Šedobílá jednota

O tom, že i sídliště může být adresou, kterou nechceme opustit, svědčí příběh rekonstrukce bytu na pražské Invalidovně. Dokládá i to, jak přínosná je spolupráce s architektem, v tomto případě se Zuzanou Strouhalovou.

Na počátku tohoto příběhu je malý pejsek se srdeční vadou, kříženec yorkshira, který těžce snášel vedra v panelovém bytě orientovaném na jih. Jeho paní zase hledala byt s balkonem, aby si mohla zapálit cigaretu a neobtěžovat psa kouřem. Tyto dva důvody a také touha po hezčím bydlení ji přiměly k prodeji bytu a hledání podobného, jen o něco většího a hlavně s lodžií. A stejně jako před čtvrt stoletím nechtěla opustit Prahu 6, tak i teď chtěla zůstat tady, na sídlišti. A to se jí povedlo, po dlouhém hledání našla vhodný byt 3 + k. k. s lodžií. „Je to tu jako v parku, všude mám blízko, jsou tu prima lidé. A po úpravě je panelákový byt možná lepší než v leckteré novostavbě. I levnější.“

1

Obývací pokoj s kolmo navazujícím kuchyňským koutem tvoří pocitově jeden celek díky jednotnému nábytkovému řešení kuchyňské linky a televizní stěny.

2

Nejlepší rozhodnutí

S úpravami bytu v paneláku měla už hodně hodně zkušeností. „V průběhu let jsme náš původní byt stále vylepšovali, nebylo to sice špatné, ale přece jen tentokrát jsem chtěla požádat o pomoc odborníka. Náhodou jsem v televizi zahlédla pořad Jak se staví sen s architektkou Zuzanou Strouhalovou. Moc se mi líbilo, jak citlivě umí naslouchat přání klientů a nevnucovat svůj názor. Přes obavy ozvat se někomu, koho jsem viděla v televizi, jsem se k tomu nakonec odhodlala. Toto své rozhodnutí považuji za nejlepší, které jsem pro rekonstrukci nového bytu udělala,“ vzpomíná majitelka.
„Sešly jsme se a padly jsme si do oka, takže spolupráce byla snadná, příjemná a hlavně přínosná. Tíhnu spíše k minimalismu, industriálnímu stylu, ale sama bych nedokázala skloubit prvky, materiály a barvy. Neměla jsem představu, jaké možnosti vůbec existují, co vše je možné navrhnout na míru a asi bych si netroufla ladit byt do šedých tónů – jen jsem věděla, že nechci hnědo-béžovou kombinaci… Bavilo mě, že hledáme řešení společně, že se nejedná o diktát, ale dialog, že si mohu vybrat z různých možností.“

3

4

Minimalismus i výrazné motivy

Čisté linie, minimum úklidu, hodně skla – tak definovala majitelka svou představu o novém bytě. Se Zuzanou Strouhalovou začaly v hledání vhodné barevnosti. Zvítězila teple šedá v kombinaci s bílou. „Použité materiály a barvy se opakují na různých prvcích zařízení, aby vzájemným prolínáním působil byt harmonicky a komplexně,“ popisuje architektka. A přesně tak to dopadlo. Vejdete-li do bytu, obklopí vás šedobílá jednota. Nevnímáte přechody mezi místnostmi, jste zkrátka v bytě, který má svou jasnou – šedobíle přívětivou tvář. Šedá se objevuje na stěnách, v teplejším odstínu lehce do hněda na dřevěné podlaze, na pohovce, židlích, kuchyňské desce… Vše sjednocují hladké bílé plochy stěn, lesklých nábytkových dvířek, dveří či zárubní. Sklo pak najdete na dveřích pokojů, dvířkách skříňky v obývacím pokoji, digestoři i vypínačích. Strohost hladkých linií je záměrně narušena grafickými motivy.
Hodiny na stěně i fototapety v předsíni a nad postelí v ložnici vybraly architektka s majitelkou na internetu. Při hledání vhodného motivu pro skleněný obklad kuchyňské linky vyšla Zuzana Strouhalová ze záliby majitelky v cibulákovém porcelánu a nechala své spolupracující grafiky vytvořit návrh cibulákového vzoru pro grafosklo: „Mám ráda, když má klient k výzdobě intimní vztah, když to není jen dekor, ale něco, co mu vytváří domov,“ vysvětluje architektka.

5

Vstup do bytu tvoří poměrně úzká předsíň, opticky je zvětšena bílou stěnou s téměř neviditelnými dveřmi do hygienických místností a prosklenými dveřmi do pokojů.

6

I do paneláku se vejde šatna

Teprve poté, co se shodly na barevnosti a celkovém výrazu bytu, přišla na řadu dispozice. Byt byl sice předchozím majitelem zrekonstruován, nové příčky byly vyměněny za sádrokartonové, koupelna byla spojena s toaletou a podobně, bohužel se nedalo na tyto svépomocné úpravy navázat. A tak bylo nutné nekvalitně provedené sádrokartonové příčky vyměnit za pórobetonové, železné zárubně nahradit dřevěnými bílými, koupelnu a toaletu znovu oddělit.
Do základní dispozice bytu 3 + k. k. nebylo nutné zásadně zasahovat, hlavně bylo potřeba zajistit dostatek úložného prostoru a vyřešit návaznost kuchyně na obývací pokoj.
První úkol splnila šatna, která vznikla v části ložnice. Tvoří ji dvě protilehlé vestavěné skříně s posuvnými dveřmi. Ložnice se sice zmenšila, ale získala na útulnosti a postel v blízkosti okna poskytuje příjemný výhled. Velká kapacita šatny majitelce bytu vyhovuje.

7

Díky jednoduchému vybavení ložnice vznikl prostor pro samostatnou šatnu, což majitelka bytu velmi oceňuje.

8

Na přání majitelky doplňuje jednotnou dřevěnou podlahu v pokojích bezespará kamínková podlaha v předsíni, kuchyni, v koupelně a na WC.

Kuchyň do U

Aby mohlo být lépe využito poměrně stísněného kuchyňského koutu s linkou ve tvaru L, rozhodla se architektka odstranit radiátor pod oknem a rozšířit kuchyňskou linku do tvaru U. Subtilní pracovní deska z šedého Corianu pod oknem tak umožňuje práci s výhledem ven. Radiátor v obýváku byl vyměněn za výkonnější, hezčí a více než dostačující. Propojení obýváku a kuchyňské linky zajišťuje vtipně navržený nábytek na míru, který z kuchyňské skříně ukrývající vestavěné spotřebiče, plynule přechází v televizní stěnu. Jednota kuchyně a obýváku je podtržena opakováním lesklé bílé plochy na desce jídelního stolu pod oknem obývacího pokoje.
Pejskovi je v bytě se zasklenou lodžií dobře, stálou teplotu v případě potřeby zajišťují i klimatizační jednotky. Stejně spokojená je i jeho paní: „Chodím teď moc ráda domů, vždycky se sem těším.“

9

Ing. arch. Zuzana Strouhalová

Vystudovala Fakultu architektury na ČVUT, vzdělání doplnila ročním studiem na Kansas State University a pak na Ecole d´architecture de Grenoble ve Francii. Své zkušenosti nabírala v ateliérech Mimolimit a De.fakto. Od r. 2010 navrhuje a tvoří pod vlastním jménem a založila studio Dezu. Spolupracuje také jako designérka v televizním pořadu Jak se staví sen a navrhuje originální autorské šperky Zazu Laka Jewellery.

„Nejlepší a nejvtipnější design je ten, který vyjde z funkčního aspektu.”

Kontakt:
www.dezu.cz
Foto: Robert Žákovič

Datum vydání: 18. 12. 2017

Edit: