Ať to nikdo neslyší!

Rušivý hluk z vnějšího prostředí i z dalších prostor v domě – to je jedno z podstatných rizik při zařizování bydlení. Speciální pozornost si v tomto směru zaslouží některé části domu či bytu. Které to jsou? A jaké změny směrem k lepší zvukové izolaci lze realizovat dodatečně?

Děrované akustické desky Knauf Cleaneo výborně zvukově izolují, ale navíc mohou v interiéru působit i dekorativně. Noitami.

Na izolaci (tepelnou i zvukovou) byste měli myslet v místnostech, které se u rodinných domů nacházejí přímo nad garáží nebo sklepem. Tyto prostory totiž mohou trpět směrem od podlahy jak citelným chladem, tak i hlukem.

 

Izolace zdola

Jednou z variant, ovšem poměrně nákladnou, je instalace podlahového vytápění s útlumem hluku. Pokud vám finanční nebo prostorové omezení brání v reaizaci tohoto řešení, je tu ještě další možnost: dodatečné zateplení stropů spodních místností s pomocí polyuretanové pěny, která je neprůzvučná. Kvalitní odhlučnění přijde vhod zejména v případě garáže. Dobré je myslet na to už při plánování dispozice domu, ale když se vloudí „chybička“ a přímo nad garáží se nachází ložnice, je radikální zásah nutný. V takových případech bývá nejúčinnější využití speciálních akustických panelů.

 

Klíčová je ložnice

Pokud existuje jedna místnost v domě, u níž se opravdu vyplatí dbát na zvukovou izolaci, pak je to právě ložnice. S kvalitou spánku totiž úzce souvisí kvalita celého života. Nadměrný hluk z okolí je prvkem, který vám může kvalitu spánku podstatně snížit. V důsledku narušení spánkového režimu začnete trpět únavou, podrážděností či poruchami koncentrace, v horším případě se tento problém dříve nebo později podepíše na vašem dlouhodobém zdravotním stavu.

 

Izolace zvenčí

K izolaci ložnice vám pomohou správně zhotovené stěny či kvalitní okna, ale nejsou v tom samy. Hluk z ulice mohou výrazně snížit také předokenní rolety. Když jsou stažené, dokážou snížit hladinu hluku až o 16 decibelů, což je opravdu citelná změna. Při včasném stažení navíc v letním období pomáhají i snižovat teplotu. Ta by měla být ve srovnání s jinými místnostmi nižší, aby člověk mohl dosáhnout optimální kvality spánku.

 

text Vít Straňák foto Rostislav Šimek a archiv firem

 

Datum vydání: 11. 3. 2021

Edit: