Šatny a policové systémy

Pořádek ve věcech je přáním každého z nás, ne všichni jsou však obdařeni schopností jej udržovat. Pomoc vám zajistí praktické skříně a regály.

Nejlepší řešením samozřejmě je, pokud máte šatnu jako samostatnou místnost oddělenou dveřmi. Ne každý ale touto možností disponuje.

SKŘÍŇ, NEBO REGÁL?

Zařizujete-li novou ložnici, k uložení oblečení nejspíš zvolíte velkou šatní skříň ve stejném materiálu a designu, jako je postel, noční stolky a prádelník. Pokud obýváte garsonku nebo pokoj ve sdíleném bytě, který má mít i jiné funkce (například pracovny nebo jídelního koutu), nižší skříň poslouží také jako optický předěl místnosti. Praktickým bonusem může být, vyčleníte-li na šatnu méně osvětlenou část ložnice v blízkosti vstupních dveří a zajistíte tím jednak větší soukromí a jednak ji lépe hlukově izolujete. Atypické prostory v podkroví nebo v bytech se složitější dispozicí pomohou využít téměř beze zbytku otevřené policové systémy s nastavitelnou výškou a několika moduly šířek. Nevýhodou těchto systémů na rozdíl od skříní však může být, že se na uložené věci bude víc prášit. Dají se ale zkombinovat s různými krabicemi na sezonní oděvy, dále s textilními či plastovými vaky a pořadači nebo je lze využívat především na oblečení, které aktuálně nosíte a také často obměňujete.

Policový systém Elvarli se dokáže přizpůsobit šířce, ale i výšce místnosti díky nastavitelným teleskopickým stojinám z hliníku. Cena sestavy 23 020 Kč. IKEA.

Nábytkový program Como nabízí šatní skříně v kombinaci masivu a laku v několika velikostech. Cena v rozměru 205,5 x 172,8 x 59,7 cm 32 985 Kč. www.interiodesign.cz

ŠIKOVNÉ PLÁNOVAČE

Někteří výrobci nabízejí možnost naplánovat si šatnu na míru obdobně jako kuchyňskou linku. Například IKEA má pro tento účel plánovač PAX. V něm si můžete vybrat rám, ale také druh dveří a přizpůsobit skříň, dostupnou ve dvou výškách (201 a 236 cm) a několika hloubkách (35, 38, 58, 60 a 66 cm), kromě potřebného rozměru i stylu vašeho zařízení. Zvolit lze sestavy do tvaru U nebo rohové, s posuvnými či zrcadlovými dveřmi apod. Výsledný systém lze ještě doplnit různými vychytávkami – kromě šatních tyčí třeba výsuvným ramínkem na kalhoty či na kravaty, zásuvkami, rozdělovači zásuvek i koši. V podkroví se dobře uplatní systém Elvarli, který si lze rovněž navrhnout pomocí plánovače a jenž sestává z kovových teleskopických stojin s nastavitelnou výškou (od 222 do 350 cm) a z vodorovných polic nebo zásuvkových dílů s hloubkou 36 nebo 51 cm.

Sestava Platsa obsahuje kromě dvojlůžka také nižší dvoudveřovou skříň, která tvoří čelo postele, dále tři zásuvky a otevřené police. Rozměry 144 x 244 x 163 cm. Cena 12 340 Kč. IKEA.

NESTÁRNOUCÍ IVAR

Přes padesát let zůstává oblíbenou klasikou řada Ivar s policemi a rámem z masivní borovice, z něhož si sestavíte šatní stojany, ale také úložné regály do pracovny nebo do předsíně. Vyrábí se ve dvou šířkách (30 a 50 cm) a výškách 179 a 226 cm. Dokoupit se k němu dnes dají i uzavřené skříňky, tyče, kovové koše a nyní dokonce i textilní kryt. Přírodní borovicové dřevo lze upravit bezbarvým lakem, mořidlem nebo nátěrem v libovolné barvě.

Pojízdnou skříň z bílého lamina se zrcadlem využijete mimo jiné v užší chodbě nebo před méně používanými dveřmi do komory. Cena 8 990 Kč. Tchibo

 

TEXT: DITA FINGERLANDOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Datum vydání: 1. 9. 2020

Edit: