Smart bydlení láká pohodlím a udržitelností

V dnešní době není problém ovládat určité prvky v domácnosti prostřednictvím mobilu či tabletu a vytvořit si tak smart systém na míru. Můžete automatizovat topení, klimatizaci, přístroje na úklid, multimédia v podobě přehrávání hudby či filmů, osvětlení, zabezpečení, ale třeba i stínicí techniku.

Prvky inteligentní domácnosti si lidé pořizují nejčastěji kvůli pohodlí, udržitelnosti a zvýšení bezpečnosti svého domova. foto Netatmo

Ve světě zasaženém pandemickými opatřeními, která mnohé z nás přinutila pracovat a studovat z domu, se ukázala potřeba pohodlnějšího domova v plné síle. Podle dubnového průzkumu Ypsos pro společnost Netatmo mělo více času stráveného doma dopad na vnímá ní domácnosti u 90 % českých respondentů. Nejvíce lidé změnili svůj pohled na komfort (43 %), následovala energetická náročnost (38 %) a zdravé prostředí celé domácnosti (27 %). Z výsledků výzkumu mimo chodem také vyplynulo, že 64 % dotazovaných využilo čas karantény k vylepšení svých příbytků – nejvíce si lidé zvelebovali své obývací pokoje (27 %), následovala zahrada (21 %) a kuchyň (20 %).

Inteligentní zásuvky s USB nabíječkou pro připojení mobilního telefonu, se čtečkami karet, nebo HDMI konektorem, pomocí kterého můžete připojit osobní počítač k projektoru, nebo anténní zásuvky pro televizor. Pro instalaci nepotřebujete speciální přípravu. Řada Retro v keramice, betonu, buku, dubu. Foto Obzor Zlín

Chytré produkty

Právě smart zařízení se staly přirozenou reakcí na tyto trendy, tedy touhu vylepšovat a zefektivňovat domácnosti. V březnu zveřejnil institut pro průzkum trhu Gfk čísla za rok 2020: trh inteligentních produktů vzrostl o 24 % (na 20 miliard EUR), a to v sedmi evropských zemích (Německu, Francii, Velké Británii, Itálii, Španělsku, Nizozemsku a Belgii). V zemích střední a východní Evropy činil v letech 2019 a 2020 meziroční nárůst v prodeji zařízení pro inteligentní domácnost dokonce 53,5 %.

Nástěnné audio moduly společnosti Sonelco umožňující bezdrátový přenos hudby pomocí bluetooth nebo příjem FM rádia. Mezi inteligentní elektroinstalaci patří také termostaty s teplotním čidlem pro automatické řízení tepla v domácnosti. Obojí v designové řadě Decente, sklo a dub. Foto Obzor Zlín

Foto Obzor Zlín

Jak šel vývoj

Koncept chytré domácnosti není žádná novinka. Sahá zpět do poloviny 20. století, kdy byly vynalezeny dálkové ovladače. To položilo základ automatizované domácnosti a vedlo ke vzniku prvních domácích spotřebičů a programovatelného termostatu. Ačkoli toto zařízení nebylo „chytré“, dovedlo už regulovat spotřebu energie a zajistit konstantní teplotu. Od té doby se domácí inovace vyvinuly tak, aby splňovaly další potřeby, jako je bezpečnost, energetická účinnost a pohodlí. Zařízení pro chytrou domácnost se stále posouvají kupředu a k jejich masivnějšímu rozšíření přispívají následující faktory. Za prvé velký počet domácností splňuje základní předpoklad pro fungování chytrých produktů díky široké dostupnosti vysokorychlostního internetu. Důležitou roli dále sehrává běžné užívání smartphonů. Nyní jsme už zvyklí pracovat s rozličnými aplikacemi a smartphone se tak stal univerzálním dálkovým ovládáním.

Inteligentní venkovní kamery podporují HomeKit Secure Video. Coby uživatelé si můžete zobrazit videa na své kameře v aplikaci Apple Home a bezpečně je uchovávat ve službě iCloud. Kamery vás okamžitě upozorní na vloupání do domácnosti. 9 199,99 Kč (se sirénou) a 7 999,99 Kč (bez ní), prodejní sítě Alza, czc.cz a smarty.cz, foto Netatmo

Co chceme v Česku?

Z výše zmiňovaného výzkumu mezi českými respondenty vyplynulo, že 40 % z nich vlastní produkt pro inteligentní domácnost. A zájem o smart bydlení se nijak neliší napříč pohlavími. Nejčastěji uživatelé vlastní inteligentní osvětlení (39,5 %), následují produkty pro inteligentní vytápění (38,1 %). Jako nejfrekventovanější důvod nákupu lidé uváděli pohodlí (78,6 %), poté udržitelnost (29,5 %) a zvýšení bezpečnosti (25,2 %). Co se týká plánů pro letošní rok, polovina respondentů uvedla, že si chce některý z chytrých produktů pořídit. Nejčastěji byl zmiňován inteligentní domácí spotřebič (20 %), poté inteligentní osvětlení (14,7 %) a produkt pro inteligentní zabezpečení (12 %).

Automatické řízení stínění si můžete nastavit podle potřeb. Například máteli budík na šest ráno, navolíte si, aby se žaluzie v tuto dobu pootevřely, a díky tomu nevstáváte do tmy. Když pak odcházíte do práce, nastavíte si, aby se později žaluzie opět zatáhly a interiér se nepřehříval. Dalším prvkem inteligentního ovládání vnějších žaluzií jsou čidla. Existuje čidlo na vítr, které zamezí poškození žaluzií silným větrem, dále sluneční čidlo reagující na slunce, nebo teplotní čidlo, které se postará o to, aby se žaluzie zatáhly v případě, že teplota v pokoji dosáhne určitou mez. Všechny tyto funkce lze obsluhovat přes mobil, tablet či počítač. fotoVekra


Milníky chytré domácnosti

1900 – na scénu přišly domácí spotřebiče. Například první vysavač spatřil světlo světa v roce 1901. Automatizace práce se pomalu stává realitou.

1906 – Mark Honeywell představil první programovatelný termostat s vestavěnými hodinami. Ty umožňují automatické vypnutí topení v noci a jeho opětovné zapnutí ráno podle nastavení uživatele.

1950 – Emil Mathias vytvořil v USA vůbec první inteligentní dům na světě zvaný „Sídlo na tlačítko“. Vyrobil automatické zatahovací závěsy, mlýnek na kávu poháněný větrem nebo kosmetické zrcátko pro manželku, které se rozsvítilo, když otevřela zásuvku. Vše organizovala řada budíků.

1989 – Tim BernersLee vytvořil World Wide Web. Navrhl jazyk HTML a protokol HTTP, současně napsal první webový prohlížeč WorldWideWeb.

Ovladač Philips Hue Dimmer Switch nabízí intuitivní bezdrátové ovládání osvětlení Philips Hue bez použití aplikace. Kromě ztlumení nebo rozjasnění světel v místnosti umožňuje nastavit světelné scény nebo světlo s ohledem na denní dobu. Připevňuje se pomocí nástěnné desky nebo jej lze umístit na jakýkoli magnetický povrch (lednici, rám dveří, stůl). Foto Philips

1992 – Společnost IBM představila nový smartphone: Simon Personal Communicator. Československo se poprvé oficiálně připojilo k internetu.

2002 – První uživatelé v ČR se připojili k síti WiFi.

2007 – Byla spuštěna bezdrátová komunikační technologie Zigbee, umožňující vytvářet interakce mezi různými zařízeními.

2010 – Začíná docházet k masivnějšímu rozšíření hlasových asistentů (2011 – Apple Siri, 2014 – Alexa od Amazonu, 2016 – Google Asistent).

2019 – Došlo k zahájení projektu Connected Home over IP, jehož cílem je vyvinout nový standard na zvýšení kompatibility mezi produkty pro inteligentní domácnost. Zapojeno je mnoho společností.


Univerzálním dálkovým ovládáním se stal smartphone, případně tablet s danou aplikací. Ovládat prvky domácnosti můžete nejen z domova, ale odkudkoli, kde máte přístup k internetu. Foto Dyson

Foto Dyson

 

 

text Vanda Jesenská

foto se souhlasem firem Obzor Zlín, Netatmo, Vekra, Dyson, Philips

Datum vydání: 11. 10. 2021

Edit: