Energeticky úsporný dům z cihel a plechu

úsporný dům z cihel

Falcovaný plech přechází ze střechy na fasádu a opticky odděluje obývací a odpočinkovou zónu domu. V popředí je východní terasa. Foto: Heluz

Tento rodinný dům najdete na Karlštejnsku. Majitel mu láskyplně říká „dům s ušima“, protože jeho stavba se rozbíhá do tří stran. Stavební konstrukci dominují cihly, ale tento základ pokryl od střechy až k patě domu plech. Zmíněné dva materiály zajišťují design i plnou funkčnost stavby. Aby byl dům útulný zevnitř, o to se starají prvky z masivního dřeva.

Dům dělá fasáda

Představy majitelů o domě inspirovaly horské chalupy s plechovou střechou. „Dům dělá fasáda, to je to první, nač se člověk podívá. Proto jsem nechtěl jen sterilní bílou omítku, ale přál jsem si fasádu ozvláštnit,“ začíná svůj popis investor. Možnost prodloužit oplechování ze střechy na fasádu mi přišla jako nejlepší estetické i finanční řešení. Zároveň jsem tím dům rozdělil na dvě hmoty: Obývací část jsme oplechovali včetně štítu, zatímco druhou, odpočinkovou část, která probíhá příčně a doplňuje tvar do písmene T, jsme ponechali s bílou fasádou. Pohledově vytváří takové uši.“

falcovaná střecha prodloužená na fasádu

Večer můžete otevřít dveře na druhé straně obýváku a vychutnat si sklenku na západní terase. Foto: Heluz

Terasy do dvou stran

Základ zmíněného „téčka“ tvoří ložnicová část, která je orientována rovnoběžně se severní hranicí pozemku. Je zde pokoj pro hosty, ložnice, dětský pokoj, WC a koupelna. Kolmo směrem k jihu se napojuje společný obývací prostor s kuchyní. „Toto řešení nám umožnilo prosklít stěny na dvě strany – na západ i na východ. Díky tomu máme v domě jak ranní, tak odpolední sluníčko a také si můžeme užívat dvě terasy. Ráno snídat s výhledem do zeleně a večer si vychutnat sklenku při západu slunce,“ pochvaluje si majitel.

insteriér úsporného cihlového domu s trámy

Interiér kombinuje masivní dřevo, ocel s černým nátěrem a bílé omítky. Dřevo dominuje a voní od podlahy až po strop. Foto: Heluz

Interiér s vůní dřeva

Zařízení interiéru ve střídmém skandinávském stylu je převážně dílem manželky. Majitelé zkombinovali dřevo s industriálními prvky, jako je ocel natřená kovářskou černí. Se dřevem začali na podlaze, a to třívrstvou dubovou krytinou z kolekce Piacente švédského výrobce Kährs. A podobně jako plech zvenčí, protáhli také dřevo v interiéru až do střechy. „Stačí odjet na dva tři dny a po návratu první, co vás udeří do nosu, je vůně dřeva, což je super. A taky se po dřevěné podlaze příjemně chodí na boso,“ chválí si investor. Dubový dekor má obložení kuchyňské linky, dveře, ale i schody do galerie v patře. Pověstnou třešničkou je přiznané trámoví, jež obývací prostor otevřelo až do krovu. Trámy mají vlastní více než stoletou historii – pocházejí od Jičína, kde rozebírali to, co zbylo po Valdštejnské konírně a pivovaru z roku 1898.

historické trámoví v moderním domě

Přiznané trámoví má za sebou již více než stoletou historii a otevírá obývací prostor do krovu. Foto: Heluz

Cihly bez zateplení

Léty prověřená tradice inspirovala majitele také při výběru základního stavebního materiálu. „Když jsme se rozhodli pro zděný dům, klíčová byla otázka, zda zateplovat, nebo ne. Rozhodnutím nezateplovat jsme zúžili výběr a dospěli k cihlám HELUZ FAMILY 2in1, které v šířce 50 cm mají skvělé termoizolační parametry,“ vysvětluje investor. Dům měla původně realizovat stavební firma na klíč, ale v momentě hrubé stavby přestala komunikovat…

hrubá cihlová stavba

Hrubá stavba s nezatepleným cihlovým zdivem a otevřeným krovem. Foto: Heluz

Majitel tak po večerech sháněl řemeslníky, stavba byla opravdu náročná. Po dokončení přihlásil dům do hlasování o HELUZ Dům roku 2021. A spoustu hlasů, které dům získal, považuje za satisfakci. „I když jsme nevyhráli, potěšilo nás to, investovali jsme do stavby kus sebe.“

Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firmy HELUZ

Datum vydání: 10. 4. 2024

Edit: