Štědrovečerní tabule

Vytvořte si sváteční stůl ve stylu, který je vám blízký. A nezáleží příliš na tom, zda je podle módních trendů, nebo zcela nadčasový.

Porcelánový servis Brandani Batuffoli s květy a větvičkami tisu lze doplnit i ubrusem z téže série. 4 169 Kč, hdesignshop.cz

 

Příprava vánoční tabule není jen významnou součástí, ale skutečným vyvrcholením všech příprav. Je samozřejmě důležité, aby vypadala elegantně a slavnostně, ale také abyste dokázali společné jídlo v rodinném kruhu co nejlépe vychutnat a prožít. Podobně jako shánění dárků by se ani vaření a pečení nemělo změnit v permanentní stres končící vysíleným klesnutím ke stolu či ke stromečku. Pokud vás ale výzdoba domácnosti a chystání jídla baví a dokážete se při nich odreagovat, pak je vše v pořádku. Tak jako při zařizování domácnosti neexistuje jediný univerzální styl, není ani jednotný způsob výzdoby svátečního stolu, snad jen několik převládajících trendů, v nichž lze najít inspiraci.

 

Skleněné svícny se stojany z foukaného skla a čirými ověsy se dělají ve třech výškách. jline.cz

 

Druhy stylů

I do této oblasti se promítá všeobecná obliba skandinávského stylu, který ve větší míře sází na světlé neutrální barvy, dřevo a další přírodní materiály nebo motivy lesních zvířat. Vše můžete ještě doplnit vázou s ozdobenými smrkovými nebo jedlovými větvičkami. Styl glamour se při svátečním stolování uplatňuje snad nejlépe. Zlaté nebo stříbrné příbory, třpytivé vzory na ubrusech a prostírání i pozlacené motivy na porce lánovém servisu jsou jeho hlavními znaky. K tomu lze přidat mosazné nebo chromované svícny nebo dekorace z křišťálového skla, patrovou mísu na cukroví a večeře se může proměnit v zámeckou hostinu. Na své si ale právě o Vánocích přijdou i milovníci tradic. Klasickou kombinací červené a zelené neuděláte chybu a také na tuto barevnost stále sází i řada výrobců porcelánu a vánočních dekorací. Bavlněný běhoun s kostkovaným vzorem, látkové ubrousky s motivy cesmíny, vloček nebo šišek a voňavý adventní věnec z pravého chvojí, to jsou hlavní znaky tradiční výzdoby. Hodí se k ní i nejrůznější figurky a postavičky, zde se ale raději řiďte známým heslem, že méně je více, aby celek nepůsobil kýčovitě.

Kolekce nápojového skla Modern Times nabízí sklenice na vodu, bílé a červené víno i na šampaňské. Od 149 Kč, butlers.cz

 

Co tvoří tabuli

Základní součástí tabule bude textil v podobě ubrusů, běhounů a prostírání, doplněný případně papírovými či látkovými ubrousky. Ten také nejvíc ovlivní její barevnost. K vybranému stylu zvolte odpovídající druh porcelánu. Ke skandinávskému či přírodnímu pojetí bude pasovat jednoduchý v bílé, smetanové nebo šedé barvě a také například dřevěné či keramické misky a podnosy. Glamour styl podpoříte broušeným nápojovým sklem a mísou na ovoce i tradičním rodinným servisem. Sváteční příbory zvolte pokud možno vždy v kompletním setu včetně dezertních lžiček nebo vidliček.

 

18dílná sada obsahuje jídelní, polévkové i dezertní talíře o průměrech 26, 22,5 a 21 cm. 4 169 Kč / 18 ks, hdesignshop.cz

text Dita Fingerlandová foto archiv firem

 

 

Edit: