S cihlami na fasádě

Fasádu z lícových cihel nebo pásků považujeme právem za nadčasovou. Nachází uplatnění při rekonstrukcích starších budov i u novostaveb, a to jak rustikálnějších, tak moderních. Kromě vzhledu je na ní lákavá i její dlouhá životnost bez nutné údržby.

Režná neomítnutá fasáda není u nás tak běžná jako na západ či na sever od nás. V našich zemích se více prosadila až v devatenáctém století, ale přesto tu byla stále přítomna, i když častěji na menších stavbách, či na jejich částech, na zahradních objektech či dlažbě. Výrazněji se prosadila i v období moderny a funkcionalismu, a to nejen v tradiční červené barvě. Právě proto, že u nás není tak zabydlená, jako třeba v Anglii, je třeba pečlivě dbát na to, aby ladila s okolní zástavbou i charakterem domu.

Lícové cihly Terca se vyrábějí ve třech rozměrových řadách – český, německý a rakouský formát. Na obrázku Terca Červená melír – rakouský formát, tedy 250 x 120 x 65 mm. www.wienerberger.cz

Imitace zdiva pomocí betonových obkladových pásků Dominart ze série Brick, produktová řada CS. www.dominart.cz

Zděná fasáda

Režnou cihlovou fasádu lze realizovat dvěma způsoby. Buď ji klasicky vyzdít z lícových cihel, nebo použít pásky, které se na fasádu nalepí jako obklad.
Fasáda z lícových cihel se nazývá také předezdívkou, protože tvoří cihlovou stěnu před stěnou obvodovou. Stojí většinou na společných základech jako obvodové stěny a prostor mezi předezdívkou a stěnou obvodovou bývá vyplněn tepelnou izolací. Je-li obvodová stěna vystavěna z materiálu s dobrými tepelně izolačními vlastnostmi, je možné tepelnou izolaci vynechat, mezi předezdívkou a obvodovou zdí pak zůstává jen vzduchová mezera. Vzhledem k tomu, že fasáda z lícových cihel vyžaduje základy, je toto řešení použitelné především u novostaveb. Je poměrně nákladné, ale odvděčí se bytelností a opravdu dlouhou životností bez nároků na údržbu. Samozřejmě jen při kvalitní realizaci. Fasádní stěny tohoto typu se obvykle vyzdívají z lícových cihel nebo z cihel vápenopískových.

Lícové cihly na fásádě sluší i moderní architektuře. Lícové cihly Borlo Gesinterd, Brickland, www.brickland.cz

Cihlové pásky

Lícové cihly je možné přistavět přímo k fasádě, takzvaným kontaktním způsobem. Takový obklad je však zbytečně nákladný a hlavně příliš těžký. Jednodušší a finančně méně náročné je využití obkladových pásků, které vzhledem i velikostí napodobují cihly. Pásky se lepí flexibilním lepidlem přímo na jádrovou omítku nosné zdi, nebo na kontaktní zateplovací systém. Dobře se uplatní i při rekonstrukcích, kdy je lze lepit na stávající fasádu, samozřejmě očištěnou a s pevným povrchem. Velmi často se využívají jen jako zdobný prvek na části fasády, kolem oken, vchodu, či třeba jako sokl. A není třeba se zaměřovat jen na fasádu, mohou zkrášlit i interiér domu.

Obklad z lícových pásků je k nerozeznání od realizace fasády z lícových cihel. Může tvořit vrchní vrstvu zateplovacího systému. www.brickland.cz

Detaily při realizaci lícového zdiva, například kolem okenních otvorů, jsou zároveň zdobným prvkem. Nahoře lícové zdivo Alaska, dole Bijou. www.brickland.cz

Z jakého materiálu?

Lícové cihly a obkladové cihlové pásky se vypalují při vysokých teplotách, čímž získávají nižší nasákavost, než běžné cihlářské výrobky. Vyznačují se proto mrazuvzdorností, a právě proto jsou určeny pro dále neupravované povrchy.
Kromě pásků z cihlářské hlíny se můžeme na trhu setkat s pásky z lehčeného betonu nebo jinak řečeno z umělého kamene, které bývají cenově příznivější. Tyto obkladové materiály dovedou zdařile imitovat i cihelný obklad, jsou i vysoce odolné. Jen pozor na to, abyste věděli, který materiál kupujete, ne vždy je z názvu výrobku jasné, že se jedná o beton, a nikoliv o cihlu.

Staré sklepní či komínové režné zdivo imitují obkladové pásky, například Vanesa ze série Brick produktové řady CS. Jde o prvky z betonové směsi, nabízející širokou škálu designů a barev. www.dominart.cz

Ať nezklamou

Aby cihlová fasáda potěšila a bez újmy na kráse vydržela po mnohá desetiletí, je třeba věnovat zvláštní pozornost realizaci. Na rozdíl od glazovaných materiálů jsou nasákavější a nejsou vodonepropustné, a s tím je třeba počítat. Nasákavost a vodopropustnost vede k tomu, že při deštích vniká voda do kapilár obkladového materiálu, a může se dostat až do lepidla či podkladu. Při vysychání pak vznikají takzvané výkvěty, bílé skvrny, které kazí vzhled fasády. Je proto potřeba posoudit již samotný podklad, zda neobsahuje vápno či silikát, zabránit vnikání vody do podkladu při montáži lícových cihel nebo pásků, a následně použít vhodný impregnační prostředek. Dále je nezbytné používat pouze lepidla speciálně určená pro tyto obkladové prvky. Pečlivost je nutná i při spárování, protože případné zašpinění povrchu pásků se odstraňuje hůře, než třeba u keramických obkladů.

Tažené, nebo ražené?

  •  Tažené cihly a pásky se vyrábějí tažením ve šnekovém lisu, jsou hladké a přesné. Uplatnění proto najdou častěji na moderních stavbách. Vyznačují se minimální nasákavostí do 6 %.
  • Ražené cihly se vyrábějí obdobně jako kdysi – ražením do formy vysypané pískem. Pásky se z těchto cihel následně nařežou. Každá ražená cihla je vlastně originál s typickou zvrásněnou strukturou a drobnými nepřesnostmi. To uvítáme třeba při rekonstrukcích. Byť jsou nasákavější, vynikají velkou mrazuvzdorností, protože při výrobě není v cihle velké vnitřní pnutí a tím lépe odolávají teplotním výkyvům. Větší pórovitost pak umožní jednodušší odpaření vody.
  • Oba druhy proto svými vlastnostmi vyhoví realizacím v našich klimatických podmínkách, záleží jen na vlastních preferencích, charakteru stavby, případně daném regionu.

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v červnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 12. 7. 2017

Edit: