Znovuzrození panelového bytu

Vymalování, nové tapety, podlahové krytiny, kuchyňská linka, obložení koupelny… To jsou vylepšení, která nejspíš provedl v průběhu let každý majitel bytu v paneláku. Není to stále ono? Je možná na čase přestat s estetickými úpravami a pustit se do celkové rekonstrukce. Budete překvapeni, jak zásadně může byt proměnit.

Mnozí z nás to vědí, a proto vzrůstá zájem o koupi bytu v panelovém domě. Sídliště odkládají svou šedou tvář a začínají být přitažlivá díky vzrostlé zeleni, rozvolněnosti zástavby, dobré dopravní obslužnosti i občanské vybaveností. Koupě panelového bytu je přitažlivá i z hlediska finančního, i s náklady na rekonstrukci může vyjít levněji než byt v novostavbě. Rozdíly v cenách panelových bytů jsou dány především lokalitou a tím, zda samotný dům prošel celkovou rekonstrukcí – od zateplení přes výměnu oken až třeba po výměnu stoupaček. O tom, na kolik vyjde rekonstrukce, je dobré se předem poradit s odborníky – na nejjednodušší rekonstrukci bytového jádra je třeba počítat minimálně se 100 000 Kč, celkové náklady záleží na rozsahu rekonstrukce, již provedených úpravách, zvolených materiálech a zařizovacích předmětech.

I v paneláku si můžete dopřát velkou kuchyň. Vybouráním příčky a propojením obýváku s kuchyní vznikl prostor pro umístění kuchyňské linky Oresi z linie IQONY po celé délce stěny. Proto je mnohem větší než ta původní a vešel se sem dokonce i psací stůl. Kuchyň od obýváku odděluje knihovna zavěšená do stropu, na kterou navazuje jídelní stůl. Realizováno pro pořad Jak se staví sen. www.oresi.cz

Lze měnit i dispozici

Při postupném vylepšování bytu se obvykle soustředíme spíše na estetické nedostatky, celkovou rekonstrukcí můžeme dosáhnout opravdu kvalitativní změny a byt zcela zbavit panelákového charakteru. Ten je dán kromě nekvalitních materiálů a špatného řemeslného provedení zejména stísněnou dispozicí. Avšak i tu je možné v domě z betonových panelů změnit. Odstraněním některých nenosných příček můžeme například rozšířit vstupní prostor, spojit obývák s kuchyni, ze dvou nesmyslně malých pokojíků vytvořit prostornou ložnici. Vyplatí se vytvořit v dispozici úložný prostor – komoru, šatnu, aby bylo v bytě co nejméně skříní. Některé panelové domy umožňují začlenit do bytu i část společné chodby, dokonce je možné změnit umístění koupelny či kuchyňské linky.

Co si můžeme dovolit?

Teoreticky lze odstranit všechny nenosné příčky, ale praxe tak jednoduchá není. Systém nosných a nenosných stěn záleží na konstrukčním systému, kterých existuje téměř sedm desítek. Některé tyto systémy mají vzdálenost příčných nosných stěn 6 m, jiné však jen 3,6 m nebo i méně. Pouze u šestimetrového rozponu lze bez ohrožení statiky vybourávat tenké siporexové příčky, které ohraničují například kuchyň, šatnu nebo komoru. A pozor, nemusí být zcela zřejmé, která stěna je nosná, v panelovém domě může být zdánlivá příčka nosnou stěnou, která může mít tloušťku i pouhých 14 cm. Není proto možné pouštět se do úprav dispozice bez odborníka, architekta, v každém případě je nutný statický posudek.

Interiérové dřevěné dveře Hörmann se vyznačují velmi kvalitním provedením zárubně a vysoce odolným povrchem Duradecor, který je o 50 % odolnější než povrch CPL a blíží se mechanickou odolností povrchu HPL. www.hormann.cz

Potřebujeme stavební povolení?

Stavební povolení je nutné v těch případech, kdy se zasahuje do nosných konstrukcí – například vybourání dveřního otvoru. Za zásah do nosných konstrukcí je považováno i vysekávání drážek pro novou elektroinstalaci. Stavební úřad může vyžadovat stavební povolení i při změnách dispozice nezasahujících do nosných konstrukcí domu, protože změnou rozmístění příček může dojít ke statickému ovlivnění nosných konstrukcí.
Ohlášení je nutné v případě, pokud stavebními úpravami dochází ke změně v užívání části stavby, týká se to například rozšíření koupelny, nebo přesunutí WC do prostoru předsíně.
V případech, kdy se nezasahuje do nosných stěn ani nedochází ke změně užívání, je možné provádět úpravy bez vědomí stavebního úřadu. Požadavky jednotlivých úřadů se však značně různí, je proto lepší se na tom svém raději předem dotázat.
V každém případě je nutné plánovanou rekonstrukci včas ohlásit majiteli bytového domu, společenství vlastníků, bytovému družstvu apod. O termínu zahájení stavebních prací a plánovaném ukončení je potřeba informovat i obyvatele domu.

Novým obkladem získají ocelové zárubně moderní vzhled ladící k novému křídlu. Modelová řada dveří STYL představuje nestárnoucí design, navazující na práci truhlářů za 1. republiky. www.solodoor.cz

Chce to odborníky

Cílem rekonstrukce panelového bytu by mělo být odstranění stavebních i dispozičních nedostatků, samozřejmě s tím, že je třeba dodržet všechny stavební, bezpečnostní i hygienické normy, v panelových domech jde především o akustiku. Je tedy prozíravé obrátit se na odborníky – architekta, projektanta či stavební firmu, která zajistí jak projekt, tak realizaci. Projekt rekonstrukce je dobré vypracovat i v případech, kdy není třeba stavební povolení. „Nejčastějšími chybami při rekonstrukcích bytů jsou nekoncepčnost, tlak na co nejnižší cenu a neodbornost realizátorů,“ říká Lukáš Smetana ze společnosti ProBydlení. „Ze zkušenosti víme, že takovýto přístup většinou vede k následným problémům, nikoliv ke zkvalitnění bydlení, jak by tomu mělo být. Rekonstrukce vyžaduje vypracování projektu, a to i pro zdánlivě malý zásah, jako je přestavba koupelny a WC.“

Stavební nedostatky panelového bytu nutí provést rekonstrukci opravdu důkladně, a začít pěkně od podlahy. Obvykle nestačí pouhá výměna podlahových krytin, ale je třeba provést podlahy nově, tedy odstranit původní vrstvy, znovu vybetonovat, vystěrkovat. Trendem je sjednotit podlahy v celém bytě, byt tak bude působit klidněji, vzdušněji a moderně.
Vyplatí se provést nové rozvody vody a plynu, abyste se vyhnuli budoucím stavebním zásahům. Pokud nebyla provedena již dříve nová elektroinstalace, je na ni v tuto chvíli ten správný čas. Ve většině panelových bytů je elektroinstalace nedostatečná, rozvody jsou přetížené, protože nepočítaly s myčkou, rychlovarnou konvicí a dalšími dnes nezbytnými spotřebiči, chybějí ochranné proudové chrániče, není dostatek zásuvek. Hliníkové vodiče používané k elektroinstalaci v panelových bytech jsou doslova nebezpečné. Postupně se rozpadají, takže dochází k poruchám a hrozí i vznik požáru.
Zasekávat nové kabely do panelů je obtížné, až nemožné. Ke skrytí rozvodů lze využít nové příčky, podhledy i nově budované podlahy. Tam, kde to není možné, existují speciální povrchové úložné systémy, mnohem vzhlednější a nenápadnější než staré známé plastové lišty. Kromě klasických silnoproudých rozvodů je vhodné instalovat i slaboproudé rozvody pro počítače, telefony…

Hrátky s dveřmi

Typickým levným prvkem výbavy původních panelových bytů jsou dveře tvořené dřevěným rámem vyplněným papundeklovou voštinou a potažené sololitem, s bakelitovými klikami a v nevzhledných kovových zárubních. Měnit jejich vzhled nátěry, tapetami, výměnou skel a podobně nevede k uspokojivým výsledkům. Interiérové dveře jsou natolik výraznou součástí bytu, že se vyplatí investovat do dveří nových. Dveře je možné celé vybourat, pak máme bezpočet možností vybrat si moderní dveře, třeba s elegantními skrytými zárubněmi. Při té příležitosti je možné vyřešit i prostorové problémy využitím dveří posuvných či skládacích. Pokud nechceme dveře vybourávat, můžeme vyměnit jen křídla a vzhled zárubní upravit pomocí obkladů kovových zárubní (OKZ) tak, aby vhodně ladily k designu nových dveří. Při této úpravě lze změnit levé dveře za pravé a naopak.

Pro specifické případy malometrážních bytů, kde se potkává vícero dveří, jsou řešením speciální úsporné dveřní systémy. Alternativou ke klasickým posuvným a otočným dveřím jsou systémy COMPACK a ERGON, technologicky navržené do místností, kde je nedostatek prostoru okolo zárubně a dveře není kam otevřít. www.twin.cz

Bezpečí za dveřmi bytu

Vstupní dveře jsou v panelácích pro zloděje často jedinou možností, jak proniknout do bytu a bezpečnostní dveře s atestem třetí nebo lépe čtvrté bezpečnostní třídy by měly být samozřejmou výbavou. Takové dveře ochrání i před zkušenými zloději vybavenými
nářadím, jako jsou sekera či vrtačka. Dveře je možné instalovat do původní zárubně, pokud je instalována kvalitně, ale pokud je slabá, poškozená nebo příliš křivě zazděná, je třeba ji vyměnit.
Bezpečnostní třídě dveří je třeba přizpůsobit i volbu zámku. Bezpečnostní dveře musejí mít certifikovanou i požární odolnost. Ze současně platných předpisů řešících požární bezpečnost staveb vyplývá, že byt musí tvořit samostatný požární úsek, který je ohraničen od ostatních částí objektu požárně dělicími konstrukcemi. Ochrání po dobu alespoň 30 minut před šířením požáru do bytu i z bytu. Tuto skutečnost není radno podceňovat. Pokud by se oheň rozšířil z bytu bez certifikovaných požárních dveří do společných prostor domu, nese majitel bytu právní odpovědnost za veškeré škody a případná zranění.

7 tipů pro panelákový byt

  • Jednotná podlahová krytina sjednotí a zklidní celý byt.
  • Úprava vnitřních zdí a stropů novými štuky či sádrokartonem odstraní nedokonalosti panelákových stěn a dodá prostoru na kvalitě.
  • Rozšíření vstupního prostoru dodá bytu na důstojnosti.
  • Spojení kuchyně a obývacího prostoru naplní koncept moderního bydlení.
  • Posuvné dveře jsou vhodným řešením pro lepší využití prostoru.
  • Vytvoření úložných prostor v dispozici – komory, šatny – odstraní přetížení bytu nábytkem.
  • Vyhněte se budování úložných prostorů pod stropem, prostor pocitově zatíží.

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 5. 12. 2017

Edit: