Revitalizace chátrajících budov je příslibem bydlení příštích generací

Rozčilují vás novostavby, které ubírají i to málo zeleně, jež se rozprostírá uvnitř velkoměst anebo na krajích obcí? Okrádání lidstva o poslední zbytky orné půdy, zelených luk i přirozených vegetací je téměř kriminálním činem. Bereme budoucím generacím možnost setí, orání, pěstování i vdechování okysličeného vzduchu. Betonem a asfaltem bráníme půdě přirozenému dýchání, fauně zas normálnímu pohybu v divočině.

Proč stavět novostavby, když je třeba zachraňovat staré budovy?

Developeři, kteří dovedou stavět nové a nové projekty v záplavových oblastech, a úředníci, již jim to povolují, by se měli zavřít za zdi ústavu. Nezodpovědné je chování hlavně vůči budoucím obyvatelům, jimž se prodávají byty v takovém území za přemrštěné částky, i k jiným lidem, kteří dobře velkou vodu znají a vědí, že je potřeba nechat říční toky téci svým směrem a ne jim do cesty stavět překážky – navíc obydlené.


V ruinách to za pár let pulzuje novým a radostným životem

Přesto mezi developery existují výjimky, které nebudují novostavby na zelené louce, nýbrž chátrajícím stavbám, rozpadlým činžákům i bývalým továrnám vdechují život. Opatrnou renovací zmírajících staveb, v nichž už dávno vyhasl život v podobě skutečných obyvatel, v součinnosti s památkáři a moderními bytovými architekty vznikají na místech, kde to vždy pulzovalo radostným, životadárným rytmem, developerské projekty pro nové zájemce o kvalitní bydlení. Moderní architektura není pouze o vybavení bytových jednotek novodobými spotřebičemi s trendy designem. Energetická souběstačnost v souladu s citlivým přístupem k životnímu prostředí, přírodě i životu budoucích nájemníků je nejdůležitější součástí renovovaných a revitalizovaných objektů. V součinnosti s historickou stopou, již si každá budova nese, lze citlivě přestavět a zmodernizovat většinu opravovaných objektů. V tom si developerské projekty studia Endeka drží primát – speciálně v jihomoravském kraji.


Centrum Brna ožívá díky citlivým developerům renovujícím starou výstavbu

Developerská společnost Endeka je soustředěna na vykupování domů, bytů i následnou záchranu bytových a rodinných domů především v Brně a jihomoravském kraji. Přestavěné budovy díky včasnému zásahu můžou po další desetiletí sloužit ke kvalitnímu bydlení po mnoho generací. Potenciál developer vidí právě v objektech, které by byly brzy totálně zničeny, zdemolovány či by podlehly zkáze vlivem působení meteorologických a přirozených vlivů. Město Brno stále disponuje mnoha chátrajícími objekty, které by bez rychlé přestavby v normální bydlení spadly k zemi, byly srovnány s okolní krajinou a namísto halasného vískání dětí od mladých rodin by zde byly slyšet buldozery, náklaďáky a sbíječky. Bydlení v centru Brna přináší novým a budoucím obyvatelům příjemné bydlení uprostřed pulzujícího města zasazeného uprostřed zeleně.


Nahlédněme do historie s přesahem do budoucnosti

Jedním z realizovaných projektů byla rekonstrukce dvougenerační vily z první republiky. Její majitelé v ní po odstěhování dětí osaměli, a proto se rozhodli ji prodat. Investice do nutné rekonstrukce by pro ně byla finančně i časově neúnosná. Přesto svěřili kus historie i valnou část svého života architektům, inženýrům pro stvoření nového života. A podařilo se – k oboustranné spokojenosti.

Příklady zrenovovaných bytových domů a dokončených realizací

Dalším z renovovaných objektů byl bytový dům v žádané lokalitě Brno – Královo Pole. Budova má čtyři podlaží s osmi bytovými jednotkami, některé jsou s balkonem. Celý dům bylo třeba kompletně zrevitalizovat, všechny byty zrekonstruovat. Úplně nové jsou rozvody vody, elektřiny, odpadů, položily se plovoucí podlahy, vsadily se interiérové dveře s obložkami a okna. Společné prostory a fasáda si zasloužily kompletně nové vzezření. A tak bychom mohli pokračovat. Nebýt developera, jenž revitalizuje s citem pro historii i pro potřeby moderního bydlení, se podařilo dát nový háv a vdechnout ducha bytovému domu v Potoční, v Mathonově a Soběšické ulici v Brně.

 

 

Komerční prezentace

Edit: