Výstava Made by Fire

Tato unikátní výstava nevídaných rozměrů představila v Miláně progresivní české designéry a designérky skla, keramiky a porcelánu.

Budova Triennale stojí v centru parku Sempione a je od 20. let minulého století vlivnou kulturní institucí, v níž proběhla řada mezinárodních výstav.

Projekt Moravské galerie v Brně, připravený ve spolupráci s festivalem Designblok,
představil na mezinárodni přehlídce Milano Design Week ve dnech 17. až 23. dubna bezmála sto autorskych děl a exponatů z Česka. Objekty ze skla, porcelánu a keramiky pochazejí všechny z výhně českých pecí, odkud je také zastřešující název Made by Fire odvozen. Kurátorky Eva Slunečková a Danica Kovářová zasazují díla do kontextu zásadních celospolečenských témat, která podtrhuje architektura Maxima Velčovského a studia edit! architects. Výstava proběhla v prestižních prostorách Triennale Milano, odkud se v rámci 25. ročníku festivalu Designblok přesune v říjnu do Míčovny na Pražském hradě a nakonec zakotví v Moravské galerii v Brně (17. 11. 2023 – 31. 8. 2024).

 

Naši autoři

Výstava nabídla pohled na tvorbu více než čtyřiceti autorů a autorek pohybujících se
v oblasti designu a užitého umění. Zastoupeni jsou prestižní výrobci a exportéři českého skla, přední tuzemské porcelánky, včetně zaniklých průmyslových provozů, i matadoři české designové scény. Primárně ale nastupující generace designérů, jejichž tvorbu se vyplatí sledovat a pro které bude výstava podporou pro navazování mezinárodních kontaktů. Výstavou provede čtveřice tematických okruhů: Průmysl – výroba a zánik, Adaptace, Identita a Experiment. Kurátorky v nich zkoumají hranice užitého umění a jeho vzniku na pozadí společenských změn. Ucelený výběr svým rozsahem představuje jednu z největších výstav českého skla, porcelánu a keramiky v zahraničí za uplynulé roky.

 

Ambice projektu

Made by Fire nechce být pouze expozicí krásných objektů nebo kunsthistorickou přehlídkou, ale skrze díla tematizuje aktuální společenské otázky – zachování výroby a konkurenceschopnosti, zajištění ekologické udržitelnosti výroby v malých dílnách i velkých komerčních sériích, využití klasických forem a jejich modernizace nebo nasazení nových technologií. Rovněž se zaměřuje na úděl rukodělných řemesel a jejich výhled v době energetické krize, udržitelnost a samostatnost českého průmyslu, jeho minulost i přerod v budoucnost.

 

 

text Vanda Jesenská foto Hana Knížová a archiv firem

Datum vydání: 1. 7. 2023

Edit: