Domov ve Varšavě

Co dělá z místa, kde žijeme, domov? Pro polskou fotografku Moniku Lenarczyk a jejího manžela Emila je to především přítomnost těch nejbližších, jejich rodina. Oba se shodují, že okamžik, kdy začali považovat svůj byt za skutečný domov, nastal, až když přišly na svět jejich čtyři dcery – Zoja, Bianka, Gaja a Sawa.

V bytě byli s Emilem šťastní od samého začátku, co se sem nastěhovali. Ale ten správný rozměr jejich život získal až s dětmi. „Spolu s nimi se v našem bytě objevilo více tepla a radosti,“ vzpomíná Monika. „Každá z dcer otevřela novou kapitolu v našich životech.“

Svatební dar

Když před deseti lety Monika a Emil převzali klíče od svého nového bytu, jenž obdrželi jako svatební dar od rodičů, měli jasnou představu, v jakém stylu si ho zařídí – snili o čistém a minimalistickém interiéru. Dnes se tomu Monika směje, protože o čistý minimalismus rozhodně nejde. „Sny jsou jedna věc a realita druhá…“ vypráví Monika. „Pokus o jednoduchost a designovou ucelenost ztroskotal, ale jsme za to nakonec rádi – myslím, že je lepší, když z každé místnosti a z každého kousku nábytku a dekorace vyzařuje naše společná rodinná energie, že nejsme ničím svázaní a děti můžou zásobovat stěny svými malířskými výtvory – kresbami, fotografiemi z výletů a podobně,“ dodává.

Fantazie bez hranic

Všechny čtyři holčičky mají své vlastní záliby a chtějí, aby se odrazily v interiéru a svůj názor si pečlivě prosazují. „Mají spoustu nápadů, které vytvářejí krásný barevný chaos,“ říká Monika. „Jsem ráda, že sebevědomě utvářejí prostor kolem sebe a vždycky s radostí sleduji, jak na zdi přibyl další plakát nebo obrázek.“

Společný prostor

Zorganizovat život šestičlenné rodiny v prostoru o velikosti 80 metrů čtverečních prý není jednoduché, ale jde to. Monika to vysvětluje takto: „Celý byt považujeme za společný prostor, nic jiného nám ani nezbývá. Holčičky si často vyměňují své pokoje, neustále tu pobíhají, nikde dlouho nevydrží, jsou neskutečně aktivní…“
Kuchyň je spojená s obývacím pokojem v jeden společný prostor, kde se všichni zdržují nejraději a nejčastěji. Našla tu své místo i Moničina malá pracovna. Podobně „otevřeným“ prostorem je i manželská ložnice – někdy v ní usínají všichni společně. Podle Moniky jsou právě tyhle chvíle nejvzácnějšími okamžiky, kvůli kterým jsou zde šťastní. „Jsme si rádi nablízku, trávíme společně veškerý čas, dokud to jde a sdílíme své každodenní problémy, máme se rádi,“ dodává.

Bílá zvětšuje prostor

Stylovým základem interiéru je bílá barva. Nejenže opticky zvětšuje prostor, což bylo hlavním záměrem při výběru barevného ladění bytu, ale také krásně zdůrazňuje všechny originální doplňky v interiéru. Mnoho kousků nábytku jsou skutečné skvosty, ne však svojí cenou, ale původem. Monika většinu z nich našla na bleších trzích a sama je pak precizně zrestaurovala. Jsou většinou v pastelových odstínech a interiér je s nimi neobyčejně útulný.
Monika vidí svůj byt jako čisté bílé plátno, na které postupem času přibývají barvy a dodávají tak celému obrazu nový a stále se měnící vzhled. „Myslím, že právě teď, v téhle fázi, asi nejlépe odráží náš životní styl,“ říká.

Samotka pro každého

Přestože rodině byt zatím vyhovuje, manželé si jsou vědomi toho, že jim jednou začne být možná těsný. Případného stěhování do většího se nebojí, byli by však rádi, kdyby tu vydrželi co nejdéle. Jak holčičky rostou a dospívají, tím více vlastního prostoru potřebují a budou potřebovat. Někdy to prý i mezi nimi „skřípe“ a tak pro tyto účely vymysleli malou místnost, které říkají samotka a tam se může každý na chvíli uchýlit, zavřít se a užívat si svého soukromí. Paradoxně o samotku je velký zájem hlavně mezi dětmi…
Stále ale platí, že společné večery jsou nejoblíbenější částí celého dne, na kterou se všichni moc těší. „Jakmile jsou hotové domácí úkoly a povinnosti na další den, začínáme hrát hry, nebo si kreslíme, díváme se na filmy nebo si jen tak povídáme. Kdybych měla jedním slovem charakterizovat naši rodinu, tak by to asi byla blízkost. A za to jsem moc vděčná. Jsem ráda, že jsme sehraný šťastný tým,“ uzavírá Monika.

Připravila: Mirka Vernerová ve spolupráci s Westwing
Foto: Westwing

Datum vydání: 11. 6. 2019

Edit: