosti jako bavlna a může škrábat pokožku a ztrácet barvu.
Flanel – jde o pročesanou bavlnu s oboustranným vlasem. Je jedním z nejměkčích, nejlehčích a na dotek nejpříjemnějších materiálů. Je vhodný na zimní měsíce, je totiž velmi hřejivý.
Len – je jedním z nejkvalitnějších a nejodolnějších materiálů. Navíc má tu vlastnost, že čím častěji ho perete, tím je měkčí a příjemnější na dotek. Má i antibakteriální vlastnosti, proto je doporučován na dětské povlečení.
Satén – hladký a jemný materiál ze směsice přírodního hedvábí, polyesteru, polyamidu a viskózy. Můžete se setkat i s bavlněným saténem. Je ideální na horké letní noci a vypadá luxusně.
Hedvábí – má skvělé termoregulační vlastnosti – v zimě hřeje víc než bavlna, je považováno za luxusní záležitost a působí elegantně.
POCITY JSOU DŮLEŽITÉ
Přestože vás výrobce či prodavač bude ujišťovat, že právě tento druh povlečení je pro vás ten nejlepší, snažte se vždy řídit vlastním úsudkem a především pocity. Vezměte v potaz dané vlastnosti materiálu (hebkost, měkkost, lehkost), objektivní kvalitu, vzhled povlečení a samozřejmě i finanční stránku, a to vše by vám mělo pomoci ke správnému výběru. Důležitým kritériem výběru je také již zmíněné roční období – například pro horké letní dny je skvělým parťákem obyčejné lehké bavlněné povlečení nebo i chladivé saténové či hedvábné (i když to je jedna z nejdražších variant), naopak v zimě a chladných dnech oceníte hřejivé bavlněné nebo fl anelové. Polovina úspěchu samozřejmě závisí na samotné výplni přikrývky a polštáře, i u nich proto dobře zvažte tzv. hřejivost – údaj o ní bývá zpravidla na etiketě.
PRO KLIDNÝ SPÁNEK
Nekupujte si podezřele levné povlečení, u něhož si nejste jisti materiálovým složením – nebude mít ony potřebné vlastnosti, které přispívají ke klidnému spánku – měkkost, hebkost a pružnost, v neposlední řadě i barevná stálost. Dejte raději přednost značkovému výrobku s jistotou možnosti reklamace zboží. Pokud si nejste jisti, vyzkoušejte nejprve různé materiály povlečení, abyste zjistili, který vám nejlépe vyhovuje. Ložní prádlo měňte ve vlastním zájmu poměrně často, odborníci doporučují jednou týdně. Biologický odpad nashromážděný v ložním prádle a lůžkovinách může způsobovat kožní problémy, akné a ucpané póry, může vyvolat alergie nebo zhoršení astmatu a dýchacích problémů. Při praní to nepřehánějte s pracím prostředkem a aviváží. Příliš voňavé povlečení může u citlivějších osob vyvolat bolesti hlavy nebo vyrážku. Záleží samozřejmě i na designu povlečení – jeho vzhled by měl korespondovat s celkovým barevným laděním interiéru ložnice (teplé nebo studené barvy a podobně), v dětském pokoji pak odpovídat dívčímu nebo chlapeckému pojetí.
Datum vydání: 25. 3. 2015