Pomocník pro dobré ráno

WATERFALL.1

Skleněný umyvadlový set v antickém designu s baterií Waterfall®, cena v chromovém provedení 9985 Kč. www.water-fall.cz

 

Není pochyb o tom, že umyvadlo je základním prvkem koupelny – používáme jej každý den a trávíme u něho mnoho času. Proto je při jeho výběru velmi důležité, aby bylo především funkční a praktické a také ladilo s interiérem koupelny.

Ideální umyvadlo je takové, které není ani příliš velké, ani příliš malé – mělo by být, pokud jde o velikost, zkrátka tak akorát. Jak to snadno poznáte? Měli byste si v něm pohodlně umýt ruce a obličej, aniž by voda šplíchala ven. Nabídka v obchodech je pestrá, stejně tak i tvary umyvadel – setkáte se s klasickými oválnými, kulatými, čtvercovými, obdélníkovými a rohovými. Každé umyvadlo má samozřejmě jiné rozměry a také jinou hloubku i rozdílný způsob uchycení a instalace.

KLUDI.3

Kolekce Kludi Plus zahrnuje bílá keramická umyvadla, WC a bidety, zrcadla i koupelnový nábytek, který poskytuje dostatek úložného prostoru. K otevření umyvadlové skříňky stačí jemný dotek, dvířka jsou zcela bez úchytek. Jednotlivé moduly si můžete poskládat podle libosti. Více na www.kludi.cz.

 

Na desku, pod desku…

Nejčastější způsob instalace umyvadla je postavit jej na desku – samozřejmě může jít i o koupelnovou skříňku, ta má navíc výhodu úložného prostoru a dobře s v ní ukryje nevzhledný sifon. Jiným řešením je zavěsit umyvadlo na zeď pomocí designových úchytů a prostor pod ním nechat volný – často je i sifon v elegantním provedení a nijak neruší celkový vzhled.

Jedno nebo rovnou dvě

Částečného zapuštění umyvadla do desky (nebo skříňky) se nemusíte obávat, má to jednu velkou výhodu – horní okraj umyvadla nebo samotná deska totiž většinou poskytne velkorysý odkládací prostor. Toto provedení je oblíbené v rodinných koupelnách, kde se do desky instaluje dokonce dvojumyvadlo, ještě lépe tak na desce vynikne.

RAVAK.2

Rohové umyvadlo z kolekce Koncept 10° z litého mramoru od designéra Kryštofa Nosála (550/650 x 485/535 mm) můžete mít v levé nebo pravé variantě. Mírné pootočení o 10° do prostoru poskytuje mnohem větší uživatelský komfort. Cena 5490 Kč. www.ravak.cz

 

 

Úplně schovat!

Pokud nechcete, aby umyvadlo bylo vidět, je pro vás vhodná varianta uložit ho pod desku. Estetické role se chopí deska nebo skříňka, umyvadlo je do ní opravdu doslova vsazené a na první pohled zcela neviditelné. Toto řešení se hodí do minimalisticky laděných koupelen a neubírá ani centimetr ze vzácného prostoru kolem umyvadla.

Klasika stále vítězí

Při výběru materiálu sází většina lidí na sanitární keramiku, důvod je jasný – jde o materiál s hladkým povrchem, který se navíc snadno udržuje. Ale můžete vyzkoušet i jiné adepty, třeba umělý kámen (například corian), litý mramor, sklo, přírodní kámen nebo dřevo, samozřejmě speciálně upravené. Každý z nich má svá pro a proti.

Pokud jde o barvu umyvadla, dominantní je v koupelnách bílá. Výrobci nabízejí sice i jiné barevné alternativy, třeba černou, ale bílá stále vítězí – je to asi tím, že v našich představách je bílá symbolem čistoty a klidu a to ke koupelně rozhodně patří.

RAVAK.1

Umyvadlo Evolution z litého mramoru (700 x 550 mm) je dodáváno s otvorem pro stojánkovou baterii (35 mm). Součástí umyvadla bez (viditelného) přepadu je i umyvadlový set se skrytým přepadem v provedení chrom. Cena 7140 Kč. www.ravak.cz

 

Věděli jste, že…

  • …standardní výška umístění umyvadla je 85 až 90 cm?

  • …před umyvadlem musí být volný prostor alespoň 80 cm?

  • …kolem umyvadla by mělo zůstat 10 až 20 cm odkladného prostoru?

  • …rohové umyvadlo může vyřešit problém s nedostatkem místa?

  • …umyvadlo nemusí být pouze bílé?

  • …před koupí umyvadla už musíte mít vybraný i typ baterie?

PERFECTO.2

Zápustné umyvadlo Tecno Pizarra (800 x 450 x 165 cm) v černé barvě je vyrobeno z pryskyřice a má již otvor pro baterii. Cena 10 303 Kč. www.perfectodesign.cz

Trochu teorie vás nezabije…

  • Délka standardního umyvadla je 50 až 65 cm, šířka 42 až 50 cm.

  • V malých koupelnách postačí umyvadlo o délce 50 až 55 cm.

  • V prostorné koupelně si můžete dovolit umyvadlo o délce 80 až 100 cm.

  • Na toaletě postačí umývátko na ruce v délce od 35 cm a šířce od 22 cm.

BETTE.3

Umyvadlo na desku Bette Art ze smaltované titanové oceli s protihlukovou izolací, cena od 28 410 Kč (bez DPH). www.bette.cz

Omrzela vás už keramika?

Výrobci pro vás mají pochopení – přestože se keramická umyvadla snadno udržují, nevadí jim vodní kámen ani rez, jsou odolná vůči změně barvy, jednu nevýhodou přece jen nezapřou – jakékoliv poškození je neopravitelné. Pokud je to váš častý případ, zkuste uvažovat o umyvadle z umělého kamene, například z corianu. Jde o jedinečný materiál, který kromě nesčetných barevných a tvarových variací nabízí hlavně nekonečné možnosti oprav a úprav, navíc je naprosto bezesparý, tedy i vysoce hygienický.

BETTE.1

Nástěnné umyvadlo Bette Aqua ze smaltované titanové oceli s protihlukovou izolací v černé barvě, cena od 30 450 Kč (bez DPH). www.bette.cz

odborná spolupráce Perfecto Design

Datum vydání: 22. 5. 2015

Edit: