Tudy k nám domů

Brána na váš pozemek je také bránou k vašemu soukromí. Společně s plotem ochraňují intimitu domova, ale jsou také jeho vizitkou. Výběr nepodceňte, aby nabídly jak pocit bezpečí, tak splnily estetické nároky, které se liší dům od domu.

Štěpánka Zusková, G SERVIS CZ (DEK a. s.)

Co je nového v sortimentu plotů?

Mezi nejnovější trendy patří rozhodně betonové pohledové ploty v kombinaci s popínavou zelení a dále také bezúdržbové kovové ploty s kovovou nebo betonovou nosnou konstrukcí.

Jaké řešení je nejrozšířenější?

Nejoblíbenějším řešením jsou ploty na podezdívce, která bývá většinou z různých betonových tvárnic, výplň těchto plotů může být dřevěná nebo kovová. Nejlevnější (a zároveň nejpoužívanější) řešení je ovšem klasický drátěný plot, který obvykle bývá použit na oplocení všech stran pozemku kromě čelní strany. Tu pak majitel většinou řeší podezdívkou s dřevěnou nebo kovovou výplní nebo moderním plotem.

Co ještě s výběrem plotu souvisí?

Součástí plotů jsou samozřejmě i další objekty, jako jsou energopilíře, branky, zvonková tabla, kamery, poštovní schránky, výklenky na popelnice či brány pro vjezd na pozemek. Nejvíce požadované jsou dálkově ovládané posuvné brány s elektrickým pohonem. Mohou být i teleskopické nebo otevíravé.

ABB Welcome Midi – nový videotelefon s dotykovým displejem 7 palců. Lze jej umístit už u vstupní branky či brány. Více na nizke-napeti.cz.abb.com.

ZEPTEJTE SE NA ÚŘADĚ

Tvar a typ plotu může být nařízen úřadem například z důvodu charakteru zástavby, obvykle to bývá plot na podezdívce. V záplavovém území pak bývá většinou požadavek výhradně na plot drátěný bez podezdívky. „Je tudíž dobré ještě před stavbou oplocení zjistit na stavebním úřadě, zda u daného pozemku neexistují regulace či pravidla pro výstavbu plotu. Na to navazují většinou další požadavky. V dnešní době většina stavebních úřadů požaduje i projekt oplocení, který kvalitní odborné firmy umějí dodat. V nabídce mají typové projekty plotů, ale dokáží vyprojektovat i plot individuální – přímo na míru investorovi,“ říká Štěpánka Zusková ze společnosti G SERVIS CZ.

Hammerite Přímo na rez je nátěr speciálně vyvinutý na zkorodovaný kov, zajišťuje ochranu proti korozi až na osm let, a to v interiéru i exteriéru. Nová technologie DUALTECH zaručuje vysokou vodoodpudivost nátěru. 166 Kč/0,25 l. Více na hammerite.cz.

Zasaďte si ho!

Mezi oblíbená řešení patří také živé ploty, na které je ale potřeba si chvilku počkat. Použít lze různé opadavé nebo stálezelené dřeviny. Pro pestře kvetoucí živý plot se dobře hodí například kanadský muchovník, dřišťál bradavčitý, šeřík nebo třezalka. Rostliny můžete sázet v době od listopadu do března. „Pro stálezelené dřeviny se nejlépe hodí raný podzim a pro opadavé keře pozdní podzim. Před sázením si v daném místě napněte provázek a podle něj vykopejte jamky nebo příkop, tím dosáhnete rovnoměrné linie,“ radí David Benda z projektového marketu Hornbach.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Uložit

Datum vydání: 10. 9. 2019

Edit: