Půvab letní prodloužené

Bazén zapuštěný do země není levnou záležitostí. Jde totiž o stavbu, jejíž vybudování má jasná pravidla podle stavebního zákona, a na pozemku se stává nemovitostí trvalé hodnoty.

Pohoda u bazénu, kterou nabízejí horké dny a vyhřátá voda na sklonku léta. Chcete si ji prodloužit? Keramický bazén Compact, model Diamant. foto Mountfield

Než začnete relaxovat, čekají vás výdaje. Vedle investičních nákladů na výstavbu bazénu musíte počítat ještě s řadou dílčích nákladů na vybavení (filtrace, filtrační písek, schůdky, osvětlení, ohřev bazénové vody, protiproud, vybavení na údržbu a provoz, bezpečnostní zakrytí). A když budete chtít bazén využívat celoročně, je třeba nutně připočítat i výdaje na jeho zastřešení. Navíc musíte mít zajištěn dostatečný zdroj vody a elektrické energie. Abyste při provozu příliš neplýtvali, doporučujeme úsporný ohřev vody pomocí tepelného čerpadla nebo fotovoltaiky. Vstupní investice bude sice značná, ale díky trvalé úspoře provozních nákladů (nejen v bazénu) se vám bude postupně vracet. Navíc je to plně v souladu se současným trendem snižování energetické závislosti.

Nízké plastové zastřešení bazénu se snadno ovládá a prodlouží vám koupací sezonu. foto Desjoyaux

 

Bazén jako stavba

Základní podmínky pro stavbu zapuštěného bazénu určuje zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu. Ten dělí bazény podle velikosti. Jestliže mají zastavěnou plochu do 40 m2, nevyžadují dnes stavební povolení ani ohlášení stavby. (Pokud chcete mít klid, můžete si vyžádat souhlas sousedů, ale není to nutné.) Od 1. ledna 2018 se zjednodušila administrativa i u bazénů nad 40 m2: Na zastavěném pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci vám stačí územní souhlas. Formulář „Žádost o územní souhlas“ je volně dostupný na internetu ve formátu PDF. K němu budete dokládat přílohy – jaké konkrétně, to vám prozradí i po telefonu na místně příslušném stavebním úřadě. Rozhodně však neriskujte tzv. černou stavbu, protože řízení o jejím odstranění může být zahájeno i po několika desetiletích.

Železobetonový monolitický skelet tvoří základ tohoto idylického bazénu. Bazény Desjoyaux jsou vybaveny bezpotrubní filtrační jednotkou, která zajistí křišťálově čistou vodu. foto Desjoyaux

 

Montáž, nebo skelet?

Zahradní bazény jsou většinou typizované – nevyrábějí se tedy na zakázku, což výrobek aspoň trochu zlevní. Mohou být buď montované (montáž z předem připravených dílů probíhá přímo na pozemku), nebo skeletové (firma vám doveze hotový skelet bazénu a usadí ho do připraveného stavebního výkopu). V obou případech je ideální, když dodavatelská firma provede kompletní instalaci bazénu. Jednak se zbavíte zbytečných starostí, jednak vám tento způsob realizace zpravidla nabídne také delší záruční lhůtu.

Obloukové zastřešení je praktické a může mít různou výšku. Bezkolejnicový systém, který se rozevírá do šířky. foto Desjoyaux

 

Skimmer vs. přeliv

Rozhodnutí, které nemůžete nechat na libovůli firmy, je ovšem základní podoba vašeho bazénu. Zapuštěný bazén může být naplněn vodou až po okraj a vybaven tzv. přelivnou hranou podél okrajů po celém obvodu bazénu (pak se jedná o bazén přelivový), nebo si ve výšce naplnění vodou může ponechat rezervu od okraje, což mu umožní instalaci mechanického lapače nečistot z hladiny (tzv. skimmeru). Pak se jedná o bazén skimmerový. V obou variantách se však zachycená voda filtruje: Z bazénu míří do filtrační nádoby a odtud se přečištěná vrací proudovými tryskami zpět.

Plochý oblouk posuvného zastřešení Compact zajistí maximální pevnost a odolnost vůči zatížení, ale nijak nenaruší panorama vaší zahrady. foto Mountfield

 

Proč se hodí zastřešení

Jedinečnou šanci vám nabízí zastřešení bazénu: Umožní vám podstatně prodloužit koupací sezonu. Výrazně totiž pomáhá tomu, aby voda zůstávala teplejší. Pod zastřešením se vytváří mikroklima, které významně omezí teplotní ztráty za špatného počasí i v nočních hodinách. Během slunečných dnů funguje solární efekt, kdy voda akumuluje teplo, které se pod zastřešením vytváří. Když zastřešení zkombinujete s ohřevem vody, například pomocí tepelného čerpadla, užijete si bazénu naplno po větší část roku. Hodně lidí si zastřešení pořizuje i kvůli zvýšené ochraně dětí nebo domácích zvířat před pádem do vody. A v neposlední řadě zastřešení chrání bazénovou vodu před znečištěním prachem, pylem či padajícím listím. Díky tomu máte minimum práce s údržbou bazénu a zároveň ušetříte na spotřebě bazénové chemie.

Vysoké zastřešení bazénu vám samozřejmě nabídne největší komfort, ale je nejnáročnější prostorově i finančně. foto Alukov

 

Zvolte systém, tvar i výšku

Jestli chcete ušetřit, nejlevnější variantu představuje zastřešení statické. Daleko vyšší komfort vám ovšem zajistí posuvné zastřešení, jehož jednotlivé segmenty se při odsunutí zasouvají do sebe. Díly lze odsouvat na jednu či obě strany bazénu, mohou se posouvat v kolejničkách nebo bez nich (bezkolejnicové systémy bývají dražší, zato však elegantní a bezbariérové). Rámy konstrukce jsou zpravidla vyrobeny z hliníkových profilů s povrchovou úpravou, výplň může být z komůrkového či kompaktního polykarbonátu nebo z akrylátového skla. Na výběr máte spoustu velikostí a tvarů. Kdo chce mít pod zastřešením i prostor pro lehátko, křeslo se stolkem nebo pod ním dokonce chodit, měl by si vybrat asymetrické široké provedení s podchozí výškou. Kdo chce nenápadné zakrytí, může zvolit nejnižší provedení. A pokud hledáte optimální poměr cena/výkon, zvolte obloukové zastřešení, které splňuje požadavky na maximální pevnost i užitek při nízké ceně. Odborný prodejce by vám měl nejen poradit s volbou vhodného modelu, ale také zajistit dopravu zastřešení a montáž s nadstandardní zárukou. Instalace zastřešení je možná i dodatečně, ale tato varianta vás ve výsledku vyjde dráž… Několik základních příkladů uvádíme fotograficky.

Bazénové zakrytí na míru se dokonale přizpůsobí tvaru vašeho bazénu. Poradí si dokonce i s atypickými tvary. foto Desjoyaux

 

Stačí lamelové zakrytí

Pokud hledáte nejúspornější variantu a nejde vám tolik o prodloužení koupací sezony, pak vám můžeme doporučit lamelové zakrytí. Nabízí podobné výhody jako bazénové zastřešení: Také chrání čistotu vodní hladiny i bezpečí dětí nebo domácích mazlíčků. Lamelový rošt pluje volně na hladině a pokrývá celou její plochu. Dnes už jsou k mání rošty nejen pro obdélníkové bazény, ale i pro oválné nebo atypické tvary. Instalace je rychlá a díky dálkovému ovládání lamel bývá zakrývání opravdu jednoduché. Jen teplotu vody tak spolehlivě udržet nedokáže. Chcete-li bazén využívat od jara do podzimu, budete muset zvyšovat vlastní otužilost. Ale proč ne – prý je to dnes trend!

 


Vyberte si konstrukci bazénu

Fóliová: Nenáročný rodinný bazén kruhového či oválného tvaru s pevnou konstrukcí. Dá se zapustit do země úplně nebo částečně (ve svažitém terénu). Vyžaduje méně zemních prací, čímž se zlevní stavební příprava i cena bazénu (od 20 000 do 50 000 Kč). Vydrží však pouze 5 až 10 let.

Plastová: Bazén svařený z tenkých polypropylenových desek. Kvalitní polypropylen má vysokou teplotní odolnost (od -30 °C do +150 °C), je mechanicky odolný a tvarově i barevně stálý. Cena včetně montáže a izolace dna 50 000 až 200 000 Kč.

Sklolaminátová: Tuhá skořepina bývá zpevněna skelnými vlákny a vyráběna jako monolitní celek, který neoslabují žádné spoje či svary. Bazén má integrované schodiště pro komfortní a bezpečný vstup do vody. Modely zateplované polyuretanovou pěnou odolají i silnému mrazu. Lze počítat s životností přes 20 let. Cena je vyšší (150 000 až 300 000 Kč).

Kompozitní: Skelet tvoří speciální panely z kompozitních materiálů (vysoce kvalitní sklolaminát). Lze u nich realizovat dvě úrovně dna (mělčina + hlubší část). Ideální i do lokalit s výskytem spodní vody. Dražší, ale vysoce kvalitní konstrukce se zárukou 30 i více let.

Keramická: Luxusní modely, jejichž stěny tvoří několik vrstev, jednou z nich je vrstva keramická. Svrchní vrstva bývá z laminátu. Vynikají vysokou pevností, tvarovou stálostí a atraktivním designem. Funkčně se příliš neliší od sklolaminátu, jsou však dražší.

Betonová: Konstrukce z monolitického železobetonu nabízí bazén na míru s mimořádnou životností, který lze navíc vybavit speciální patentovanou filtrací bez potrubních rozvodů a technické místnosti (Bazény Desjoyaux). Ta zajistí křišťálově čistou vodu. Cena od 250 000 Kč.

Nerezová: Atraktivní díky snadné a rychlé montáži, elegantnímu provedení, mimořádně dlouhé životnosti a snadné údržbě. Nerezová ocel zaručuje odolnost po desítky let. Výroba zpravidla na zakázku, cena od 600 000 Kč. V typizovaném rozměru lze pořídit již od 400 000 Kč.


 

 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem Desjoyaux, Alukov, Mountfield

Datum vydání: 15. 11. 2022

Edit: