Rolety, žaluzie a spol.

Paprsky slunce bývají v posledních letech stále ostřejší, což si žádá odpovídající zastínění oken. Majitelé rodinných domů často volí exteriérové systémy, zatímco v bytech obvykle padne volba na interiérové typy…

S blížícím se nástupem slunečných dní se řada z nás poohlíží po účinném zastínění interiéru. Správně zvolený druh dokáže významně snížit teplotu v místnosti a úplně eliminovat nutnost pořídit si klimatizaci nebo její provozní dobu výrazně zkrátit. Možnosti, jak tohoto cíle dosáhnout, jsou dnes opravdu rozsáhlé. Můžete instalovat předokenní exteriérové rolety nebo žaluzie, přehřívání oken bránit pomocí markýzy či plachty, případně zvolit některý z mnoha variant interiérového zastínění.

Nejrozšířenějším typem jsou u nás bezesporu horizontální hliníkové žaluzie. Dá se jimi jednoduše regulovat průchod světla, jsou univerzální, protože se hodí téměř na všechny druhy oken, mají dlouhou životnost, jsou cenově nejdostupnější a ovládat je můžete ručně nebo elektricky pomocí dálkového ovladače. Příznivci přírodních materiálů ocení horizontální dřevěné žaluzie, které jsou luxusnější než hliníkové a tomu odpovídá i jejich vyšší cena. Vyrábějí se v několika šířkách lamel, na výběr je mnoho druhů dřev a kromě toho na trhu existují také bambusové žaluzie, které jsou odolnější proti vlhkosti.

Žaluzii Duette značky Luxaflex tvoří unikátní konstrukce ze dvou tkanin, které zvyšují její izolační schopnost. Cena 1 x 1 m od 5 000 Kč. www.sunsystem.cz

DALŠÍ DRUHY ŽALUZIÍ

Velmi univerzální jsou plisé žaluzie, které tvoří speciálně upravená (plisovaná) látka, a kromě oken běžných tvarů se dají použít i na kulatá, trojúhelníková nebo střešní okna a na světlíky. Vhodné jsou i k regulaci světla do zimních zahrad. Předností plisé žaluzií je možnost ovládat nezávisle nejen dolní, ale i horní lištu a nastavit žaluzii pouze do části okna. Můžete tak snadno reagovat na pohyb slunce během dne, aniž byste se připravili o výhled. Vertikální žaluzie, složené ze svislých pruhů látky, jsou další variantou zastínění, svým charakterem se však více hodí do kancelářských prostor, případně na velké prosklené plochy moderních novostaveb.

Plisé žaluzie se hodí téměř pro jakýkoliv tvar oken a díky antistatické úpravě tkaniny se snadno udržují. Cena 1 x 1 m od 3 500 Kč. MK-rolety.

VARIANTY ROLET

K velice rozšířeným variantám zastínění se řadí látkové rolety. Jejich výhodou je výběr z velkého množství jednobarevných nebo vzorovaných látek, které pomohou doladit styl interiéru. Často se využívá jejich zatemňovací funkce, která účinně brání pronikání světla zvenku a umožňuje kvalitnější spánek. Ovládají se nejčastěji postranním plastovým řetízkem nebo pružinovým mechanismem, nabízejí však i možnost elektrického pohonu a dají se vyrobit na míru podle rozměrů okna. Dělí se na klasické, umístěné v konzolkách, nebo na rolety, které se montují přímo na křídlo oken nebo dveří, jsou fixovány pomocí bočních krycích lišt a hodí se i pro okna výklopná. Jejich samostatnou verzi tvoří střešní okna. Svébytným druhem jsou římské rolety spojující funkci rolety a záclony. Jde o látkové rolety, které při vytahování vytvářejí pravidelné vodorovné sklady. Používají se na ně běžné typy průhledných i neprůhledných tkanin a efektně vypadá, třeba když je zkombinujete se závěsy ze stejné látky nebo kolekce.

Římské rolety tvoří vodorovné sklady. Mohou nahradit postranní látkové závěsy nebo se s nimi dají případně kombinovat. Cena látky od 571 Kč/bm. Dekoria-style.

SPECIÁLNÍ ROLETY

K luxusnějším typům patří rolety nazývané Twinrollo nebo někdy také Den a Noc. Tvoří je dva pásy speciálních látek s vodorovnými pruhy (střídavě průsvitnými a neprůhlednými), které se po sobě posouvají a tím mění průchod světla do místnosti. Některé varianty mohou mít i vzor kostek apod. Speciálními druhy jsou rolety záclonové – například dvouvrstvá roleta Silhouette značky Luxaflex, spojující funkci látkové záclony s horizontální žaluzií. Látkové lamely lze v systému Silhouette naklápět a tím regulovat množství propouštěného světla.

TEXT: DITA FINGERLANDOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Edit: