Tapety vinylové, vliesové, papírové

Tapety zažívají vítěznou cestu do našich interiérů. Nikoliv ve formě nudných vzorů zakrývajích ještě nudnější nerovné stěny. Nabízejí nekonečnou řadu možností jak dodat bytu osobitý charakter – vzruch, romantiku, hravost, extravaganci…

Stěny tvoří největší plochu našich domovů, měli bychom jim proto věnovat náležitou pozornost. Volíme-li jednoduchou výmalbu, o to více se musíme zamýšlet nad tím, čím stěny ozdobíme, výběrů obrazů, dekorací, fotografií… Jejich výměna však charakter bytu příliš nezmění. S tapetami je to naopak, ty dokážou interiéru dodat zcela novou tvář, i ze zcela jednoduchého interiéru vytvoří zajímavý a svébytný prostor.

2

Vliesová tapeta Tenura light 162 202, 0,53 x 10,05 m, LAVMI

1

Vliesová tapeta Eijffinger , kolekce Black Light, vzor 356060, role 10,05 x 0,52 m, cena 2189 Kč, prodává Vavex 1990

STANOVTE SI CÍL

Tapety mohou interiéru výrazně pomoci, ale stejně snadno i ublížit. Na trhu je na výběr tolik barev a vzorů, že se v nich můžeme snadno ztratit. Často máme snahu uplatnit vše, co se nám líbí, že to prostě přeženeme. Proto je potřeba si na samém počátku ujasnit, v čem nám mají tapety pomoci. Potřebujeme překrýt drobné nerovnosti stěn? Chceme dát bytu originální vzhled? Chybí našemu interiéru výrazný prvek? Potřebujeme opticky zvětšit či naopak zútulnit prostor? Chceme dodat interiéru punc luxusu? Nebo potřebujeme něco praktického, omyvatelného? Jak dlouho má tapeta sloužit?

Teprve až máme jasno, jakého cíle chceme dosáhnout, můžeme se začít rozhlížet po vhodných vzorech, barvách, materiálech, strukturách… Anebo se obrátit na odborníka, designéra, zvláště pokud se chceme pustit do větší úpravy, chceme tapety zajímavě kombinovat, pojednat prostor nově a komplexně.

A samozřejmě si musíme ujasnit, kolik jsme do takové úpravy bytu ochotni a schopni investovat. Cenové rozdíly mezi tapetami jsou značné.

3

Vliesová tapeta Together blue 162 402, 0,53 x 10,05 m, LAVMI

4

Vliesová tapeta Vavex, kolekce Inspira, vzor 7060001, digitální tisk, cena 499 Kč/m2

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA

Univerzální návod, jaké tapety vybrat a kam je použít, neexistuje. Někam se hodí střídmé jemné vzory, jinde si můžeme dovolit až bláznivé kombinace výrazných dezénů, někdy vytapetujeme všechny stěny, někde jen jednu, či jen výklenek a podobně. V každém případě by však mělo řešení respektovat účel místnosti a reagovat na zvolený styl interiéru, případně ho určovat. Čím výraznější tapety, tím jednodušší by mělo být zařízení interiéru.

Zdařilému řešení vždy prospívá určitý jednotící prvek. Nejčastěji je to barva, která se objevuje jak na tapetě, tak doplňcích interiéru. Velmi efektně působí stejné nebo obdobné vzory na tapetách i textiliích – závěsech, přehozech, polštářích… I takové kombinace výrobci nabízejí. Nalezení jednotícího prvku umožní kombinovat i nápadné vzory, tam je barevné sladění obzvlášť nutné. Řešení může být založeno i na kontrastu. Takové odvážnější kombinace vyžadují výtvarné cítění a raději je svěřte odborníkům.

Tapety je třeba vybírat i s ohledem na světelné poměry v místnosti. Jinak působí v denním světle a jinak při umělém osvětlení. Nikdy nevybírejte tapetu pouze podle malého ústřižku, nechte si vždy roli rozbalit, ideální je vybírat v prodejnách, kde mají tapety instalovány ve větší ploše, či jsou-li k dispozici počítačové vizualizace. Tam, kde na sebe musí vzor navazovat, je třeba koupit tapet více, u každého pruhu je třeba počítat s určitým prostřihem, způsobeným posunutím pruhu podle vzoru, na který musí navazovat. Pomůckou je tak zvaný raport, vzdálenost, po které se vzor na tapetě opakuje. Je uveden na etiketě tapety.

8

Obrazová tapeta Modra 151 401 z kolekce My Land, 1,86 x 2,7 m, 4648 Kč, LAVMI

5

6

Autorské tapety španělské značky Tres Tintas z kolekce Journeys, vlevo Alabastro, vpravo Cock. Rozměr 325 x 275 cm, cena 17 833 Kč. Tapetu je možné vyrobit v rozměru podle požadavku zákazníka. ENTRADA

7

Přetíratelná tapeta Erismann, vzor 4064-10, role 10,05 x 0,53 m, cena 679 Kč, prodává Vavex 1990

JAK OVLIVNIT PROSTOR?

Je známo, že světlé barvy prostor projasňují, opticky zvětšují, tmavší ho zútulňují, ale také zmenšují, proto s nimi zacházejte opatrně, spíše ve větších místnostech nebo jen jako barevný akcent. Obdobně je to i s malými jemnými vzory oproti vzorům výrazným, nápadným. Prostor dokáží výrazně ovlivnit pruhy, svislé místnost opticky zvyšují, vodorovné rozšiřují.

Tapety nabízejí i možnost velkou místnost opticky rozdělit, například rozdílnou tapetou či kombinací výmalby a tapety oddělit obývací prostor od jídelního či kuchyňského, někdy stačí jen pruh tapety. Otapetovat je možné dělicí zástěnu, sloup a podobně. Potřebujete-li prostor výrazně prohloubit, může pomoci velkoplošná obrazová tapeta.

A MATERÁL?

I zde se výběr rozšířil, vedle papírových tapet si můžeme vybrat, vinylové, vliesové i řadu dalších. Papírové jsou nejméně odolné, avšak nejlevnější, hodí se zejména tam, kde počítáme s brzkou změnou interiéru, například do dětských pokojů. Vyšší odolností a omyvatelností se vyznačují vinylové tapety. Kromě plošných, které mohou být i samolepicí, se nabízejí ve formě nejrůznějších typů samolepek. Vliesové tapety kromě odolnosti a voděodolnosti nabízejí i paropropustnost, neuzavřou tedy neprodyšně stěnu jako tapety vinylové. Speciální typy vliesových nebo papírových tapet dokáží vytvořit levně imitaci štuku, omítnuté stěny. Tapeta se po přilepení přetře akrylovým nátěrem v libovolné barvě. Nátěr je možné vícekrát obnovit. Mistry v odolnosti jsou sklovláknité tapety, navíc dokáží zpevnit povrch podkladové vrstvy. Na rozdíl od levných přetíratelných jsou však finančně náročné. Kromě kvality samotných materiálu se zlepšila kvalita tisku, stálost a výraznost barev. Návrhům se věnují přední designéři. Je zkrátka z čeho vybírat.

9

Vliesová tapeta Vavex, kolekce My Home, role 10,05 x 0,53 m, 449 Kč

10

Tapeta Blossom Cyaan z netkaného rouna, 11,40 m x 0,5 m (4 pruhy po 285 cm), 1699 Kč, BONAMI

Foto: archiv firem

 

Uložit

Datum vydání: 22. 2. 2017

Edit: