Posuvné dveře

Otevřete dveře a vstupte! To už dnes může být zavádějící pokyn, neboť v moderních objektech určených k bydlení se stále častěji uplatňují dveře posuvné. V interiérech je to navýsost estetické řešení, které zároveň plní důležitou praktickou funkci – šetří místo. V případě, že oddělují interiér od exteriéru, rovněž spoří cenné centimetry, ale zároveň díky proskleným plochám zajišťují maximální přísun denního světla do obytných prostor. Takže pokud to jde, posouvejte!

Posuvné dveře přinášejí do interiéru nespočet výhod, které najdou východisko i v krizových situacích. Neocenitelným přínosem je toto řešení například v úzkých chodbách a předsíních, které jsou častým nešvarem panelákových bytů, ale i mnoha dnešních novostaveb, kde se komunikační prostory zmenšují na úkor velikosti obytných místností. Budete-li mít v úzké chodbě klasické dveře do koupelny, na toaletu, do šatny či komory, další do kuchyně, obýváku a ložnice, budete velmi pravděpodobně řešit problém, že si budou dveřní křídla navzájem překážet, po ránu či při odchodu do práce a školy se v chodbě budete složitě proplétati, reálně hrozí i riziko zranění. U posuvných dveří nehrozí naprosto nic. Představují zároveň bezbariérové řešení dveřních průchodů, které je bezprahové a nabízí snadnou manipulaci, což ocení osoby nejen s omezenými pohybovými možnostmi, ale třeba i rodiny s malými dětmi.
V zásadě lze vybírat mezi dvěma základními provedeními posuvů: dveře se mohou posouvat po stěně, nebo se zasouvat do stavebního pouzdra, což je řešení komfortnější, na úsporu místa ještě efektivnější, ale na instalaci náročnější.

1

Designovou alternativou posuvných systémů je odkrytá pohledová kolejnice Rollo. Posuv Rollo pro šíři průchodu 80 cm v ceně od 12 960 Kč. www.posuvnysystem.cz

2

Atraktivní motiv celoskleněných dveří SAPGLASS dodá interiéru osobitost. Potisk lze řešit formou digitisku nebo vysoce odolného sítotisku. Cena 25 212 Kč. www.sapeli.cz

OKNA A DVEŘE V JEDNOM

Posuvné dveře nacházejí samozřejmě velmi vítané uplatnění jako předěl mezi interiérem a exteriérem – při vstupech na terasu, balkon, do zahrady. Dokonale totiž naplňují požadavek trendu otevřené architektury. Kromě stálého přísunu denního světla zajišťují i nerušený kontakt s venkovním prostředím. Používané systémy se ale samozřejmě od dveří interiérových liší. Základní posuvné systémy využívají jednodušší typy kování, a proto je i jejich ovládání náročnější. Jsou také omezeny velikostí plochy, kterou mohou zaujímat. Větší možnosti nabízejí zdvižně-posuvné dveře. Tento systém umožňuje realizovat velkorysé plochy prosklených dveří, a to bez problémů až do výšky poschodí. Dveře se pohybují po souběžné kolejnici umístěné v konstrukci rámu. Do třetice jsou tu dveře sklopně-posuvné, které je při otevírání třeba nejprve přitáhnout k sobě a poté odsunout. Uplatňují se tam, kde by dvojitá kolejnice dveří zdvižně-posuvných byla příliš robustní. Můžete zvolit i dveře posuvně-skládací, které se jako harmonika shrnují na stranu. Jejich předností je zejména fakt, že vstupní otvor lze otevřít v plné šíři, takže výhled ven neruší sloupek či dveřní křídlo.

3

Velkorysé dvoukřídlé dveře Mera 44 v provedení CPL jasan bílý struktur inspirované prvorepublikovým funkcionalismem. Cena 13 892 Kč. www.sapeli.cz

4

Posuvné dveře EBC plné, bílé provedení, posuv po stěně. www.sepos.cz

V ŘEČI ČÍSEL

Úsporu místa, kterou posuvné dveře nabízejí, lze vyjádřit i v číslech. Je spočítáno, že klasické otočné dveře potřebují pro své otevírání prostor o velikosti 0,6 čtverečního metru, u stejně velkého dveřního otvoru si dveře posuvné s otvíráním po stěně vystačí jen s plochou 0,1 čtverečního metru a dveře zasouvající se do pouzdra nepotřebují dokonce ani to – zkrátka zmizí ve zdi.

5

V rohu místnosti, kde by dvoje otočné dveře mohly způsobovat kolizi, lze využít lakované dveře POLAR v posuvné variantě do stavebního pouzdra. V ceně od 4707 Kč. www.solodoor.cz

6

Posuvné dveře XINNIX se skrytým pouzdrem X5D. Instalace posuvného křídla je možná do sádrokartonové příčky, zděné příčky i dřevěného obkladu. Více na www.skrytezarubne.info.

JEZDÍ PO ZDI

Dveře s otevíráním na stěnu nevyžadují významné zásahy do objektu, což často rozhoduje při rekonstrukci, ale nejsou náročné na přípravu ani v novostavbách. Křídla jsou zavěšena na kolejnici, která je připevněna na stěnu. Volit lze mezi skrytým nebo viditelným posuvem. Tento jednodušší typ dveří potřebuje jen volnou plochu na stěně, kam se bude posouvat. Znamená to, že v těchto místech nemohou být police, obrázky a nábytek nemůže stát těsně u stěny. Na druhou stranu může volnou plochu zdobit dveřní křídlo samo o sobě.

7

Prosklené dveře posuvné na zeď s garnýží, průhledné sklo. www.sepos.cz

8

Uzamykatelné madlo J.A.P. z nerezové oceli v délce 1500 nebo 1800 mm. Systém jednostranně uzamykatelného madla funguje na principu západky, která v momentě otočení klíčkem ve FAB zámku zajede do nerezového protikusu v zemi. Dlouhé madlo v ceně od 11 600 Kč. www.japcz.cz

ZMIZÍ VE STĚNĚ

Typ posuvu do stavebního pouzdra (do zdi) je na instalaci náročnější, vyžaduje buď přípravu v rámci projektu, nebo dodatečné stavební úpravy. Nabízí však kvalitnější službu: při otevření zmizí ve stavebním pouzdře. Sortiment je v této oblasti široký, vybírat můžete z různých typů stavebních pouzder, se zárubněmi či bez nich, volit dveře jednokřídlé či dvoukřídlé – ty se pak mohou otevírat od sebe či na jednu stranu za sebe… Stejně jako u dveří posuvných po zdi lze i v tomto případě volit provedení danému prostoru na míru.

ZAVŘOU SE TIŠE

Konec práskání dveřmi! Dveře posuvné vás o efektivní tečku za partnerskou roztržkou ochudí už z podstaty svého fungování. Existuje možnost opatřit je navíc tichým dorazem (plynulým dotahem) dveřního křídla. Tento mechanismus zařídí zpomalené a tiché dovření dveřního křídla. V případě dvoukřídlých dveří lze také využít synchronního systému, který zajistí, že se obě křídla budou otevírat i zavírat současně. Zmíněné prvky je možné namontovat ke dveřím i dodatečně.

9

Nerezové madlo patří mezi nejjednodušší formu otevírání posuvných dveří. Cena 1380 Kč. www.japcz.cz

10

Nerezové madlo INOX A, rozměr 310 x 25 mm. Cena 1820 Kč/pár, bez DPH. COBRA, www.matekliku.cz

OZDOBA INTERIÉRU

Materiálově či vzhledově posuvné dveře meze v podstatě nekladou. Oblíbené jsou tradiční materiály – dřevo, dýha, lamino, křídla mohou být prosklená, populární je celoskleněné provedení, které působí velmi vzdušně. Uplatňuje se bezpečnostní sklo, obvykle s povrchovou úpravou. Vzhled dveřních křídel snadno přizpůsobíte povaze interiéru, ale lehce také docílíte toho, že budou jeho nepřehlédnutelnou ozdobou. Není problém opatřit je motivem na přání, fotografií a podobně.

11

Dlouhé madlo Lusy z nerezové oceli nabízí až pět povrchů či barev s možností výběru individuální délky. Na výběr v rovné nebo vyosené variantě. Cena na www.kliky-mt.cz.

12

Zasouvací dveře Elegant do stavebního pouzdra Standard se díky použité misce dokážou zasunout celé a tím umožní zcela volný průchod. Výhodou je i mechanicky odolný laminátový povrch SOLO 3D v dekoru bělený dub. Dveře Elegant v ceně od 5799 Kč. www.solodoor.cz

ZA CO JE VEZMETE?

Klasickou kliku posuvné dveře nepotřebují, ale pro ovládání je samozřejmě nějaký prvek nutný. Na výběr je více typů uplatňujících se v různých situacích. Typ „miska“ je vhodný spíše pro lehčí, rozměrově menší dveře. Pro manipulaci s těžšími křídly jsou příhodnější madla. Záleží také na tom, do jaké míry chcete dveře otevírat, a to u dveří posuvných do pouzdra. Zatímco kování typu „mušle“ zajistí možnost zachování celého průchozího otvoru mezi zárubněmi, madlo nebo úchyt, které se do pouzdra nevejdou, část z průchodu ukrojí.

13

Elegantní hranatý nerezový úchyt na posuvné dveře D, rozměr 125 x 85 mm. Cena 305 Kč bez DPH. COBRA, www.matekliku.cz

14

Luxusní hranatá mušle Quatro pro posuvné dveře. Díky osazení do dveřního křídla bez viditelných montážních vrutů eliminuje rušivé prvky. K dispozici v široké škále povrchových úprav. Cena od 689 Kč bez DPH. www.twin.cz

15

Koupelny často bojují s nedostatkem místa, zasouvací dveře jsou tak pro ně ideálním řešením. Je dobré vybírat například lakované dveře, které jsou připraveny odolávat rozdílům teplot a vyšší vlhkosti. Prosklené dveře POLAR v ceně od 7248 Kč. www.solodoor.cz

JEŠTĚ POHODLNĚJI

U dveří, které jsou součástí obvodového pláště budovy, je nanejvýš důležité dbát na kvalitu provedení, materiálů i instalace, bezvýznamné pak rozhodně nejsou tepelně izolační vlastnosti. Rozhoduje i pohodlí při obsluze. Kvalitní mechanismy dveří se sice samy o sobě ovládají bez námahy a lehce, není ale od věci zvážit možnost opatřit dveře elektrickým pohonem. Ovládat je pak budete moci snadno pomocí tzv. boardu umístěného na křídle dveří nebo klíčovým spínačem v jejich těsné blízkosti, nabízí se i dálkové ovládání; otevírání a zavírání lze řídit také v rámci inteligentní domácnosti.
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Uložit

Datum vydání: 22. 12. 2016

Edit: