Propojení bytů v činžovním domě

V nejvyšším patře pražského činžovního domu vznikl ze dvou malých bytů jeden, dostatečně velký pro čtyřčlennou rodinu. Propojením bytů získali majitelé velkorysý prostor prosvětlený ze dvou protilehlých světových stran. Architektka Markéta Smrčková umocnila spojení prostorů použitím jednotné modulace vestavěného nábytku.

Na Markétu Smrčkovou ze studia Lennox architekti se obrátil majitel bytu, její spolužák ze střední školy. Počítal s pouhým propojením protilehlých bytů a víceméně se zachováním původních dispozic.

15_4H2I9662

Od severu k jihu

Architektka však navrhla radikální řešení: „Považovala jsem za důležité propojit byty tak, aby vznikl centrální prostor propsaný středem dispozice a spojující severní stranu domu s jižní.“ Znamenalo to vybourat nenosné příčky tak, aby vznikla místnost, v níž se odehrává společný život rodiny. V jejím centru zůstalo zachováno komínové těleso – sloup, ke kterému z jedné strany přiléhá kuchyňská linka a z druhé strany krb. Obytná zóna je tak částečně oddělena od kuchyně s jídelnou. Dalším radikálním zásahem bylo probourání parapetů až k zemi a vytvoření francouzských oken vedoucích na balkony na jižní a severní straně uskočeného posledního patra domu. Velkoplošné prosklení zajišťuje dostatek světla a všudypřítomný výhled. Centrální místnost lemují jako kajuty tři malé pokojíky, které se uzavírají posuvnými stěnami. Jejich účel se bude proměňovat podle potřeb rodiny. Dnes jeden z nich slouží oběma dětem, prostřední byl původně určen pro slečnu na hlídaní dětí, ale funguje jako pracovna. Třetí bude zabydlen, až budou děti potřebovat vlastní soukromí.
Na protilehlé straně dispozice se nachází ložnice rodičů, ke které na jejich přání přiléhá malá koupelna umístěná v rizalitu domu, hlavní koupelna je na opačné straně, a uprostřed dispozice – u světlíku, je situována pracovní místnost a spižírna. Tu si majitelé výslovně přáli, aby mohli vařit co nejvíce z čerstvých potravin, tak jak jsou zvyklí.

1

Prostor sjednocuje třívrstvá dubová podlahová krytina – podlahu a strop.

2

Krb tak trochu levituje, díky tomu působí velmi subtilním dojmem. Vstup do skrýše ve sníženém dřevěném podhledu umožňuje provazový žebřík.

Modelace modulovým nábytkem

Novou dispozici bytu vytvořila Markéta Smrčková pomocí na míru navrženého nábytku, který dodržuje víceméně jednotný obdélníkový modul. Základem je dělicí nábytková stěna podél celé dlouhé stěny centrální místnosti, která nabízí úložné prostory jak směrem do obývacího prostoru, tak do ložnice či koupelny. Podle potřeby ji uzavírají posuvné dveře vysoké až ke stropu. Ve stejném duchu je navrženo i ostatní zařízení bytu. Základní obdélníkový rastr vytvářejí jak skříňky, tak niky či prosklení pískovaným sklem. „Rámovou konstrukcí základního členění stěny jsem chtěla dosáhnout nádechu japonského minimalismu. Jednak ho mám ráda a jednak koresponduje s orientací rodiny směrem k východním filozofiím,“ přibližuje architektka. „Hrála jsem si třeba s prosklením směrem do koupelny, aby evokovalo japonskou čajovnu, kde za hedvábnou stěnou nečekaně probleskne světlo.“ Obdélníkový rastr korespondoval i s keramickým obkladem domu, který však po rekonstrukci domu a zateplení z fasády bohužel zmizel.

3

4

Tatranky a dřevo

Nábytek je vyroben z překližky s plošně nalepeným bílým HPL laminátem. Hrany překližky připomínající oblíbenou sušenku zůstaly přiznány a zajímavě oživují nábytkové sestavy. Překližka je oblíbeným materiálem ateliéru Lennox a majitelé ji přivítali i z finančních důvodů. Převažující bílá barva koresponduje s dubovou podlahou a stropem ze stejného materiálu. Kombinaci bílé barvy a dřeva doplňuje čerň kuchyňské a krbové desky, dřez či židle. Výraznou černou plochou je i posuvná stěna dětského pokojíku sloužící jako tabule na kreslení. „Snažíme se navrhnout interiér tak, aby se výsledný dojem nemusel dohánět barvami,“ vysvětluje architektka.

Vizitka bytu

Návrh: Lennox architekti
Stavební část: Stavby Smutný
Okna: Maskop 99
Dřevěné podlahy a podhled: František Kotyz podlahářství
Dlažby: Marrakech design
Cementové stěrky: Moc Design
Vestavný nábytek: Lugi
Sklenářské prky: Alfaglass
Zámečnické prky: Betmetal
Krb: Fornarinar
Textilní prvky: Kateřina Soukupová

5

6

Strop s dětským rájem

Výrazným prvkem hlavního obytného prostoru je zmíněný dřevěný strop, který plně kopíruje podlahu. Truhlář František Kotyz se věnoval realizaci nad rámec zadání tak pečlivě, že zrcadlově kopíroval šířku prken na stropě a podlaze. Zatímco u podlahy se podařilo při rekonstrukci sjednotit původní rozdílné úrovně do jedné roviny, u stropu bylo nutné se vypořádat s průvlakem ve středu místnosti. Tento úkol vyřešil snížený podhled, který vytváří pod stropem kapsu s kruhovým otvorem nabízejícím pohled na původní žebrový strop. Dětem však nabízí mnohem více – skrýš přístupnou po provazovém žebříku. Dřevěný strop skrývá i kolejnice pro posuvné stěny a závěsy, promítací plátno či LED svítidla, kterými je lemován jak středový kruh, tak hrany. Vytváření světelných nálad umožňují také LED pásky v nikách nábytku, bodová svítidla i zavěšené jednoduché lustry.
Celý byt nabízí bydlení, které odpovídá potřebě majitelů po intenzivním společném životě rodiny, bez televize, bez mrazničky, bez dominantní sedací soupravy… V prostoru, který nesvazuje. Nabízí blízkost a zároveň volnost.

7

Lennox architekti

Ing. arch. Markéta Smrčková, Ing. arch. Jindřich Starý, Tomáš Starý
„Pro nás je důležité využít potenciálu, který nabízí samotný prostor. Pracujeme proto v prvé řadě se světlem, snažíme se vyřešit dispozici bytu nebo domu tak, aby byl obyvatelný již sám o sobě. Jde nám o funkčnost prostoru, nikoliv vytvářet design pro design. Naším cílem je vyřešit interiér stavebně a pomocí vestavěných prvků tak, aby byl připraven k bydlení a nemusel se teprve vytvářet pomocí kusového nábytku.“

Kontakt:
Lennox architekti s.r.o.
Pod Andělkou 9, Praha 6
Na Petynce 38, Praha 6
tel.: 608 982 637, 776 294 412
www.lennox.cz

Foto: Vavřinec Menšl

Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 9. 11. 2016

Edit: